Šimon Pešl bude dobrým králem

Šimon Pešl bude dobrým králem
Foto: pri  /  O víkendu bude maminka Olga oblékat za krála i druhého syna Šimona.
Vlčnov Volný čas 26 / 05 / 2016

Opět byla dobrá úroda, synek može jít za krála…

Desetiletý Šimon Pešl se v sobotu večer oficiálně stane novým králem. V neděli se pak i s růží v puse vyhoupne do sedla bílé klisny Denisy, aby se stal chráněncem a nejdůležitější osobou Jízdy králů ve Vlčnově, obklopenou 12 jezdci ročníku 1998 a pobočníky Filipem Balajkou a Tomášem Šobáněm.  

Rodina už má všechno nazkoušené
Otec Miroslav a maminka Olga si organizaci „jízdy“ vyzkoušeli už před sedmi lety se synem Adamem. Oběma synům tak umožnili stát se alespoň jednou v životě nejslavnějším dítětem široko daleko. „Loni byla zas dobrá úroda trnek, proto može jít Šimon za krála,“ směje se táta.
Pešlovi sice nemají hluboké folklorní kořeny, ale zvykům a tradicím fandí. Táta Mirek je sportovně založený, i když za legrúta v královském průvodu byl. „Velkou spojitost bych viděl v dědečkovi, který byl kulturně velmi činný. Moc jsem si ho vážil a pojmenoval po něm i našeho Šimona,“ říká královský otec, který pracuje jako stavbyvedoucí v současnosti na Slovensku. Domů většinou jezdí jen na víkendy, ale organizaci a zařizování si s manželkou rozdělili.  

Maminka vyzdobí synovi koně do pentlí
Pochází z Veselí nad Moravou, ale za dlouhá léta, co ve Vlčnově bydlí, se zde cítí jako doma. Lidové tradice ji zaujaly natolik, že díky nadšení a pomoci legrútů vyjedou král, pobočníci, praporečník a tři další jezdci do průvodu nazdobeni jako za starých časů, v pentlích.
Zbytek vyrazí klasicky, v papírových růžích. „Nápad mi vrtal v hlavě od kralování Adama. Chtěla jsem si u kamaráda - malíře nechat na památku namalovat obraz. Jemu se však kůň nelíbil. Tvrdil, že je celý zabalený do krepáku,“ popisuje Olga Pešlová, která z vyprávění věděla, že dříve koně jezdili v pentlích. Proto hledala v archivech, prošla stovky fotografií a snažila se zjistit, jak by měla výzdoba vypadat. Kromě Úprkových obrazů a černobílých fotografií se však nebylo čeho chytit. Nic jiného se nedochovalo, nebylo popsáno. Inspirací letošní družiny se nakonec stal obraz syna paní Brandýsové, který před lety na koni ozdobeném pentlemi vyjel. Domluvila se tedy s lidmi, kteří o tuto formu výzdoby měli zájem, a společně u Brandýsů vytvářeli pentlení. Barvy volili podle krojové výšivky - dříve se na výzdobu koně používaly starší pentle z krojů, převážně z dívčích věnců. A formou pokus-omyl pak zkoušeli upevnění k postrojům. „Bylo to moc pěkné odpoledne, zpívalo se jak za starých časů. Doufám, že tím jízdu obohatíme, ale tuším, že budou i záporné ohlasy,“ povzdechla si maminka „V jednom okamžiku jsem měla i obavy, jestli tlak odpůrců zvládnu, ale nakonec mě rodina a přátelé přemluvili a pokračovali jsme v přípravách,“ říká odhodlaně královská maminka, která může být na svého mladšího synka pyšná. Šimon je nebojácný a výřečný kluk, který hraje fotbal i na zobcovou flétnu. Ve škole ho baví tělocvik, matematika i vlastivěda, je zdatným recitátorem. Jeho kralování spolužáci neřeší. Vždyť Ondra Mikulec, který mu v sobotu předá vládu, je spolužákem ze třídy a šušká se, že ve stejném kolektivu se rýsuje i další nástupce…

Růže v puse se trochu bojím
„Na jízdu se hodně těším, ale je pravda, že se té růže trochu bojím,“ přiznává s lišáckým výrazem královský následovník. Koně se ale nebojím vůbec. Denisu znám, jel na ní aj brácha, když byl loni legrútem, a do Břestu jsem společně s pobočníky jezdil cvičit poctivě,“ dodává překotně. S legrúty už je jedna ruka, protože s nimi mrskal holky na Velikonoce, stavěl máj a hlavně s nimi už loni chodil zpívat a nacvičovat do souboru Šohajek.
Na jeho kralování se přijede podívat celá rodina a dokonce i teta z Chorvatska, ke které jezdí celá rodina na prázdniny. V zimě ale nevynechají lyžování, díky kterému znají spoustu sjezdovek u nás i v zahraničí. Rodina se také hodně času věnuje labradorským fenám Sáře a Erice.   

Chtěl jsem, aby kluci přišli…
Usměvavý žáček páté třídy Šimon přiznal, že si přál stát se vlčnovským králem, stejně jako jeho bratr Adam před sedmi lety. Šimon je povahově od Adama úplně odlišný. Zatímco starší brácha je rozvážný, malý Šimon je z hadích ocásků.  
Devatenáctiletý gymnazista Adam byl loni legrútem a jak se k letošní jízdě postaví, je doposud překvapením. Bráškovi přeje hlavně krásné počasí, které on za svého kralování neměl. Jediným zádrhelem, který by kromě počasí mohl nastat, je upovídaná pusa malého Šimona, který by klidně zvládl roli tiskového mluvčího rodiny. „Ale já dokážu někdy i mlčet,“ přesvědčuje mě Šimon, když se ho s nadsázkou ptám, jestli zvládne na čtyři hodiny zavřít pusu. Malý čipera je však králem na svém místě. Nebojí se koně ani pozornosti lidí, má vlastní názor a ještě je milý. Už dnes se můžete na jeho kralování těšit…

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist