V sauně bychom se měli chovat jako v kostele, říká finské přísloví
Foto: ilustrační foto
Nedávno bylo módní záležitostí otužování, v současnosti zažívá obrovský boom zase saunování. Ve wellness prostorách se jako houby po dešti rozšířily saunové ceremoniály, na které míří davy lidí. Nic by nebylo proti ničemu, kdyby se lidé v saunách chovali ohleduplně a slušně.
Ve Finsku a severských zemích, odkud se k nám saunování rozšířilo, by si nikdo nedovolil porušovat daná pravidla. Pokud je saunování pojato jako společenská událost uzavřené společnosti, jsou pravidla jiná než u tichých relaxačních saun pro veřejnost, kde si nikdo nedovolí ani muknout. Jenže u nás to neplatí. Česká nátura „si zaplatí“ a také se podle toho chová.
Prestižní sauny si svou pověst střeží jako oko v hlavě požadavkem striktního dodržování saunové etikety. Ale ve slováckých poměrech je běžné, že se sauny stávají místem pro dámský „drink“ večírek, přehlídku pánského ega či rodičovskou nevýchovu.
„Sauna má být místem klidu, odpočinku a relaxace, ne veřejnou drbárnou. V tichých zónách se mluví nahlas, přiopilé dámy se chichotají, děti křičí. V odpočívárnách si návštěvníci blokují svá místa ručníky, čímž se na ostatní místo nedostane. Tam, kde má být úplný klid, se nahlas telefonuje,“ stěžuje si pravidelný návštěvník wellness ve slováckých aquaparcích. „Vždycky jsem do sauny chodil relaxovat a vyčistit si hlavu, ale poslední dobou jsem spíš naštvaný a zklamaný ze špatně investovaných peněz i času. Nechávám v sauně měsíčně okolo tří tisíc korun, a proto bych od provozovatelů či obsluhy očekával, že na nevhodné chování upozorní, velké hříšníky případně vykáže. Ale je to bohužel jako s lajky na sociálních sítích. Provozovatelům patrně jde spíše o čísla návštěvnosti a útratu v baru než o prestiž,“ povzdechl si muž ve středních letech. A má bohužel pravdu. Třeba v saunách slováckých aquaparků od Brodu přes Hradiště až po Kyjov etiketa saunování více méně pokulhává. Ten, kdo přijde, si může dovolit takřka cokoliv a málokdy se stane, že personál zareaguje.
Před ceremoniálem jsou návštěvníci sice poučeni, jak se mají chovat, ale mezi nimi na chování nikdo moc nedbá, což se ve věhlasných saunových centrech stát nemůže. Škoda...
Saunování zažívá v posledních letech boom. Jako jedna z metod tolik populárního otužování má příznivé účinky pro duši i tělo. Do sauny se dnes ale chodí i na saunové ceremoniály, relaxační a zkrášlující, i na velkolepé divadelní show.
Saunové rituály
Saunové ceremoniály se během let posunuly až k nevšednímu divadelnímu zážitku. Saunový mistr vypráví a znázorňuje příběh, který doprovází hudba a často i světelné efekty. Polévá rozpálené kameny různými esencemi, horký vzduch rozvíří ručníkem, vějířem, vlajkou, látkou a každému návštěvníkovi dopřeje parní náraz, což napomáhá lepšímu otevírání pórů pokožky.
Největší prohřešky
• Návštěvníci se při saunování nepodkládají prostěradlem
• Nesprchují se před vstupem do ochlazovacího bazénku
• Hlasitě mluví v sauně i v tiché odpočívárně
• V odpočívárnách si ručníky „blokují“ svá místa
• Telefonují nebo surfují na mobilech
V čem spočívá kouzlo saunování?
Saunování je vhodné pro všechny generace, od útlého dětství až po seniorský věk. Při pravidelném saunování člověk přestane bývat nachlazený. Mnohem méně jej bolí klouby a záda. Sauna je vynikající také na psychiku. Při pocení se totiž nevylučuje pouze voda, ale i škodlivé látky, čímž se čistí vnitřní orgány.
Saunér je člověk, který chodí pravidelně do sauny minimálně jedenkrát týdně