Nezahrnujme děti dárky, ale DEJME JIM OBYČEJNOU LÁSKU
Foto: ilustrační foto
Poslední čtvrtstoletí prožíváme krizi tradičního modelu rodiny. Plácáme se ve vztazích, hledáme svoje místo a ubližujeme si. Stále se však rodí děti, které nemohou nést zodpovědnost za to, co dospělí mezi sebou prožívají.
Dejme jim tedy k jejich svátku pocit bezpečí a obyčejnou každodenní lásku, která je pro ně úplně nejvíc...
Nedělejme stejné chyby jako naši rodiče
Psychologové a terapeuti vám jistě potvrdí, že spoustu problémů, trápení a strachů si neseme z dětství. Mnohdy i nevědomky nám je předali rodiče.
Různorodé negativní vzorce chování nám zasahují do vlastního života, rodičovství a vztahů. Pokud se jich nesnažíme zbavit pomocí různých forem terapií, pereme se s nimi po zbytek života.
Rodiče nám jako sudičky už v dětství určí směr našeho chování jak v dobrém, tak ve zlém. Snažme se tedy poučit a neničit život našim dětem. Jak na to?
Čas, láska a pocit bezpečí
Obavy, že rodičovskou úlohu nezvládneme, nebo že na dětech napácháme nějaké emoční a psychické škody, mít nemusíme, pokud dokážeme předávat každodenní obyčejnou bezpodmínečnou lásku, bezpodmínečné přijetí, čas a pocit bezpečí, které děti potřebují ze všeho nejvíce. Krmení, péče, ostražitost a výchova jsou už podružné...
Milujte své dítě bez jakýchkoli podmínek. Ať je hodné nebo zlobivé, šikovné a zodpovědné anebo nemotorné s hlavou v oblacích, ať nosí jedničky anebo sotva proleze základku. A i když to tak nevypadá, nic jiného od vás nepotřebuje. Vaše láska a čas, který mu věnujete, jsou v konečném důsledku stokrát cennější než nejnovější telefon a tisíc zbytečných dárků. Láska totiž není o penězích. Nedostatek času a svědomí si můžeme vykupovat dárky a tím, že dítěti všechno dovolíme a jeho průšvihy přehlédneme.
Rodičovské chyby napravte
Rodičovství je nejkomplikovanější vztah a celoživotní poslání. A i kdybychom se sebevíc snažili, nezvládneme všechno dělat na jedničku. Každý jednou selže. Může nás však utěšit, že případné přešlapy můžeme „vyžehlit“ opět jen přirozenou láskou a péčí. Díky tomu dítě pochopí, že rodiče nejsou bohové, ale obyčejní, chybující lidé.
A tady je důležitá část - záleží na tom, jak se rodič k vlastnímu prohřešku postaví. Pokud se omluví a prodiskutuje příčinu, nemusí to v duši dítěte zanechat následky. Jakmile však chybu neuzná a dítě v sobě dusí nespravedlnost nebo nesouhlas, v paměti se takový zážitek uloží. No a právě takové nespravedlnosti a křivdy pak ovlivňují jeho podvědomí až do konce života. Nabourávají a rozkližují vztahy jak dítěte k sobě samému, tak k rodiči.
Společný čas nepromarněte...
„Jsem s ním celé dny doma,“ ohradí se klientka poradny, která si však neuvědomuje, že ona doma pracuje a dítě s ní tráví pouze společný prostor. Nijak se mu nevěnuje.
Kdyby jej však zapojila do přípravy oběda anebo si s ním hodinku hrála, udělala by stokrát lépe. Takhle dítě zlobí, upozorňuje na sebe, protože se dožaduje pozornosti. Čas, který se ve vytváření vztahu počítá, je pouze ten přítomný a intenzivní. Ne ten, kdy je dítě společně s vámi v pokoji a vy koukáte do mobilu, počítače anebo na televizi, zatím co ono z vás cítí nezájem.
Průšvihy musí procházet i dítě
Byl by zázrak, kdyby dítě neudělalo jediný průšvih. Většinou projde hned několika, které jej přivedou k poznání a poučení. Dobrý rodič je výchovně ustojí s nadhledem a dle vlastních nastavených pravidel situaci řeší.
Pokud však dětský či pubertální průšvih rodič vezme příliš osobně, stále dokola se k němu vrací, dítě sráží a ponižuje, anebo jej naopak přejde bez jakéhokoli zájmu, začne se ze vztahu vytrácet láska a objeví se nedůvěra. „Pokud chybí rodičovská láska, nastupují nenávist, zloba, nepřátelství a nedůvěra u vašeho dítěte vůči vám. Vzteklé či revoltující dítě si tak často neříká ani tak moc o pozornost, jako spíš o pravou, bezpodmínečnou lásku, které se mu podle jeho subjektivního pohledu v té chvíli nedostává. V raném dětství od rodičů, v pubertě třeba i od ostatních vrstevníků, partnerů,“ shrnuje Jiří Růžička, klinický psycholog a psychoterapeut. Proto si dávejte velký pozor, jak reagujete na dětské přešlapy a průšvihy, abyste nenapáchali nenapravitelné škody.
Na každý negativní prožitek by s vámi dítě mělo mít ještě ten den pět prožitých pozitivních - ne vykoupených!
Jaké hříchy na dětech pácháme?
Nedostatek času vykupujeme dárky
Vyčítáme jim, že nám zničily život
Nedokážeme je milovat bezpodmínečně
Srážíme jim sebevědomí
Bijeme je za každou hloupost
Svou starostlivostí je nenecháme objevovat svět
Dusíme je přemírou pravidel
Moříme je perfekcionalismem
Relax DOBRÉHO DNE slouží k tomu, abyste se na témata, která každý den prožíváte, mohli podívat z několika úhlů. Spolupracujeme s řadou odborníků, lékařů, psychologů, terapeutů, bylinkářů, pedagogů a doufáme, že vás naše informace obohatí, otevřou vám oči a také vás ubezpečí, že se problémy a trápení vždycky dají nějak řešit...