Animé, Rudé Kostry a Shatoon. To bude bomba!

Animé, Rudé Kostry a Shatoon. To bude bomba!
Foto: pas  /  Skunyho (uprostřed) s Rudými kostrami pojí dlouholeté přátelství.
Veselí nad Moravou Kultura 20 / 02 / 2018

Unikátní muzikantské setkání v Kafé v kině

To, co se zdálo dříve nemožné, je pravdou. Hradišťský „kulťák“ Rudé kostry v čele s excentrickým kytaristou, malířem a filozofem Petrem Moresem povstal z popela po deseti letech při oslavě čtvrtstoletí Besedy u Bigbítu a v pátek 23. února od 20.00 v Kafé v kině opět uslyšíte jeho skvělou muziku. Podpořit jej přijde brněnská Animé s charismatickým Jiřím Kučerovským, parťákem Tomáše Kluse, a spřátelený Shatoon se skvělým frontmanem Jiřím Skuny Sládkem, kterému jsme před hudebním večírkem položili několik otázek.

Mícháš v sobě hned několik hudebních žánrů: zpíváš a hraješ horňácké lidové i úžasnou rockovou alternativu - jak to v sobě rozděluješ, nebo propojuješ?

Počkat, já s tím folklorem sympatizuju, obdivuju, ale aktivním folkloristou moc, a to beru kriticky, na rozdíl od ženy a dětí vlastně nejsem. Protože nás tu na Horňácku folklor obklopuje od dětství a já jsem jako dítě nějaký ten kroužek vymetl, je to silný zdroj inspirace a dostal se mně do života úplně přirozeně, ačkoli v rodině folklorní tradici nemáme. Je to druh tradice, která je jedinečná, a to si snad každý trochu vnímavý člověk asi uvědomuje. Je dojemné pozorovat, jak folklorní hudební matérie přirozeně naplní život člověka od dítěte po pokročilé stáří a jak je to silné a přirozené. Předevčírem jsem byl s horňáckým mužským sborem na fašankové obchůzce a to, co udělá ta hudební návštěva s těmi nejstaršími, pro které je taková událost jednou z mála, ne-li jediná v roce, by nepohnulo jenom velkým cynikem. Rock, metal a alternativa přišly zase přirozenou generační cestou a zbytek je vlastně eintopf. Nicméně posluchačsky nemám žádné vyhranění a nejraději mám ČRo Vltava. (smích)  

Jak to v současnosti vypadá se Shatoon? Hrajete aktivně, příležitostně, radostně, posunujete se dál, nebo si držíte stejnou linku?

Abych pravdu řekl, tak se cítíme, nebo vlastně cítím, dost v útlumu, který rád svádím na životní povinnosti, práci a vůbec, ale připouštím, že je to spíš pokles potřeby exhibovat. A také víc pochybuju o tom, co dělám. Nejde to už tak lehce. Příležitostně ale hrajeme a máme hanebně dlouho roztočenou nahrávku.

Na Besedě u bigbítu se fanoušci dožili neskutečné události - Rudé Kostry odehrály po deseti letech koncert a ty jsi měl možnost zazpívat si s nimi. Jaký to byl pocit?

Tak to byla krásná chvíle! Jsem moc rád, že do toho kluci šli. Jak pořadatelé BuB, kteří u příležitosti výročí Kostry oslovili, ale především Rudé Kostry. Moc jsem si to užil, a to jak na pódiu, tak v hledišti. Kromě toho, že jsme dlouholetí kamarádi, je jejich muzika pro mě stále stejně poetická a zásadní.

Nestýská se ti po časech, kdy jste byli jedna spřátelená muzikantská banda?

To my stále jsme, jenom nejsme možná už tak hudebně aktivní. I když to možná také není pravda. Hraju pořád, abych pobavil svoje děti a kamarády. I s kluky ze Sad Harmony hrajeme v takovém volném seskupení po večírcích na různé hudební nástroje. No, je to v pořádku, já se nikdy nebral moc vážně. A s žádným ze svých přátel, které jsem během hraní se SH získal, jsem se nerozešel.

Když se Rudé Kostry nechaly ukecat na čtvrtstoletí Besedy u Bigbítu, myslíš, že u Sad Harmony by nebyla šance?

Já v tom v našem případě moc smysl nevidím. Spíš bych radši dodělal, co mám rozdělané s Shatoon. (smích)

Co jste si připravili do Veselí nad Moravou? A jak se těšíš?

To bude samozřejmě jedinečný večírek ve skvělé společnosti a prostředí, takže nikdo neváhejte! S kluky z Animé se taky známe dlouho až hanba a moc se na ně těším. Tato parta se také moc často na podiích neobjevuje, ale v tomto případě jde na rozdíl od nás o velmi vytížené muzikanty z jiných seskupení. Rádi bychom si zahráli pár songů z připravované nahrávky a uděláme si to hezké...

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace