Mám chuť předstírat, že Vánoce nejsou

Mám chuť předstírat, že Vánoce nejsou
Foto: ilustrační foto
Slovácko Volný čas 25 / 12 / 2021

Jak přežít svátky po odchodu nejbližších?

Advent a Vánoce jsou nejkrásnějším časem v roce, pokud jste zamilovaní nebo okolo sebe máte milující rodinu. Jakmile však prožíváte jakékoliv soukromé trápení, je právě vánoční čas tím nejsmutnějším.

Dnešním dílem končí vztahový adventní seriál, který jsme pro vás připravili ve spolupráci s psychology poradny Rodinného centra Akropolis. S jejich pomocí jsme se snažili poradit, co dělat, když jsme třeba kvůli pandemii v tíživé finanční situaci a nemáme na dárky, o které si děti napsaly Ježíškovi, jak si poradit s prvními svátky po rozvodu a také jak přežít Štědrý den, když je dítě u expartnera. Tentokrát se zaměříme na nejbolavější téma: První Vánoce po úmrtí manželky - manžela - dítěte - rodiče - životního partnera.

Naším vztahovým seriálem jsme vás chtěli podpořit, poradit, co dělat a hlavně kde hledat pomoc ve chvílích nejtěžších...

Nejnáročnější jsou ty první...

„Nejnáročnější jsou vždy ty první Vánoce, narozeniny či výročí. Po roce bývá smutek trochu snesitelnější a život by se měl začít pomalu lepšit. Pokud to nepozorujete ani náznakem, je dobré vyhledat odbornou pomoc,“ radí psycholog Vojtěch Výleta.

„Perfektní věc je čas, který dokáže vyřešit spoustu věcí. Jeho základní nevýhoda je však ta, že ho nepřeskočíme, ale musíme si tím prostě projít,“ doplňuje psycholog.

Život není jako v reklamě

Magická atmosféra světýlek, lucerniček a lidského štěstí a rodinná pohoda, která čiší ze všech stránek novin, časopisů a televizních reklam, se při odchodu někoho, koho jsme milovali, zarývá do srdce jako nůž.

Možná by vás mohlo trochu utěšit, že v tom nejste sami. Vdov, vdovců a lidí s pohnutým osudem je ve vašem okolí spousta. Těžko vstřebávají svůj smutek a vánoční řeči o tom, že člověk by měl trávit svátky v rodinném kruhu. Ale co když nechtějí? Co když mají chuť zabednit se ve svém smutku, zalézt si do postele a nepustit k sobě vánoční atmosféru? Namazat si chleba s máslem a dělat, že Vánoce prostě nejsou? Nebo změnit zvyky a rituály a nechat se pozvat od dětí či přátel ke štědrovečernímu stolu? Ale co když žijí daleko? Co když se jim nechce do jejich šťastné rodinné atmosféry? Co když chtějí být opravdu sami?   

„Základní pravidlo je na sebe v ničem netlačit, ani kvůli sobě, ani kvůli druhým. Je důležité poslouchat své tělo, emoce i rozum. Když něco nejde, tak to nejde. Když to jde aspoň trochu, buďme rádi za to,“ dodává psycholog Vojtěch Výleta.

Těšte se z přítomnosti

Ten, kdo ztratil někoho blízkého, právě v tomto čase bude mít nutkání se od druhých ještě více izolovat. Vyhýbat se rodinným oslavám a v osamění pak utíkat do vzpomínek…

Myslete však jen na přítomnost! Každé ráno se snažte vstát s dobrou náladou. Těšte se z toho, že je hezký den, že máte možnost si volný čas rozvrhnout a využít jen pro sebe.

Snažte se na každém dni najít něco pozitivního. Pusťte se do věcí, na které jste neměli čas. A když bude nejhůře, dejte průchod emocím. Neduste v sobě to, co cítíte. Minulost bohužel změnit nejde a smutek musíte odžít. Věřte však, že jednou bude snesitelnější...

Rada pro vás: Prožili jste alespoň malý okamžik, který vás potěšil? Pokud vám něco udělalo radost, zachovejte si ten pocit a vybavte si ho vždy, když vás přepadnou chmury. Pomáhá to!

Pomozte těm, kteří to potřebují

Pomoc druhým vás odpoutá od vlastních starostí. Navíc vás naplní příjemným pocitem seberealizace, vaše existence bude mít opět smysl. Pokud máte možnost účastnit se nějaké dobrovolné akce, určitě to nezmeškejte. Odplatou vám budou rozzářené oči bezmocných dětí nebo starých lidí.

Rada pro vás: Radost z každého dne je ode dneška vaším hlavním mottem. A to nejen o vánočních svátcích.

Zútulněte si svůj domov

Skutečnost, že žijete sami, neznamená, že nepotřebujete vánoční stromeček a další výzdobu bytu. Právě naopak! Zútulněním prostředí, ve kterém trávíte nejvíce času, můžete potlačit své chmury.

Rada: Vyzdobte si byt, zútulněte prostředí, aby na vás působilo příjemně. Žádné řeči o tom, že to nemá smysl, nebo že to už nějak „doklepete“.  

Pokud jste zdraví, máte kde bydlet a finančně nestrádáte, čas vaši bolest ze ztráty po nějaké době zmírní a vy jistě prožijete spoustu pěkných dní.

Na závěr je potřeba říci, že lidé prožívají i bez ztráty nejbližších velká trápení - bojují s nemocemi, řeší vztahové komplikace, odcizení, nevěry, gamblerství, drogy, alkoholismus, nevyvedené děti, exekuce, finanční problémy atd.

Vás ještě čeká mnoho hezkých dní a naděje, že se přes ztrátu přenesete a příští advent a Vánoce prožijete s lepším pocitem. 

Na stáří se musí počítat s tím, že...

I když se o tom moc nemluví, v seniorském věku si člověk musí připustit, že tady on ani jeho partner nebudou navěky. Obzvlášť v posledních dvou letech, kdy pandemie zamíchala kartami a přišlo o život mnoho lidí.

Odchodem na druhý břeh se zabývají odborníci na paliativní péči a v těžké nemoci dokáží psychicky pomoci jak pacientovi, tak jeho nejbližším. Přesto je okamžik ztráty velmi bolestný

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace