Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet kombinuje několik stylů

Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet kombinuje několik stylů
Foto: David Poul  /  Jiří Kotača
Uherské Hradiště Kultura 23 / 11 / 2022

Třešničkou abonentního cyklu Jazz bude koncert Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartetu, společného projektu švédského kytaristy Alfa Carlssona a českého trumpetisty Jiřího Kotači, který ve čtvrtek 24. listopadu v 19.30 v Redutě uchvátí autorskou hudbou a specifickým zvukem projektu.

Kombinuje v sobě skandinávskou lyriku se špetkou moravského a slovenského folkloru, ale i s elektronikou či prvky R&B nebo rocku.

Na co se mohou návštěvníci těšit?

Nejsem moc příznivce škatulkování a to, co děláme, se těžko popisuje slovy. Každému bych raději doporučil pustit si naše dva nejnovější singly a pár starších věcí na Spotify, Youtube a dalších streamingových službách a udělat si tak vlastní obrázek, co přesně hrajeme.

S kytaristou Alfem Carlssonem jste se potkal při studiích v Rotterdamu. Čím vás oslovil právě on? Má stejné hudební cítění? Smysl pro jazzovou improvizaci?  

Určitě máme s Alfem podobný vkus a náhled na hudbu, i když ne zcela totožný, což ale může být a často je i obohacující. Vidět stejnou věc z jiných úhlů. Taky se mi vždy hodně líbilo, jak pracuje s kytarovými efekty, a celkově jeho kytarový zvuk a jeho otevřenost v rámci improvizace v kapele.

Jak se vlastně žije českým jazzmanům v českém hudebním rybníčku?

Myslím, že podobně jako jinde. Kdysi jsem si myslel, že v některých zemích se jazzu daří lépe a žije se tam muzikantům líp. Ale poté, co jsem žil v Barceloně, Rotterdamu a hrál v různých evropských zemích a mluvil se svými zahraničními kolegy, jsem zjistil, že všude je chleba o dvou kůrkách. Pravdou je, že v některých západních či severských zemích existuje o něco větší podpora ze strany kulturních institucí a také odbory, které garantují minimální honoráře muzikantů. Kvůli neexistenci odborů jsou u nás muzikanti na volné noze poněkud bezzubí a když přijdou krize, jako byl covid, jsou první na ráně.

 Založil jste skvělý big band Cotatcha Orchestra, který patří k nejzajímavějším hudebním tělesům. Nejdete však komerční cestou - nemáte to mnohem komplikovanější než ostatní?

Máme. Ale už na začátku jsem se rozhodl, že chci hrát hudbu, který mě baví a zajímá a která má potenciál přinést něco nového do místního prostředí. Nehledě na to, jestli to bude cesta snadná, nebo trnitá. Kdybych s big bandem dělal hudbu přizpůsobenou mainstreamové poptávce či jinak vykalkulovanou bez ohledu na vlastní umělecké uspokojení, začalo by mě to dřív nebo později štvát. Věci je lepší dělat upřímně a tak, jak to člověk cítí.

Spolupracujete také s Lenkou Dusilovou, jejíž hudební vývoj je pozoruhodný. Rýsuje se do budoucna další projekt?

Ano, Lenka je rozhodně pozoruhodným umělcem, který se neustále vyvíjí, a to je dobře. Pracujeme už nějaký čas na novém projektu s mým big bandem Cotatcha Orchestra. V příštím roce máme naplánováno i pár společných koncertů a další plány. Nerad bych ale v tuto chvíli prozrazoval víc.

Jste pedagogem na ZUŠ Slovácko - co byste doporučil rodičům začínajících „trumpeťáků“? Jak nejlépe motivovat děti, kterým se do cvičení moc nechce, ale mají talent? 

Pro mě byly velkou motivací živé koncerty a také záznamy koncertů na Youtube, které jsem jako teenager dost sjížděl. V první řadě bych se snažil zjistit, proč a hlavně co chce dítě na trumpetu hrát, a vzal bych jej na koncert(y) daného žánru či žánrů. Pro mě to byla vždy asi ta největší vzpruha. V druhé řadě je třeba pěstovat trpělivost. Ne každý den je posvícení a cvičení může být často dřina. Zejména pokud dítě zapomíná správně dýchat a jde do toho silou nebo necvičí pravidelně a ztrácí potom nátisk. Je to běh na dlouhou trať a trpělivost je jeden ze základních předpokladů posunu ve hře.

S Alfem máme podobný vkus a hudební náhled, říká Kotača

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist