Proč chlapci šlahají dívky a ty je za to obdarovávají výslužkou?

Proč chlapci šlahají dívky a ty je za to obdarovávají výslužkou?
Foto: rodiný archiv  /  V pondělí vyrazí na obchůzku i vlčnovský král David Chaloupka s legrúty ročníku 2001. První vyšlahá maminku!
Slovácko Volný čas 20 / 04 / 2019

Původ velikonočních zvyků!

Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem a slaví se po celém světě. Velikonoce otevírají bránu jara, s jejich slavením je spojena řada nejrůznějších tradic a také symbolů jako beránek, vajíčko nebo pomlázka. Kde však je jejich původ a s čím mají tyto tradice spojitost?

Důležitější než Vánoce
Mnoho lidí se domnívá, že nejdůležitějším obdobím v roce jsou Vánoce, svátky klidu a míru, kdy se narodil Ježíšek. Pro křesťana je však daleko důležitějším svátkem Boží hod velikonoční a období Velikonoc, které symbolizuje poslední dny Ježíše Krista, jeho smrt ukřižováním a vzkříšení. Při pečení sladkého beránka z kynutého těsta s čokoládovou polevou vlastně ani netušíme, proč ho pečeme. Mnozí nevědí, proč dívky zdobí kraslice, kterými na pondělní pomlázku vítají a hostí své koledníky, kteří je vymrskají. Možná, že tyto otázky vyvstávají na mysli i vám. Pokud ano, zde jsou odpovědi.
Jaký je význam beránka a pomlázky?
Velikonoce jsou připomínkou smrti Ježíše Krista a oslavou jeho vzkříšení. Dříve podle dochovaných dokladů potírali obyvatelé své veřeje krví beránka. Ta je i jejich dům měla chránit před ničivými silami. Rozměr Ježíšovy smrti velmi ovlivnil křesťanské vnímání Velikonoc a symboly spojené s židovským svátkem pesach, jimiž jsou beránek a nekvašené chleby. Beránek vlastně představuje lid, který Stvořitel vede jako pastýř své stádo. Beránek, jakožto mládě ovce, je rovněž symbolem mláďátek, která se rodí na jaře, tedy i jara samotného a nového života.
Co se týče Velikonočního pondělí, tak jeho kořeny sahají opět do pohanských dob. V Evropě však pomlázku známe jenom my a naši slovenští sousedé. Podle historických odborníků se pojí pomlázka se slovem pomladit. Pomlázka má mnoho podob, může být jiná na vesnici na Slovácku a jiná ve městech. Když děvčata dostanou výprask zelenou větvičkou nebo pomlázkou spletenou z čerstvého vrbového proutí, měla by být po celý rok zdravá, svěží a krásná. Dřív se mrskali lidé navzájem. Nejdřív začal manžel u své manželky, ta mu to poté oplatila.
V dnešní době už moc lidé nepřemýšlejí nad původem těchto jednotlivých symbolů. Například beránka vnímáme spíše už jen jako určitou záruku a značku Velikonoc, která k nim neodmyslitelně patří, stejně jako vánočka na Vánoce. Až se tedy při velikonočním hodování do této sladké dobroty zakousnete, pak si třeba vzpomenete, co vlastně znamená.

banner
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace