Výjimka potvrzuje pravidlo

Výjimka potvrzuje pravidlo
Foto: ilustrační foto  /  Rozinky zůstaly po dojezení žemlovky na zdravý způsob
Slovácko Volný čas 19 / 03 / 2021

O tom, že výjimky potvrzují pravidlo, něco vím. Náš desetiletý Janek je statečným odpůrcem čerstvé zeleniny, ač ji jako rodiče denně konzumujeme.

Nejsem žádná biomatka, ale dlouhá léta bojuji s nemocným metabolismem, proto musím jíst zdravou stravu. Snad díky tomu, že si synek v těhotenském břiše užil zeleninové orgie, od dětství do něj nic takového nedostaneme. Ani jako oddané batole nikdy nespolkl strouhanou mrkvičku s jablkem, což bylo podezřelé i jeho dětské lékařce.

Podotýkám, že jinak není vybíravý a ani mazánek.

Abychom do něj dostali přirozené vitaminy, museli jsme přistoupit k různým fíglům. Jakmile totiž v puse ucítil, co tam podle něj nepatřilo, dělal děsné cavyky. Nepomohlo přemlouvání,  domlouvání ani ráznější rodičovské kroky.  

Zeleninu i ovoce jsme se tedy naučili nejrůznějšími způsoby zakomponovávat do pokrmů. Jen díky kreativitě a obrázkovým a zvířátkovým svačinám vzal některé druhy na milost. Zbytek do něj ale nedostaneme, i když je na zahradě sází, okopává a zalévá.

Museli jsme se smířit s tím, že nespolkne čerstvou trnku, třešeň, višeň, meruňku, broskev, nektarinku, hrozny, mandarinku, po kterých se ostatní děti mohou umlátit. Ale ani rajče, papriku, okurku, saláty atd.    

Upřímně - nevzdávali jsme to a vyzkoušeli úplně všechno. Po dobrém, po zlém. Dokonce jsme využili i Mikuláše, který jej přinutil sníst cherry rajčátko. Pozvracel se. Tak jsme to přestali řešit. Víme, že se mnohdy fakt snažil a chtěl, ale nespolkl...

Uznali jsme, že má evidentně nějaký zeleninový problém. Proto mu nadále budeme mixovat některé polévky, o kterých víme, že by je nesnědl, a podstrkávat ovoce a zeleninu nejrůznějšími způsoby, abychom do něj vitaminy dostali. Nebudeme nadávat, když po něm na talíři zůstane spousta vyplivaných rozinek. Budeme však doufat, že se to jednou zlepší… Trošku škodolibě mu přejeme, aby se jednou zamiloval do veganské "děvčice", a uvidíme, jak se s rajčaty, okurkami a paprikami popere jako dospělý chlap.

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace