Odmítá s vámi partner řešit problémy?
Foto: ilustrační foto
Seriál o partnerských a mezilidských vztazích uzavřeme návodem, jak pochopit a zlepšit postoj manžela či partnera, který se uzavřel, nemá zájem se o problémech bavit, natož je řešit.
Zůstat, nebo odejít? To je nejkomplikovanější rozhodnutí
Ženy jsou mnohem empatičtější a často hledají problémy, které muži vůbec nevidí ani necítí. Na druhou stranu jsou také schopny muže doslova „umlátit“ argumenty a výčitkami nebo se snaží jej od základu změnit...
Muži to mají v dnešním světě komplikované. S rozpadajícím se patriarchátem jako by nevěděli, co se sebou. Nejsou ochotní o potížích vyvolaných rozpadem tradičních mužských společenských rolí a svých pocitech mluvit nahlas, proto se pokusme pochopit jejich problémy.
Muži ztrácejí půdu pod nohama, ženy ženskost
Kvůli změně tradičního postavení v rodinách muži ztrácejí půdu pod nohama. Jsou zženštilí a nevědí, kam patří. Ženy naopak ztrácí svou ženskost. Z novopečených otců se stávají „spolumatky“, což jim na mužnosti moc nepřidá. Dnešní muž se ni v nejmenším nepodobá silnému lovci, ochránci a válečníkovi.
Nejhorší však je, když se vám partner promění před očima, přestane komunikovat a vy někde v podvědomí cítíte, že nastal problém, krize anebo se blíží konec vztahu. Jak tedy partnera přimět ke komunikaci? K ochotě začít problémy řešit?
Pochopte, že muži a ženy jsou každý z jiné planety
Je potřeba si připustit, že většina mužů o svých pocitech není zvyklá mluvit, natož přiznat svoji slabost nebo vyhledat pomoc. Jenže neřešený problém se za nějakou dobu většinou projeví rozchodem, rozvodem či zdravotním problémem.
Emoce v mužích okolí potlačuje už v dětství. Ve chvílích, kdy je jim opravdu zle a rozpláčou se, místo pohlazení a ukonejšení na jejich hlavu padají výtky: „Nebreč, nebuď baba!“, „Muži přece nepláčou" či „Dostaneš na prdel, abys měl důvod brečet“. A tak je život naučí, že přiznat neúspěch je slabost. Do hlavy je jim sypáno úsloví, že „opravdový muž je úspěšný, silný tvrďák, kterého jen tak něco nerozhodí“.
Pak ale dospějí, zamilují se a začnou fungovat v partnerství, kde žena naopak emoce a pocity vyžaduje. Dostaví se duševní zmatek. V partnerství začnou plavat, jak umí. Někdy se přizpůsobí, ale často kvůli neschopnosti problémy řešit si zadělávají na partnerskou krizi.
Víte, jak se k muži chovat?
Aby si muž a žena rozuměli, žena musí říct jasně, co potřebuje a co od muže očekává. Muži nejsou telepati, nevidí do myšlenek a nevyčtou z nich očekávání ani potřeby svých poloviček. Při nejasných informacích a následných výčitkách se cítí zranění, ukřivdění či opomíjení. Vůbec netuší, co se po nich chce, a často pod tíhou nejistoty zalezou „do sebe“ a přestanou komunikovat.
Pro muže je totiž velmi důležité být užitečný. Starat se o svou něžnou polovičku, děti a rodinu. Proto když je žena nezávislá a všechno zařídí, stará se pouze o svou kariéru nebo naopak veškerou péči věnuje dětem a na partnera už jí nezbývá čas, cítí se nepotřebný.
I kdybyste byla emancipovaná a sebeschopnější, dejte své polovičce najevo, že je nepostradatelnou součástí vašeho života, aby si nepřipadal jako nedoceněná peněženka (že je pouze na vydělávání peněz), hodinový manžel (opravy všeho druhu), taxikář (rozváží celou rodinu) a gigolo (uspokojovač vašich intimních tužeb).
Muž se potřebuje cítit silný a zároveň žádaný. Proto se do něj snažte vcítit. Řešte spolu důležité plány. Ptejte se toho druhého na názor a vyslechněte jeho připomínky ohledně důležitých záležitostí, ale i každodenního chodu domácnosti či výchovy dětí. Něžně jej přimějte, aby se vám otevřel a vysvětlil, co se s ním děje. Co jej trápí. Musíte však opatrně. Pro většinu mužů požádat o pomoc znamená přiznat, že si nedokážou poradit sami.
Žena má dobrou intuici
Marně se neříká, že má žena šestý smysl a vycítí, že není všechno v pořádku. Pokud cítíte, že se vám partner začne vzdalovat, nekomunikuje, je uzavřený a chová se jinak než dříve, zbystřete, protože u něj došlo k nějaké vážnější změně. Něco ho trápí, má starosti, kterými vás nechce zatěžovat, nebo mu na vás či životu, který společně vedete, něco vadí.
Žádná společná budoucnost
Typické ukazatele pro nevěru - například to, že spí s mobilem pod polštářem a jde s ním i na toaletu, jsou většinou prvotní příznaky nevěry. Ta však při zlomech ve vztazích nemusí hrát hlavní roli.
Spíš byste se měly zaměřit na to, jestli stále plánuje společnou budoucnost. Pokud přestane mluvit o manželství, společném bydlení, o dětech či společně stráveném volném čase, je potřeba silně zbystřit neboť to bývá předehrou rozchodu. To, že se snaží utíkat z domova a vyhledávat činnosti, kde je sám nebo s přáteli, a nemá zájem o vaši společnost, je dalším varovným signálem.
Zůstat, nebo odejít? To je nejtěžší rozhodnutí...
Jakmile však se sebou nehodlá nic dělat a necítí potřebu na neutěšeném vztahu zapracovat, pak si musíte rozmyslet, jestli v tomto vztahu chcete zůstat, anebo raději odejít.
Také si sama sáhněte do svědomí, jak se chováte vy. Nikdy není totiž chyba jen na jedné straně. Rozchod je sice nejrychlejším řešením problémů, ale není vždy tím správným. Nejlepší variantou je společné hledání cesty, jak najít harmonii soužití. Jednou pak třeba budete slavit zlatou svatbu...