Zapomněli jste včera na tátu? Rychle mu vlepte alespoň štípanou pusu...

Zapomněli jste včera na tátu? Rychle mu vlepte alespoň štípanou pusu...
Foto: ilustrační foto  /  Táta je nepostradatený.
Slovácko Volný čas 21 / 06 / 2021

Včera se slavil Svátek všech otců, který v našich končinách zatím příliš nezakořenil. Každému tátovi však udělá radost, když si na něj jeho děti vzpomenou, obejmou ho a vlepí mu pusu… třeba štípanou.

Správný táta je pro děti strašně důležitý...

V životech dětí mají otcové zásadní postavení

Kvůli rozpadajícím se vztahům je postavení otců ve společnosti „vykolejeno“. I když na negativní následky rozpadu tradičního modelu rodiny upozorňuje čím dál více odborníků, přesto se i nadále rozpadá každá druhá rodina. A bohužel, nemůžeme také přehlédnout, kam až to ve vývoji dětí, dospívajících a v pozdějším partnerství i rodičovství vede.

Dlouhá léta se role otců poněkud upozaďovala. Stalo se doslova normou, že soudy při rozchodech a rozvodech přiřkly děti matkám, než se začala prosazovat střídavá péče a nezbytná role otců. V dnešní době při rozpadu vztahu už není tak jednoznačné, komu budou děti svěřeny. Otcové se za svá práva bijí a oproti dřívějšku se snaží s dětmi trávit daleko více času než „dva víkendy za měsíc“.  Je to však jen malý zlomek toho, co dítě opravdu pro svůj vývoj potřebuje.

 Dítě potřebuje oba protipóly

Muž a žena - jiná energie, jiný přístup, jiné myšlení i jiný cit. Vzhledem k tomu, že si do partnerského života obvykle neseme modelové chování našich rodičů a jejich vzájemných vztahů, mysleme na to, že děti potřebují otce i matku.

Matka je bezmezná láska, pochopení a něha, ale táta je mužský vzor, ke kterému děti potřebují vzhlížet, který je bude chránit a uplatňovat přirozenou autoritu. Také si s nimi hrát a dovádět, zažívat dobrodružství a nejrůznější chlapské hecování... jak to umí jen tátové.

Dejte prostor otcům

Pokud muž v rodině funguje, je to znát hlavně na dětech. Tátové mají stejně důležitý vliv na výchovu dítěte jako mámy. Vnáší do vývoje potomka úplně jinou energii, než která se mu dostává od matky. Nejsou úzkostliví, neřeší zašpinění ani prochlazení, posílí dítěti sebevědomí, což je pro mladého člověka ve vývoji velmi důležité.  

Je jedno, jestli se vám narodila princezna, nebo kluk jako buk. Oba jsou jenom děti, jež potřebují vás, vaši péči, lásku a čas, který s nimi budete trávit. Ať už máte sebenáročnější práci, spoustu koníčků, nebo se vám zkrátka nechce, protože vše obstará vaše žena a vy se cítíte na druhé koleji…, uvědomte si, že žijete etapu, která rychle uběhne a už ji nikdy nebudete moct vrátit zpět. Děti vám vyrostou a vy nebudete mít ani jednu vzpomínku na jejich dětství.

Když se stará táta

Dopřejte dětem, aby si vyzkoušely, jaké to je, když se stará táta. Nezapomeňte, že není důležité, jestli jde syn spát o hodinu později a má naruby pyžamo, dcerka chodí tři dny po lese ve špinavých tepláčkách, přes které má šatičky, nebo oba jedí špagety a vše kolem včetně jich je zamazané od omáčky. Jde o to, aby si mohli svého tátu prožít - sdílet s ním nejen pozitiva, ale i negativa, protože tatínek je v očích dětí Supermanem, který je ochrání a ví si se vším rady. Pro vývoj dítěte je to velmi důležité.

Není skvělý manžel, ale děti ho milují?

Exmanželky se v mnoha případech po rozvodu mstí i dobrým otcům prostřednictvím dětí. Poštvávají je proti nim, pomlouvají a brání ve styku, takže zničí vztahy, které si vzájemně s dětmi vybudovali. Soudci potvrzují, že bránění styku s dítětem patři k nejčastějším a současně k nejobtížněji řešitelným.

Oba rodiče mají pocit, že pravda a právo je na jejich straně. Hádají se mezi sebou, aniž by si byli schopni uvědomit, že pro dítě je rozpad rodiny už tak velmi těžký, natož aby bylo nástrojem pro vyřizování účtů mezi rodiči. Rozvodové tahanice jim doslova trhají srdce, protože mámu i tátu milují stejně...

Máte novou partnerku a tu děti zrovna nemusí?

Dalším problémem jsou nové vztahy a sešívané rodiny. Máte novou partnerku a tu děti zrovna nemusí? Dejte dětem čas se seznamovat po malých krůčcích. Vaše určené chvíle s dětmi naplánujte především samostatně, bez nové partnerky. Tu představujte opatrně, na krátké okamžiky. Hodit děti bez adaptační doby rovnýma nohama do nového vztahu se často vůbec nevyplácí.

Úplně nejhorší situace je, když otec přijde domů a dětem oznámí, že má novou partnerku, se kterou čeká dítě. To je pro dítě strašná zátěž, někdy až trauma na celý život.

Proto našlapujte opravdu opatrně a zvažte každý krůček. Nepočítejte s tím, že budou vaše děti z nového vztahu nadšení stejně jako vy...

Vezměte rozum do hrsti...

Pokud hledáte cestu, jak po rozchodu přistoupit k výchově, podívejte se na situaci s nadhledem a zanechejte při předávání dětí nadávek a zapomeňte na všechny křivdy. Myslete na to, že děti potřebují oba rodiče, ať už žijí, anebo nežijí společně. 

Aby se děti s novou situací sžily co nejrychleji, dohodněte se s expartnerem na pravidlech styku, která budou snesitelná pro obě strany. Vezměte rozum do hrsti, odložte ego stranou a snažte se k problému přistupovat tak, aby děti co nejméně trpěly.

Liga otevřených mužů

Jedním z důvodů rozchodů bývá i nepřeměřený vztek vůči partnerce nebo při výchově  dětí. Liga otevřených mužů nabízí bezplatné on-line poradny zvládání vzteku pro ty, kteří se už někdy dopustili na svých blízkých násilí, jako je fyzické násilí, křik, výhrůžky apod., nebo se obávají, že by jejich nezvládnutý vztek mohl násilím skončit, a nechtějí, aby se jich bála rodina, kterou nesmírně milují.

Liga otevřených mužů se zabývá ryze mužskými tématy. Jedním z nich je podpůrný program „Rozchodem rodina nekončí“ aneb zůstaňte dobrými rodiči i po rozchodu, který vám v mnohém může pomoci.

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist