Bláznivá komedie Nájemníci už tento týden!

Bláznivá komedie Nájemníci už tento týden!
Uherské Hradiště Kultura 05 / 06 / 2013

Tak se diváci dočkali. Jedna z nejočekávanějších komedií letošního roku s názvem Nájemníci bude mít už tuto sobotu premiéru. Sedm týdnů herci den co den připravovali příběh nezaměstnaného Erika Swana, který se chce zbavit jednoho dávného podvodu a roztočí tím kotrmelec omylů, záměn a nedopatření.
„Když jsme hru četli v divadle poprvé, smáli jsme se tak, že jsme museli několikrát zastavit zkoušku. Říkal jsem si, že nezávidím režisérovi Duškovi, který musí dát všechno dohromady, a že závidím divákům, kteří to nakonec uvidí,“ přiznává představitel jedné z rolí Josef Kubáník a slibuje především zábavu. „Nejvíce si na své přijdou diváci, kteří se bavili u komedie 1+2=6. Nájemníci jí jsou stylem humoru velmi podobní,“ dodává herec.
Premiéra Nájemníků je beznadějně vyprodaná, rozebrána je i většina lístků na další reprízy, ale divadelníci se rozhodli vyjít divákům vstříc a na červen naplánovali kromě představení pro předplatitele i jedno mimořádné pro ty, kteří předplatné nevlastní. „Na programu bude poslední červnový čtvrtek, lístky jsou už připraveny u nás v pokladně,“ potvrzuje ředitel Slováckého divadla Igor Stránský s tím, že se na novinku sám moc těší.
Slovácké divadlo ve spolupráci s DOBRÝM DNEM připravilo vstupenky pro ty, kteří hráli hru Obsaď řadu s Nájemníky. Komedii uvidí jako první čtenáři slováckého týdeníku už tento čtvrtek. Co na ni budou říkat? Jak se budou bavit? O tom přineseme zprávy za týden.

Jiří Hejcman: S rodinou jsem se viděl naposledy v dubnu
Herec Jiří Hejcman je vždycky u toho, když vzniká nová komedie. Ať to byly Rychlé šípy, 1+2=6, Penzion pro svobodné pány či mnohé další. Teď má za sebou sedmitýdenní maraton přípravy další komediální novinky. Už tuto sobotu se divákům představí v hlavní roli bláznivé komedie Nájemníci, kterou s dalšími devíti herci připravil tým režiséra Zdeňka Duška. Když s ním chcete vést rozhovor, vlastně už ani nevychází z role, a tak nevíte, jestli všechno myslí vážně, nebo jestli si z vás dělá legraci.
Tvrdíte, že po prvním přečtení komedie Nájemníci jste si řekl, že se budete muset na pár týdnů rozloučit s manželkou i synem. Naplnily se obavy?
Svým způsobem ano. Jen se naštěstí loučíme jen na pár hodin, no - někdy jsou to desítky, někdy stovky. Viděli jsme se v dubnu.
Text má přes sto stran, vy jste téměř ve všech scénách. Jak se vám podařilo všechno dostat do hlavy?
Zatím to tam všechno není, ale velice důkladným čtením, které se opakuje, se vám začnou některé repliky ukládat a když se to poté spojí se situací na jevišti, jde to ještě lépe. Ovšem když se dostanete na stranu osmdesát, kdo ví, co se děje na straně pět?
Bylo těžší naučit se všechna slova, nebo spíš si zapamatovat, kdo je kdo a kdy se v koho mění?
Slova a proměny zúčastněných spolu úzce souvisejí, takže tato otázka nemá přesně definovatelnou odpověď v rámci slova a proměny.
Podobný styl humoru jste už poznal u komedie 1+2=6. Ta je na repertoáru divadla už šestým rokem. Čím to podle vás je, že diváky pořád tak baví?
Asi to bude ten samotný humor. Je skvěle napsaná, zahraná, narežírovaná a hlavně je vtipná! Kdo ji ještě neviděl, má šanci 18. června.
Co vám režisér Dušek kladl na srdce během zkoušení Nájemníků nejvíc?
Civilní herectví, nehrát komiku, vycházet, reagovat, přemýšlet, zacházet… No je toho víc.
Liší se nějak příprava Nájemníků a 1+2=6 tak, jak si ji pamatujete?
Nerad srovnávám inscenace ještě před premiérou, teď se soustředím na všechny mé Nájemníky!
Přijde vám komedie vlastně ještě vtipná, když ji pořád dokola opakujete a rozpitváváte?
Nejvtipnější jsou první čtené zkoušky, posléze humoru ubývá, až máte nakonec pocit, že tam žádný není. Což u komedie není úplně ideální stav, ale bavit by se měli především a hlavně diváci, což doufám budou.
Jaký typ komedií máte sám rád?
U mě nejde ani tak o typ jako o momentální náladu, rozpoložení, vnitřní stav, aktuální diagnózu. Takže v poslední době se mi líbí dobrý sitcom. Pošta pro tebe, nebo ještě lépe Takešiho hrad!
Jak to jde doma? Jak se daří synkovi?
Až se tam vrátím, podám podrobnou zprávu. Ale beze mě to jde, předpokládám, jako vždy asi bezvadně a bez problémů. V harmonii, samá písnička, pořekadla. První slova, věty, první báseň. No šikula.
Co vás čeká po premiéře Nájemníků?
Harmonie, samá písnička a snad i ta pořekadla.

Jiří Hejcman
Zlínský rodák přišel na svět v červenci 1981. Už jako dítě daboval a hrál malé role v televizi. Po základní škole nastoupil na brněnskou konzervatoř, tu absolvoval v roce 2001. „K divadlu mě přivedla maminka, lépe řečeno přivedla mě přímo na vrátnici, poté už jsem tam chodil sám,“ říká s nadsázkou. Hned po studiích na konzervatoři nastoupil do angažmá Slováckého divadla, kde vytvořil celou řadu výrazných rolí, v poslední době například v komedii Popel a pálenka, v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, kde i stepuje, Cikáni jdou do nebe, Jak důležité je ho mít… a v dalších. Jiří Hejcman je ženatý, jeho manželkou je herečka Pavlína Hejcmanová, před necelým rokem se jim narodil syn Matěj.

Kdo bude hrát v Nájemnících
Jiří Hejcman: Vytvoří hlavní roli Erika Swana, který se rozhodne skoncovat s neoprávněným pobíráním sociálních dávek. Tím však odstartuje kolotoč omylů a nedopatření.
Zdeněk Trčálek: Na začátku se zdá být přítelem hlavního hrdiny, na konci už nikdo nebude vědět, jestli je vůbec živý, nebo jestli není náhodou ženou.
Tereza Novotná: Režisér jí svěřil postavu Erikovy manželka, která by ráda přišla na kloub některým věcem. Je to ale marné a ještě ji obviní, že pojídá tapety.
David Vaculík: Hraje spořádaného kontrolora ze sociálního úřadu, který přichází na rutinní kontrolu a je proti své vůli vtažen do celého neuvěřitelného soukolí omylů.
Pavel Hromádka: Vytvoří postavu Strýčka George. Podle doby pobytu na scéně jde o největší roli, ovšem ne podle počtu vět. A ačkoliv tam bude, většinu času nebude vidět.
Irena Vacková: Byla jí svěřena role slečny Cowperové, což je obávaná inspektorka sociálního úřadu. Sama počítá s tím, že sympatie diváků budou ihned na její straně.
Josef Kubáník: Představí se jako manželský poradce, který přichází s jistotou, že vyřeší jeden malý problém. Odchází s nejistotou, koho vlastně během celého dne potkával.
Alžběta Kynclová: Publikum ji pozná jako Sally Chessingtonovou, zaměstnankyni Rodinného krizového centra. Je to postava, která se snaží co nejcitlivěji pomoci, bohužel však pomůže jen vše zamotat. Zkrátka neodbytná dobračka, které mají diváci po chvíli plné zuby.
Kamil Pulec: Hraje zřízence pohřebního ústavu. Snaží se odvézt z jednoho domu mrtvolu a nějak se mu to všechno komplikuje. Ale jemu je to jedno, protože práce je práce.
Andrea Nakládalová:  Diváci ji uvidí v roli snoubenky, která však přichází na jeviště v ten nejnevhodnější okamžik.

O čem jsou Nájemníci?
Ztřeštěná komedie Nájemníci vypráví o nezaměstnaném Eriku Swanovi, který přišel na vychytralý způsob, jak získat sociální dávky. Jednoho dne mu ale všechno přeroste přes hlavu a on se rozhodne s podvodem skoncovat. Stačí ale jeden telefonát a všechno je jinak. Do toho se přidává důvěřivá manželka, příliš oddaná sociální pracovnice, natvrdlý strýc, zkrachovalý pohřebák a zmatený manželský poradce. V závěru pak už nikdo neví, kdo je kdo.
Kdo je režisér Nájemníků Zdeněk Dušek?

Zdeněk Dušek vystudoval režii na brněnské JAMU. Ve Slováckém divadle hostoval hned po ukončení studia, když v roce 1993 režíroval Hru lásky a náhody. Vzápětí byl angažován do Městského divadla v Brně. Kromě toho začal spolupracovat s divadly po celé republice, ale stále se vrací i za uherskohradišťským souborem. „Skomírající, lehce zatuchlá oblastní scéna se změnila v divadlo, se kterým je nutno počítat v celorepublikovém měřítku. Má progresivní dramaturgii, která respektuje diváckost tituly, které jsou schopny naplnit sál vždy, ale k tomu nabízí české premiéry, i tituly odvážné jak myšlenkově, tak formálně,“ vysekl pochvalu současnému Slováckému divadlu režisér Dušek. Komediální žánr je mu velmi blízký, je například jedním z hlavních tvůrců, kteří připravovali televizní sitcom Comeback, vysílaný na Nově.    

 

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace