Autista skončí

Autista skončí
Foto: Marek Malůšek
Uherské Hradiště Kultura 15 / 02 / 2019

Vypadá to na pěkné manévry v repertoáru Slováckého divadla. Poté, co minulý týden divadelníci oznámili, že se rozloučí s veleúspěšnou Královou řečí a komedií Rodina Tótů, přicházejí s další nečekanou zprávou. V červnu skončí i Autista.
„Ano, je to tak. Autista bude uvedený naposledy, lístky jsou už v prodeji,” potvrdil zprávu ředitel divadla a režisér slavné inscenace, která se stala nejreprízovanější v celé historii Malé scény. Jen deset představení pochybí k magické stovce. Důvody, proč derniérujeme některé tituly, jsou dva. Jednak nám pořád vznikají nové a nové inscenace a není v našich silách je všechny hrát. Druhým důvodem je fakt, že si uvolníme ruce pro ty největší hity, které se teprve začnou chystat a diváci je budou chtít rozhodně vidět,” vysvětluje Michal Zetel.
Pohled na program mu dává za pravdu. Momentálně divadlo uvádí 17 inscenací, další dvě se začínají připravovat, a to mezi nimi nejsou netrpělivě vyhlížené další - muzikál Chicago a Přelet nad kukaččím hnízdem. Mimochodem, první zmiňovaný titul je už v prodeji a ačkoliv jej divadelníci nezačali ještě ani zkoušet, je už téměř vyprodaný.
Autista byl napsaný podle skutečných událostí Alžbětou Michalovou, která čerpala z vlastních zkušeností se svým autistickým bratrem. Představitel titulní role Josef Kubáník získal za ztvárnění autistického muže cenu Největší z pierotů.

Otázka pro Josefa Kubáníka

Jak vám změnil Autista život?
Zásadně. Změnil mi život civilní, protože jsem se díky studiu role začal o autismus zajímat a pochopil jsem, jak je nesmírně těžké s ním žít pro jeho majitele, ale i pro okolí, a změnil se mi i život profesní. Příležitost zahrát si tolik složitou postavu jsem totiž do té doby nedostal a jsem za to panu režisérovi moc vděčný. Ta cena, kterou mám za Autistu na parapetu v obýváku, mi bude ale hlavně připomínat, že každý člověk si zaslouží bý milovaný.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace