Šokující zjištění! Jak by vypadal život bez včel?

Šokující zjištění! Jak by vypadal život bez včel?
Foto: nik
Slovácko Volný čas 24 / 07 / 2018

Důležitost včel pro člověka definoval již Albert Einstein slovy: Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Prázdné regály v supermarketech, z nabídky až 60 % zboží fuč. I tak nějak by vypadal život bez včel. V regálech nyní přeplněných supermarketů bychom už nenašli samozřejmě med, ale co většina lidí netuší nebo ji to nenapadne, ani většinu ovoce a zeleniny, zejména jablka nebo cukety, ty jsou totiž nejvíce a přímo závislé na opylování. Ale překvapivě by také nebyly v polici umístěné některé druhy toaletního papíru, čokoláda, bonbony ani pečivo. Vymírání včel by na lidstvo mělo zkrátka velký dopad. Včela medonosná a její aktivita je totiž pro přírodu a člověka velmi důležitá a nepostradatelná. Na opylování nejsou však závislá jenom jablka, ale téměř 80 procent rostlin v naší oblasti.

Kdo je viníkem? 

Vědci stále upozorňují na to, že populace tohoto hmyzu dramaticky klesá a dochází k masovému vymírání. Vždyť včely byly na Zemi ještě o miliony let dříve než člověk a udělaly a vybudovaly nám tak podmínky k životu. Viník se stále hledá, co je spouštěčem, toho se snaží vědci dopátrat, avšak zatím si nejsou jistí. Ale poukazují na to, že to může být vlivem špatného životního prostředí, používáním chemikálií a pesticidů. Evropská unie už dokonce ve snaze zastavit vymírání včel zakázala používání některých druhů pesticidů pro své členské státy. Hromadné vymírání včelstev, označované zkratkou CCD - Colony Collapse Disorder, má velký dopad také na ekonomiku.

Med až na prvním místě! 

Samozřejmě že hlavní produkt, který nás v souvislosti s včelstvem a včelařením napadne, je med.

Má skutečně léčebné účinky a v mnohých případech dokáže nahradit rafinovaný cukr. Med má skutečně zázračné účinky, které znali již staří Egypťané a Řekové. Med obsahuje i aminokyseliny, bílkoviny a stopové prvky. Dá se použít i na rány nebo na bércové vředy. Med je také perfektní konzervační prostředek. Dá se s ním zalít omyté, syrové maso a to se tak nezkazí. Jak jednoduché a účinné! Tento zlatohnědý produkt je také skvělý ve všech využitích - v potravinářství, v kosmetice, kde se často dělají medové zábaly, masky nebo masáže, i v medicíně. Navíc je skvělý v tom, že se jím nelze předávkovat. Řada dam nesladí, aby se udržely štíhlými. Tím pádem nekonzumují ani med. Med by si však měla dopřávat jakákoliv žena, celý rok, protože je lehce stravitelný a ještě zkrášlí pokožku. Avšak včela přináší lidstvu mnohé další skvělé produkty. Mateří kašičku, proslavenou zejména v hormonální oblasti. Dále propolis, který má skvělé dezinfekční účinky, a vosk, který nachází uplatnění v oblasti kosmetiky a při výrobě svíček. Dalším velmi oblíbeným produktem, který se vyrábí z medu, je sladký alkoholický nápoj medovina, do které se přimíchávají různé byliny.

První pomoc při bodnutí!

  • Žihadlo nevyndávejte, ale vydloubněte něčím ostrým
  • Pokud jej zmáčknete, vypustíte do těla jed z jedového váčku
  • Poté na bodnutí přiložte ocet, cibuli nebo mýdlo s jelenem
  • Menší otečení není alergickou reakcí
  • Červené skvrny, pupínky a otoky jsou alergickou reakcí

Číslo týdne

50 Tolik tisíc včelařů je v České republice.

Včelařem nemůže být každý!

S včelařením jsem začal už ve svých patnácti let, i když nepocházím ze včelařské rodiny, u nás nikdo úly neměl. Vždycky mě však lákaly takové ty barevné úly a domečky pro včely, i když barevnost smysl pro včelstva nemá. Maminka mě v tom podporovala a pořídila mi rámky i medomet. Včelařství však není úplně levný koníček, vyžaduje investici, ale ta se myslím poté včelaři vrátí a včely mají navíc pro člověka mnoho předností. Včelařem však podle mého názoru nemůže být úplně každý, pokud nepočítám alergiky, tak to chce píli, vytrvalost a trpělivost. I když se to zdá jako pohoda, tak někdy dostanu i pět žihadel za den, to potom člověku jeho koníček zhořkne a nemá do něj moc chuť. Mnoho lidí si myslí, že už mě třeba po tolika letech píchnutí žihadla nebolí, ale to není pravda. Bolet vás to bude stále. Je ale pravda, že mám v sobě spoustu protilátek a už tolik neoteču, jako když jsem byl dítě.  Vojtěch, 61

TOPlist