Archeoskanzen slaví 10. výročí
Hradišťan se Žalmanem pogratulují do dalších let
Desáté narozeniny oslaví archeoskanzen na Modré slavnostním koncertem Hradišťanu a Pavla Lohonky Žalmana v pátek 20. června od 19.00. Večerem provede Luděk Galuška, zakladatel, archeolog, byzantolog a publicista.
Hradišťan nám hrál při otevření před deseti lety, kdy nás spláchla průtrž vody. Tentokrát se nad námi počasí snad smiluje, doufá Lubomír Sláma, správce archeoskanzenu.
O den později, v sobotu 21. června, proběhne Letní slunovrat - Festival ohně a slunce, kdy bude program až do 23.00. Během dne se bude péct chleba, pálit keramika, kováři ukážou výheň, tavby kovů, ... Večer na návštěvníky čekají ohňové ukázky i chůze po žhavém uhlí, noční prohlídky Živé vody apod.
Bylo jen málo důvěřivců, kteří před deseti lety věřili, že vize duchovních otců - starosty Miroslava Kováříka, archeologů Luďka Galušky a Miroslava Vaškových - proslaví archeoskanzen a Modrou po celé Evropě.
Místo rodinných domů či benzínové pumpy bylo na rozvalinách zahradnictví vybudováno slovanské hradiště, dnes navštěvované zástupy turistů. Kromě toho je areál také výukovým centrem, točí se zde filmy i dokumenty. V archeoskanzenu byly původními technologickými postupy vystavěny přesné repliky objektů z devátého století nalezené v okolí. Jsou zde umístěna i domácí zvířata, jako jsou ovce, kozy, prasata či obecní osel. Největší strach jsem měl z toho, jestli vydržím ve funkci do dokončení skanzenu, prozradil starosta před premiérovým otevřením. Starosti byly zbytečné - dalších deset let zůstal starostou a za podpory zastupitelstva dílo dokončil, vedle vybudovala obec ještě Živou vodu, soukromý investor hotel, a připravuje se expozice věnovaná slivovici.
Představovat archeologické nálezy tak, že na stůl vyhodíme třicet slepených hrnců a dvacet rezavých nožů, to není ono, tvrdil po celou dobu Luděk Galuška, nadšený propagátor období Velké Moravy. Archeoparky a archeoskanzeny jsou budoucností. A jeho slova se potvrdila. Školy na Modrou jezdí dětem názorně ukazovat, jak se v devátém století vlastně žilo. Rodiny mají možnost díky různým akcím pořádaným ve spolupráci s občanským sdružením Velkomoravané běžný den v historickém prostředí prožít. Během let zavítalo do vesnice přes čtyři sta tisíc návštěvníků. A je na co se dívat. Kromě komponovaných prohlídek jsou pořádány Dny medoviny, velkomoravské bitvy, jarní a zimní slunovraty, oslavy ohně, koncerty, divadelní představení apod.
Lidem se tam líbí. Už proto dostal archeoskanzen několik ocenění - Zlatou cihlu obnovy venkova (2005), cenu turistických regionů Kudy z nudy 2009 a letos bojuje ve finále o cenu DestinaCZe roku 2014, kde jej můžete podpořit. Oslavy si tedy rozhodně nenechejte ujít.