Úspory pro vnoučata nezhodnotil, přišel více než čtvrt milionu
Foto: ilustrační foto / Policie opětovně spustila kampaň, ve které radí, jak se bezpečně pohybovat na internetu.
Jedenaosmdesátiletý senior z Uherskohradišťska ve snaze zhodnotit jmění pro vnoučata přišel o více než čtvrt milionu naspořených peněz! Policie už po pachateli intenzivně pátrá, za podvod si koleduje až o pět let za mřížemi. Senior se nechal zaslepit vidinou snadného zhodnocení a zapomněl na obezřetnost.
„Na internetu si náhodně našel společnost, se kterou začal komunikovat. Když mu přislíbila zhodnocení jeho vkladů při investování do různých komodit, nepojal žádné podezření a pokračoval podle pokynů společnosti,“ informoval Radomír Šiška, mluvčí uherskohradišťské policie, s tím, že o zhodnocení jmění pro vnoučata se důchodce snažil od listopadu do března. Jenže nakonec mu zůstaly jen oči pro pláč…
Společnost jej totiž pomocí telefonních a e-mailových instrukcí navedla na fiktivní investice. V SMS zprávách dostával pokyny k platbám, které prováděl pomocí internetového bankovnictví. „Podvodník po nějaké době seniorovi sdělil, že na jeho konto už omylem vyplatili o dvě stě tisíc korun vyšší dividendy. Fiktivní přeplatek požadovali zaslat zpět na jimi uvedený bankovní účet. Když to poškozený udělal, přišel o více než čtvrt milionu korun,“ pokračoval Šiška.
Jelikož podobných případů podvodů neubývá, policie znovu spustila kampaň, ve které radí, jak se bezpečně pohybovat na internetu. „I když reklama láká na výhodnou investiční nabídku, je třeba být na pozoru. Nestahovat žádné aplikace, které podvodníkům umožní dostat se do počítače. Pak stačí se jen přihlásit do internetového bankovnictví a přístup získá i cizí osoba,“ varuje mluvčí, který upozorňuje, že v případě investování je riziko výhradně na straně investora. „Zhodnocování peněz proto doporučujeme výhradně u ověřené investiční společnosti,“ zdůraznil Šiška.
Když už se rozhodnete investiční nabídku využít, poraďte se s blízkými nebo v případě jakýchkoliv pochybností volejte policii. „Chraňte si své peníze. Je totiž mizivá šance, že vám je někdo vrátí,“ varuje mluvčí uherskohradišťské policie.