Bitva o Mír je koncert a legrace s hlubokým přesahem

Bitva o Mír je koncert a legrace s hlubokým přesahem
Foto: archiv Tomáš Matějíčný
Uherské Hradiště Kultura 09 / 12 / 2022

Co znamená Bitva o Mír? Je třeba bojovat, anebo si užívat? Třeba se vše dozvíte až na místě. V sobotu 10. prosince se v Klubu Mír předvedou talentované kapely, jež jsou ve svých domovských klubech zaběhnutou značkou, ale k moravskému publiku se často nedostanou.

Mír je kulťák, rádi se sem vracíme

„Lákala mě myšlenka minifestivalu, v rámci kterého zahrají kapely zcela odlišných žánrů. Vždycky mě fascinovalo, jak tato myšlenka funguje na nejznámějších multižánrových festivalech,“ prozrazuje Tomáš Matějičný, hlava projektu.

Na Mír se vracíš s neobvyklými projekty - co tě k tomu vede?

Jakožto hradišťský rodák se vždycky rád vracím na svoji hudební alma mater (tedy Klub Mír), protože zdejší atmosféra je zkrátka jiná než v jiných klubech v republice. Všichni se tam znají a to místo je zkrátka legendární nejen pro Uherské Hradiště. Na druhou stranu si myslím, že si to místo a jeho návštěvníci zaslouží dostávat stále nové hudební impulzy.

Tentokrát přicházíš s velkolepou BITVOU O MÍR, což je nenásilná připomínka války na Ukrajině a toho, že mír není samozřejmostí.

Jasně, všechny nás ta nesmyslná válka zasáhla. Na Ukrajině se dějí zvěrstva a nám nezbývá, než tomu všemu přihlížet zpovzdálí a podporovat Ukrajinu, jak jen to jde. Třeba v Praze je ta situace do očí bijící na každém rohu. Například když chodím se synem na dětské hřiště, je zaplněné ukrajinskými matkami s dětmi. Ty děti se pak strašně fixují na české tatínky, protože chlap je pro ně zkrátka nedostatkové zboží. Je to hrozně smutné. Proto si myslím, že nejen název večera, ale i pomyslné souznění kapel, které jsou žánrově na hony vzdálené, by měly symbolicky vyjadřovat jednotu v boji o mír.   

Kapela Čtyři z tanku a Psík vznikla na uherskohradišťském gymnáziu. Je to přátelství na celý život?

Hradišťské gymnázium je zvláštní místo, které tmelí lidi na celý život. I díky vztahu nás všech k místnímu gymplu nabízíme zvýhodněné vstupné 100 Kč pro tamní studenty. Já sám jsem místním absolventem a v kapele Čtyři z tanku a Psík hrají nejen moji bývalí profesoři, ale i spolužáci z dob našich studií. Když jsme se viděli po dlouhé době letos v dubnu, kdy hráli Psíci s El Chorrem, bylo to, jako bychom se viděli včera. Ale hlavně jsou to geniální hudebníci, tedy velká výzva pro ostatní kapely, které se s nimi chtějí utkat. 

 Na co se mohou návštěvníci těšit?

Mimo již zmíněné kultovní Čtyři z tanku a Psíka vystoupí pražská formace Celest & Charles, která je vytvořena kolem Karla Fořta, syna Pavla Fořta, zakladatele legendárního Flamenga. Jejich hit Lipno vyšel teprve před pár dny, ale už nyní má za sebou desítky tisíc přehrání na YouTube. Myslím, že o těch ještě v budoucnosti uslyšíme. Další kapelou je The DOKK, což je kapela, ve které sám vystupuji a která je společně El Chorrem, v němž jsem leta vystupoval, mojí srdcovou záležitostí. Letos nám vyšel nový videoklip Vlci nad Prahou, který byl zařazen do pravidelného vysílání rockové televize a byl dokonce vybrán mezi Top videoklipy týdne. Závěr večera bude patřit reggae kapele Manželé Soukupovi, která je na své domovské scéně ve Žďáru nad Sázavou už zaběhnutou značkou. Jsem hrozně rád, že přijedou a zahrají právě na našem večeru

Zaujaly nás podmínky - kapely čeká stejně dlouhý festivalový set a jedna židlička v šatně. Jsi vtipálek. Nebojíš se tedy spíš bitvy o židli mezi muzikanty?

No jo, chtěli jsme upozornit na fakt, že večer nemá headlinera. Podmínky pro všechny jsou stejné, a proto by se všichni měli snažit zaujmout posluchače co nejvíce. Muzikanti by tak měli spíše nervózně přešlapovat, než si hledat židli k usazení! Osobně hlavně doufám, že nebude bitva o židličku ze strany diváků, neb všechny kapely jsou převážně k poslechu a tanci! Bylo by krásné, pokud by se letošní Bitva o Mír povedla a my mohli příští rok přidat druhý ročník. V hlavě mám již několik hostů a jsou to opravdu pecky!

 

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist