Královská rodina plave proti proudu

Královská rodina plave proti proudu
Foto: pas  /  Královská rodina z Kunovic.
Kunovice Volný čas 17 / 05 / 2016

Usměvavý Adam je králem na pravém místě

Králem letošní kunovické jízdy bude jedenáctiletý Adam Hlaváč, všestranný usměvavý kluk, který má v očích jiskřičky rošťáctví. Nejen, že je od tří let členem dětského folklorního souboru Kunovjánek, také chodí do plavecké školy a s celou rodinou cvičí a jezdí na výlety se Sokolem.
Ve škole jsou jeho oblíbenými předměty přírodověda, matematika, vlastivěda a počítače, přesto by jednou chtěl být lékařem, nejlépe u záchranné služby. Možná z něj ale bude kuchař, protože vaření a pečení je jeho další zálibou. Ve škole dokonce navštěvuje kroužek Kuchtění.
Na jízdu se těší, strach z ničeho nemá. Se stejně starou kobylou Agátou z Květné nad Poličkou se skamarádil napoprvé a pohled ze sedla koňského hřbetu mu učaroval.

Rodina drží pěkně pospolu

Adam vyrůstá ve velké rodině, která jde proti proudu doby. Většinou se mladí a staří snaží bydlet samostatně a velké, několikagenerační domy se přestavují či prodávají, u Hlaváčů je tomu ale naopak. Jsou patřičně hrdí na to, že bydlí společně v jednom domě s babičkou i dědou. Prababička bydlí nedaleko, takže je denním hostem.
Adam s o čtyři roky mladším bráškou Matyášem si užívají jak rodičovské, tak babičkovské péče. „Jsme zvyklí být pohromadě a taky si to užíváme. Nedělá nám problém vyrazit společně na výlet, pracovat na zahradě nebo posedět na dvoře. Je nám spolu dobře,“ říká maminka Martina, která pracuje jako ošetřovatelka na DPZ Bělinka. Ač její rodiče nikdy v kroji nechodili, ona i s o dva roky starší sestrou prošla kunovickými soubory i hodovou chasou, proto bylo přirozené, že synové Adam i Matyáš půjdou v jejích šlépějích. Tatínek, původem z Hradčovic, sice odchodil několikery hody, ale celý život spíš kopal do balonu.
Adama folklor chytil za srdce a se svou tanečnicí Johankou patří k souborovým tahounům. Snad i proto už oba chodí do semináře velkého Handrláku. S přípravou na jízdu mu pomáhají jak vedoucí, tak Petr Pěcha, který ho zasvěcuje do cifer a zpívání. „Od ledna udělal obrovský kus práce. Jsem na něj opravdově pyšná,“ chválí synka maminka.   
S praporečníkem Milanem Staškem odjel právě dnes do Prahy, kde banderium doprovodí Dominika Duku na Svatojánské slavnosti. S nastávajícím králem na pražskou slavnost vyrazil i celý Kunovjánek. Odměnou za celoroční práci v souboru a frmol před a během Jízdy králů jim bude letošní zájezd do Bulharska, kam vyráží už týden po kunovické slávě.

Jak to vypadá „u králů“ týden před vypuknutím jízdy?
„Všechno zvládáme na jedničku, ničeho se nebojíme a velice se těšíme,“ odpovídá se smíchem babička Jana Holásková, která je vlastně strůjcem toho, že Adam bude o víkendu pro Kunovice nejdůležitější osobou. „Vozila jsem Adámka v kočárku, když jsme potkali Milana Staška. Stěžoval si, že nemá krála. Tož, letos ti nepomožu, ale malého si zapiš. Slubuju, že za deset roků za krála půjde. A tak se také stalo,“ popisuje babička událost, která vnuka vepíše do historie města. „Dnes už je tomu jinak. Zájemci jsou zapsaní snad až do roku 2025,“ upozorňuje maminka.
Bylo tedy jasné, že se Adam po dovršení jedenáctého roku s růží v ústech posadí do sedla v čele průvodu. Když se čas přiblížil, bylo nutné zpracovat i sportovně založeného tatínka. „Furt cosi vymýšláte,“ naoko se bránil před čtyřmi lety, ale na poslední jízdě už pečlivě sledoval, jak co probíhá, aby věděl, do čeho jde. A když vyvolávač Petr Pěcha pronesl vyvolávku: Na vědomost sa dává, že sa dívám na rodinu budúcího krála, bylo to jasné. S přípravou však může pomáhat jen o víkendu, protože jako kamioňák je přes týden pryč. „Dneska je v Portugalsku,“ upozornila jeho žena Martina. Na chlapech je tedy úprava kolem domu, do které se zapojil i sám král. Dědovi pomáhal oklepávat kachličky, penetrovat a obkládat, pomáhá i na zahradě. Je to hodný kluk,“ pochvalují si prarodiče historicky prvního krále v rodině. Hlavní zařizování zůstalo na ženské polovině rodiny. Dámy jsou ale velmi šikovné. Maminka je organizačně schopná, babička díky svému prodavačskému povolání ve středu Kunovic nasbírá mnoho rad a zkušeností, takže to jistě dopadne skvěle. Na slávu se sjede početná rodina jak se Slovenska, Kyjovska, Hradčovic, Uherskobrodska a dalších koutů republiky, takže bude u Hlaváčů a Holásků pěkně veselo.  

Sama dělám to, čemu jsem se dříve smála...
„Za mlada jsem ke krojům nijak netíhla. Vždycky, když jsem se nad ránem vracela ze zábavy, stařenka stála v kuchyni a žehlila košule do kostela,“ vzpomíná babička Jana. „Nežehli to a běž spat,“ říkávala jsem jí nechápavě. „To mosím mět a mosí to aj vypadat,“ odpovídala mně pokaždé. „Já jsem si v duchu říkala, že toto bych nikdy nedělala, a bác. Dcery začaly chodit do folkloru, pak aj vnuci a rukávce aj košule žehlím úplně stejně. Sice ne v noci, ale se stejným grifem. Tak se holt směju sama sobě, jak jsem dopadla,“ říká energická babička. Košile na jízdu však pomáhala našít, opravit a namodřit pro celou rodinu třiaosmdesátiletá Marie Šestáková z Vések, babička pážete Martina Straňáka.  
Královu družinu bude tvořit dvacet šest jezdců, z nichž hned šest poznalo na vlastní kůži úděl kunovického krále - po celý den projíždět mlčky s bílou růží v ústech ulicemi Kunovic a sledovat, jak jeho družina vtipnými vyvolávkami přiměje diváky k příspěvku na shromažďovaný „královský poklad“. Jeden z někdejších králů, Jan Rathúský, bude dokonce společně s Adamovým strýcem, Martinem Straňákem, královým pobočníkem…
„Počasí máme domluvené, ničeho se nebojíme, ale už aby to bylo za náma,“ loučí se královská rodina.

Zastavte se na Bělince
Na počest královské maminky se v neděli na Jízdu králů otevřou i brány DPZ Bělinka. Zájemci mohou přijít pozdravit klienty a nakoupit dárkové drobnosti do stánku jejich kreativní dílny. K prodeji budou soli do koupele, voňavá mýdla, proutěné věci, keramické výrobky, náramky, korálky, obrázky apod. Připraveno bude i malé pohoštění.

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace