Betlémem z kovového odpadu si můžete zpříjemnit Vánoce
Známý výjev ze zvířecího přístavku dokreslí jedenáct zvířátek
Už jste někdy viděli betlém ze starého železa? A věříte, že může být něžný a kouzelný?
Přijďte se na vlastní oči podívat na historicky první betlém ze dřeva a kovového šrotu, který byl o víkendu odhalen v Kovozoo. Lidské postavy jsou vyrobeny ze dřeva a sochy zvířat svařené z kovového šrotu, a to vše v životní velikosti!
Přípravy betléma začaly v březnu tohoto roku, kdy vznikly hliněné dvaceticentimetrové návrhy postav. Každou ze soch pak dle této předlohy z kmene topolu umně vyřezal motorovou pilou Patrik Winkler, člen týmu Kovozoo, který s dvorním truhlářem Josefem Bučkem sochy dopiloval do detailů. Každá z nich vážila bezmála 500 kg. Kompozici lidských postav doplňují kovové sochy hospodářských zvířat a také originální kovový velbloud jménem Ajša. Některá ze zvířat betléma již naši návštěvníci znají z běžného osazenstva Kovozoo, ale většinu jsme museli pro tuto vánoční událost vyrobit. Strávili jsme desítky hodin v dílně a užili jsme si to jako netradiční teambulding, hodnotí Bronislav Janeček, generální ředitel REC Group a hlavní porodní asistent, jak si svářeči díky výrobě zvířat říkají. Se svým týmem vytvořil známý výjev ze zvířecího přístavku, s osmi lidskými postavami, andělem a jedenácti zvířátky. Obdivovat můžete ovce, oslíka, psa, koně nebo třeba krávy. Všechny bez výjimky z kovového šrotu. Nejtěžší bylo udělat první krok a začít tvořit. A druhé nejtěžší bylo nevzdat to a dál pokračovat směrem k cíli, i když je cesta mnohem náročnější, než se původně zdálo, přiznal Bronislav Janeček. Tentokrát se do tvorby zapojily také ženy, konkrétně kolegyně z ekonomického oddělení. Ve stálém osazenstvu týmu porodních asistentů jsou totiž pouze muži, ale zřejmě se blýská na lepší časy a i do této oblasti nám konečně vstupuje jistá genderová vyváženost, usmívá se Martina Juřenová z marketingu.
Betlém najdete v rekonstruované budově bývalého skladu cukru staroměstského cukrovaru. Aby byla atmosféra betlému dokonalá, máme pro návštěvníky připraveno tradiční občerstvení jako svařák, punč, bramboráky, a byli bychom velmi rádi, kdyby si k nám lidé z okolí přišli odpočinout od vánočního shonu, nakupování a všudypřítomné komerce, láká Janeček. Areál ve Staráku u majáku tak bude letos působit jako oáza klidu, vánočních vůní a poct tradičním hodnotám. Betlém bude k vidění do 3. února.