Zajímavosti druhého adventního týdne
Foto: ilustrační foto
Druhou adventní, nebo také bronzovou, neděli jsme zapálili další svíčku, která je označována jako betlémská.
Znamená lásku a představuje Ježíškovy jesličky. Je tak ideální čas pro uctění všech vztahů z minulosti, současnosti i do budoucna. Hospodyňky začínají péct vánoční cukroví. Podle tradic se peklo dvanáct druhů, které uctívaly každý měsíc v roce. Dnes už tato tradice zanikla a každý má tolik druhů, kolik upéct zvládne, nebo kolik si jich zakoupí.
Co jsou roráty?
Jsou to děkovné mše k Panně Marii. Jejich název pochází od úvodní latinské písně, která začínala Rorate coeli, česky „rosu dejte, nebesa“. Sloužily se ve všední dny ještě za tmy a chodívaly na ně nejvíce děti s lucerničkami.
Proč Lucie noci upije?
Rčení o nejdelší noci na Lucii vzniklo před změnou kalendáře v 16. století, kdy zimní slunovrat připadal na dobu kolem 13. prosince. Ale po přijetí gregoriánského kalendáře už to neplatí. Sluneční svit se ten den stále ještě zkracuje, kdežto noc se prodlužuje. Odtud tedy platí rčení, že Lucie noci upije a dne nepřidá.
Kde se vzal čokoládový adventní kalendář?
Adventní kalendář ukazuje 24 dní spojených s křesťanskými Vánocemi a dobou adventu. Každý, do má děti, jistě dobře zná čokoládový kalendář s 24 políčky čokoládek.
Tradice vznikla v Americe, kdy se v 70. letech objevily kalendáře s minidárky. Nápad se rychle rozšířil do světa a dostal se i k nám.