Změnil se vám partner v nervózního morouse? Třeba je v přechodu...
Foto: ilustrační foto
Ženský přechod je přirozenou součástí každé ženy. Ve věku 45 - 55 roku dochází k poklesu estrogenu, což většinou vede k různým emočním a fyziologickým proměnám. O tomto životním období ženy se namluvilo a napsalo mnohé. Ale o tom, že i muži prochází přechodem zvaným andropauza se zrovna moc nemluví. Takže pozor! dámy, nejste v tom samy. I s muži lomcují hormony!
Přechod si žádný muž nechce připustit
Andropauza přináší v mužském životě ke změnám nálad, podrážděnosti, únavě, poruchám spánku a díky úbytku testosteronu také k poklesu libida.
Mužský přechod přichází mezi 45. a 60. rokem života a jeho projevy jsou různě silné. Kromě výše zmíněných psychických výkyvů nálad muži také tloustnou, ubývají jim vlasy a oslabuje se i sexuální aktivita - jako by myšlenky na sex odcházely z hlavy spolu s mužovými vlasy.
Zatímco dámy se stávají neplodnými, pánové v této oblasti velké problémy nepociťují. Hormonální tvorba sice klesá, ale je zachována do poměrně vysokého věku.
S nástupem přechodu pánové nezakouší tak velké návaly a nevolnosti jako ženy - jejich přechod bývá mírnější. Na druhou stranu je u kardiaků a pacientů s vysokým tlakem obdobím častějšího výskytu infarktu a mrtvice.
Vliv na nepříjemné změny má u obou pohlaví velký vliv také styl života, genetika, ale také požívání alkoholu, cigaret, obezita a nedostatek pohybu.
Změna životního stylu vede ke zlepšení
Léčba spočívá v umělém podávání hormonu testosteronu, který utlumuje nepříjemné příznaky. Muži se mohou léčit i přírodními prostředky, kterých v posledních letech přibylo jako hub po dešti. Doporučuje se také změnit dosavadní životní styl. Ti, co mají spoustu práce, by měli zvolnit a vyhýbat se největší příčině zdravotních komplikací zvanému stres.
Někteří si doteď užívali, nijak zvlášť o sebe nepečovali, a proto je nyní vhodná doba zamyslet se nad tím, co jedí, zda se dostatečně hýbou, kolik toho vykouří a jak kvalitní spánek si dopřávají. Pravidelným koníčkem se nejen hodí do formy, ale uvolní se od starostí. Pouhou změnou životního stylu se zmírní přicházející deprese, pocity beznaděje a neschopnosti a stranění se ostatních lidí.
Muži si stárnutí připouštějí neradi
Mezi příznaky mužského přechodu patří i dokazování si, že je chlap stále „pořádný kohout“. A to i za cenu, že opustí svůj kurník a bude hledat nové slepičky. Muži jsou od přírody bojovníci, soutěživost mají v krvi, a když jim něco vstoupí do cesty za štěstím, odstraní to jakýmikoliv prostředky. Vítězství je to, co je naplňuje. Postaví-li se jim do cesty čas, budou bojovat i s ním. Jak jinak dokážou omládnout než předstíráním, že jsou mladší a stále ve formě? Najdou si ke své padesátce mladičkou dvacítku, pořídí si nadupanou motorku, začnou se věnovat adrenalinovým sportům, zkrátka zkusí něco, co je hodí na časové přímce o dvacet let zpátky. I když to třeba nezvládají, málokdy si to připustí. Ti méně pobláznění budou svůj let časem prožívat s milující manželkou, která je nebude kritizovat a dopřeje si po jejich boku aktivity, na které by předtím ani nepomyslela. Po čase muži stejně dojde, že na to nestačí, zklidní se a bude zase tím, kým byl dříve. Může to dopadnout dvojím způsobem, buď dlouholetý vztah krachne kvůli manželovu „splašenému oslíkovi“, anebo jej toto období posílí a dodá mu šťávu do dalších manželských dekád.
Hlavní příznaky mužského přechodu
Andropauzu by měl rozpoznat lékař, příznaky by totiž mohly souviset i s nějakým onemocněním nebo třeba s nadcházející demencí, což je nutné podchytit včas. Proto nikdy nevyhodnocujte diagnózu sami!
• podrážděnost až neurotičnost, výkyvy nálad, nervozita a deprese
• poruchy spánku, častá únava přes den, (nezásadní) zhoršení paměti
• ustupující „maskulinita“, poruchy erekce, snížení libida
• ubývající svaly, které střídá tuk, nižší fyzická výkonnost
• chycení druhé mízy; neobvyklé projevy osoby, šílené nápady připomínající puberťáka, rozbití dosavadní svazků, vztah s o dost mladší ženou
Důležité je umět naslouchat signálům svého těla a respektovat jeho změněné potřeby. Klíčovou úlohu ve zdárném překonání mužského přechodu sehrává zejména zdravý životní styl, ale také pozitivní myšlení a aktivní chvíle trávené s rodinou a přáteli.