Čtvrtá černá pálenice, prý zůstala po prarodičích
Foto: Celní správa ČR
Celníci odhalili nelegální pálenici na Slovácku, ukrývala se v přístavbě rodinného domu v obci nedaleko Uherského Hradiště. Jedná se už o čtvrtý případ nelegální výroby lihu na Uherskohradišťsku za posledních pět měsíců.
Celní správa zajistila kompletní destilační zařízení určené k výrobě alkoholu a taky 87 litrů neznačeného lihu. „Třicetiletá osoba, která byla při kontrole na místě, uvedla, že zařízení v minulosti patřilo prarodiči, který už ale nežije. Naposledy se na něm mělo pálit před dvěma lety. Okolnosti případu celníci prověřují v rámci dalšího šetření, včetně původu zadrženého lihu,“ informoval David Kubenz, mluvčí Celního úřadu v Ostravě.
Ve Zlínském kraji jde o sedmou odhalenou pálenici během pěti měsíců. „I na region s tradičním vztahem k pálení alkoholu jde o nezvyklou bilanci. Dosavadní zásahy celníků ukazují, že se nelegální výroba lihu v regionu objevuje opakovaně a není ojedinělou výjimkou,“ uvedl Kubenz.
Líh je ze zákona možné vyrábět pouze v lihovaru, případně v pěstitelské pálenici s povolením ministerstva zemědělství. „Intenzivní kontroly budou pokračovat. Nelegální výroba alkoholu poškozuje poctivé podnikatele, státní rozpočet a může ohrozit zdraví občanů,“ zdůraznil mluvčí.