Nejtěžší životní rolí je být matkou!

Nejtěžší životní rolí je být matkou!
Foto: ilustrační foto  /  Přihlaste se do soutěže Maminka, i vy! Více informací dostanete na tel. 737 277 149 nebo emailu produkce@ddk.cz.
Slovácko Volný čas 25 / 09 / 2018

Ale také rolí nejkrásnější, která stojí za to! Těhotenství i mateřství ženy značně ovlivní nejen fyzicky, ale i psychicky, adaptovat a začlenit se poté do nového prostředí je pro ně extrémně těžké.
Máte děti? Aha, my se vám ozveme.
Tyto věty slyší nejedna maminka, která zavítá na pohovor čerstvě po mateřské dovolené. Problém je, že se šéf bojí, že dítě bude nemocné, vy budete chtít zůstat s ním doma, budete chtít doma trávit večery, vyzvedávat děti ze školky, školy nebo s nimi psát úkoly a zúčastnit se jejich školních besídek. Obavy zaměstnavatele jsou celkem na místě, avšak stejně tak bychom měli chápat matky, která s nulovým sebevědomím kráčí po mateřské dovolené do zaměstnání. Málokdo z mužů nebo zejména bezdětných žen si uvědomuje, že maminky obětují svým dětem celý svůj život. Tak to vezměme od začátku: těhotenství - kila navíc, odrovnané zkažené zuby, nic z oblečení nesedí. Poté porod, to je zázrak a šílenost v jednom už sama o sobě, nic třeba dodávat. A když je dítě na světě - o psychice, vzpouře hormonů či padajících vlasech nemluvě -, další dva tři roky se od něj matka nehne na krok. Je s ním nonstop čtyřiadvacet hodin denně. Probdělé noci a stále dokola se opakující se dny.
Mateřská, ne však dovolená!
Mnohdy maminky čelí kritice okolí, všichni rodinní příbuzní je často vidí jako lenivé vyhořelé matky, které jenom leží v posteli nebo si vesele hrají se svými dětmi s legem. Avšak realita je, že si mnohdy nestihnou ani vyčistit zuby, natož tak se hezky nalíčit a vyrazit do společnosti. Být maminkou není žádná mateřská dovolená, je to životní role, povolání, to nejtěžší. Maminka je v práci celý den, celý týden a tak dále. Nemůže si vzít dovolenou, a ani by si ji nevzala. Být matkou je velký úděl v životě ženy. Avšak není potřeba se obávat, pokud právě čekáte svůj malý poklad, ale těšit se. Je to období, které je neopakovatelné, nezapomenutelné, a i když někdy moc náročné, přesto krásné.
Jedno dítě, žádné dítě
Vícenásobné maminky někdy pronesou směrem k těm, které mají jedno dítě, hlášku, která mluví asi za vše: jedno dítě, žádné dítě. Pokud přibyde druhé dítě, často slýcháme: Co já jsem dělala s prvním dítětem, vždyť já jsem se musela úplně nudit? Nebo taky: Co já jsem dělala bez dítěte? Musela jsem mít spoustu času na sebe.
Nejde s jistotou říct, jaká je ideální doba mezi dětmi. Ať už je dlouhá, nebo kratší, každá má své nesporné výhody a každá maminka si bude obhajovat to své. Že bylo fajn počkat devět let na druhé dítě, protože si pak druhé mateřství znovu užila se vším všudy, anebo že je lepší mít děti po roku, protože jsou parťáci na celý život a dělají nepořádek v bytě společně. Kde je pravda, těžko říct, každá má tu svou, tak či tak toto období je krásné a těžké a je potřeba maminky náležitě docenit nejenom na jejich svátek.

Na mateřské!!

•    Dopřejte si čas samy pro sebe
•    Dítě dejte na hlídání
•    Vyrazte ke kadeřníkovi, na kosmetiku
•    Věnujte se alespoň půl hodinky denně samy sobě
•    Dopřejte si koupel, sport, čas s knihou

Adaptovat se, je problém…

Píše se rok 2017 a já po sedmi letech, která jsem trávila se svými dvěma dětmi dohromady na mateřské dovolené, nastupuju do práce. Cítím, jaký je problém zpátky se začlenit a adaptovat do práce a kolektivu. Mé sebevědomí je na nule, do žádného oblečení se spolehlivě nevejdu, ve všem vypadám hrozně. Navíc, co můžu nabídnout vedení v práci? Vždyť jsem posledních sedm let jenom žvatlala dětské říkanky, papala, kakala a vařila dětské kašičky, zeleninu a s maminkami řešila jenom typy kočárků, přebalování, dětské nemoci, očkování a podobně. Jasně, že můžu nabídnout, že už nezdrhnu na mateřskou dovolenou jako mladé holky vedle mě, protože už mám odroděné, ale co víc? Navíc, jsem si jistá, že se stýská víc mně než mým dětem, které si vesele hrají ve školce se svými kamarády a nečekají u dveří, až si je s manželem vyzvedneme. Už mě totiž nepotřebují. S tímto pocitem kráčím na pohovor před svého šéfa. Ale já se nevzdám, zvládla jsem dvě děti na mateřské, tohle zvládnu taky.
Hana, 38

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace