Poučte puberťáky, aby při koupání nemachrovali

Poučte puberťáky, aby při koupání nemachrovali
Foto: ilustrační foto
Slovácko Volný čas 22 / 06 / 2021

Příběhy mladíků, kteří se praštili hlavou o hranu bazénu, při skoku do mělké vody narazili na dno, na kládu či kámen nebo skočili z velké výšky a zůstali v bezvědomí…, zkrátka způsobili si nevratná zranění či ochrnutí, jsou velmi tragické. Po zbytek života litují okamžiku, který je odhodil na druhou kolej.

I s partou musí myslet na vlastní bezpečí

Přitom by stačilo dodržovat zásady bezpečnosti. A i když s partou přátel dělají ve vodě blbiny, hecují se a machrují, hrají nejrůznější honičky a přeskakovačky, někde v podvědomí je třeba myslet na vlastní zdraví.

Alkohol a drogy ke koupání nepatří

Promluvte si se svým „juniorem“ o bezpečnosti. Dejte mu přečíst nějaký příběh kluka na vozíku, který lituje okamžiku, kdy před partou zamachroval…

Upozorněte jej, že je velmi důležité před skokem do neznámé vody nejprve prozkoumat terén. Minimální hloubka pro skok je sto padesát centimetrů. Že je vždycky lepší z výšky skákat po nohou. Nenechat se vyhecovat, nepřeceňovat síly. A při pití alkoholu anebo kouření marihuany se raději nekoupat v hloubce - člověk pod vlivem totiž ztrácí odhad i pud sebezáchovy. (Nebuďme naivní, že budou mládežníci při koupání v partě poslušně plavat, zodpovědně skákat do vody a slunit se na dece.) Mají však život ve vlastních rukou a i oni si musí uvědomit zodpovědnost za své skutky a hranice svých možností.  

Neznámou vodu nejprve prozkoumat

Bezpečná je hloubka nad 150 cm

Z výšky je vždy bezpečnější skákat po nohou

„Pod vlivem“ se nekoupat a pokud ano, tak na mělčině

Nepřeceňovat své síly

 

První pomoc po skoku

• Mysli na svou vlastní bezpečnost

Pokud je to možné, vytáhni zraněného z vody

Vytažení musí být co nejvíce šetrné, s ohledem na páteř

Volej linku 155 nebo použij aplikaci Záchranka.

Se zraněným nehýbej, zajisti teplo a sleduj jeho stav až do příjezdu záchranářů

 

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist