Advent vyvrcholí pořadem Koleda z železa ukutá

Advent vyvrcholí pořadem Koleda z železa ukutá
Foto: Martin RYŠAVÝ
Boršice Kultura 28 / 12 / 2019

Příběh přinese i pohádku O Ježíškovi

„Kovář naslinil ruce, vzal kleště se žhavým železem z výhně, přiložil na kovadlinu a udeřil. V tom okamžiku už lítaly jiskry na všecky strany, což dodávalo atmosféře příběhů správný tajemný nádech.“
Programem Koleda z železa ukutá vyvrcholí v Boršicích adventní a vánoční kulturní akce. „Pořad všech pentláckých složek se loni tak líbil, že jej na četná přání v upravené podobě zopakujeme,“ zve autorské duo Petra Kropáčová a Václav Dvořák na sobotu 28. prosince od 18.00 do kulturního domu.
Příběh je zasazen do kovárny, která odjakživa bývala středem společenského dění. Kovář býval váženým občanem, který trhal zuby, kovářka bývala většinou kořenářkou.
Obzvláště v zimě chodívali domácí, přespolní i pocestní do kovárny naslouchat různým příběhům a světovým novinkám, jimiž je kovář častoval. „Děti do kovárny přivedou mlsného pekaře, který snědl všechno vánoční cukroví a teď ho bolí zuby. Kovář mu bolavý zub vytrhne a kovářka jej kurýruje od bolesti, stejně jako příliš veselé koledníky, kteří to přehnali se štamprličkami,“ prozrazují autoři.
V programu je vzpomenuta i bílá kovařina - to když přes zimu kovář opravoval nářadí, srpy a motyky a dívky mu k práci rozdmýchávaly oheň,“ doplňují. V pořadu se prolínají děti, dospělí i muzikanti.
A aby to nebylo jen o kovářích, poslechnete si pohádku O Ježíškovi. Při sledování pořadu buďte obezřetní, kdo ví, kdo kolem vás splašeně proběhne. „Začínáme v podvečer, proto je vhodný i pro rodiny s dětmi,“ zvou pentláci.

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace