Leváci versus praváci

Leváci versus praváci
Foto: nik
Slovácko Volný čas 04 / 07 / 2018

Také jsem jedním z nich. Člověk, kterému se často smějí, že je levý jako šavle, že patří do skupiny, která je velmi malá, a který se ve školních lavicích základní školy s praváky srážel lokty. Člověk, který má podle všeho dominantnější pravou hemisféru a když krájí nožem cibuli, tak ostatní musí odejít z kuchyně. Levák!
Za co může leváctví?
Za leváctví jistě v každém případě může náš mozek. Každá jeho polokoule a hemisféra totiž řídí opačnou stranu těla. Takže levá mozková hemisféra ovlivňuje více pravou stranu a naopak a pravé je podřízená levá strana. Teorií o tom, proč a jak vzniká leváctví, bylo vymyšleno až až. Někteří se domnívají, že je to kvůli stresu matky při porodu, jiní tvrdí, že to má za následek nadmíra testosteronu při vývoji plodu v děloze. Nic z toho však nebylo nikdy potvrzeno ani vyvráceno.
Pokud jste levák, jistě vás následující příhody a mýty provází celý život. Například často slyším, že leváci častěji než praváci bourají, je to údajně proto, že mají řadicí páku na druhé straně, než je jejich dominantní ruka, nebo že se dožívají o deset let méně než praváci. Také že jsou častěji nemocní, méně inteligentní a mají větší sklony k tomu, aby propadli alkoholismu, a další podobné nesmysly a hlouposti, kterých už bylo vymyšleno tolik!
Ale abychom tuto kapitolu nezavírali tak smutně, mají i leváci v mnoha věcech výhody. Například podle jedné studie jsou vysokoškolsky vzdělaní leváci bohatší než praváci. Podle všeho také umí lépe kreslit, psát a jsou více talentovaní zejména ve sportech, kde proti sobě stojí dva soupeři, například v boxu nebo tenisu.
Kdy se pozná levorukost u dítěte?
Nejhorší věc, kterou mohou matky pro své levoruké dítě udělat, je přeučovat jej a přendávat mu věci z levé ruky do pravé. Pokud chcete mít koktajícího a zadrhávajícího nervově labilního potomka, poté směle do toho. Avšak doby, kdy byli leváci násilně přeučováni, nebo kdy je církev spojovala se sympatiemi k ďáblu, jsou naštěstí dávno pryč. V Česku bylo dokonce přeučování levorukých lidí i oficiálně zrušeno.
Zkrátka leváci to nikdy neměli jednoduché. Jak však spolehlivě toto dítě poznat? Některé výzkumy potvrdily, že už na ultrazvuku se dá poznat, kterému palci, zda levému či pravému, dává plod přednost. Jistotu však můžeme mít až okolo třetího roku. Měli bychom si všímat detailů, jako ve které ruce drží dítě dudlík, lžíci při jídle, kterou rukou mává, jednoduše kterou ruku preferuje a používá ji častěji.

Leváci ani jejich rodiče nemusí zoufat, leváci nejsou spojeni s ničím zlým jako v dobách středověku a mají mnoho dobrých vlastností jako praváci. Mimo jiné jsou údajně většími vůdci, jsou vzácní a společenští.

Slavní leváci
•    Mahátma Gándhí
•    Paul McCartney
•    Barack Obama
•    Leonardo da Vinci
•    Jana z Arku
•     Alexandr Veliký
•     Napoleon
•    Newton
•    Angelina Jolie
•     Julia Roberts
•    Nicole Kidman
•    Jiřina Bohdalová

13. srpen je Mezinárodní den leváků.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace