Buchlovské hudební léto přinese Visáče, Kluse, Stromboli i Mig 21

Buchlovské hudební léto přinese Visáče, Kluse, Stromboli i Mig 21
Foto: PROMO FOTO VICHR  /  Tomáš Klus se snaží lidi inspirovat, aby byli lepšími, než doposud jsou.
Buchlovice Kultura 07 / 06 / 2019

Kristova léta Tomáš Klus prožívá v naprosté vnitřní pohodě

Když přestaneme lhát sami sobě a lidem kolem sebe, nebudeme mít důvod se něčeho bát,“ prohlašuje charismatický zpěvák, který se v posledních dnech stal symbolem protivládních demonstrací pod hlavičkou Milion chvilek pro demokracii, kterých se aktivně účastní. V tažení proti mocnostem a vládě současného premiéra je neústupný, ale na koncertech vás překvapí milý a skromný zpěvák, který oslavil Kristova léta. Neúnavně se snaží inspirovat lidi k tomu, aby byli lepšími. Má velký dar rozdávat radost, rozdmýchávat lásku v duších všech kolem sebe a ještě zpívat super písničky, o čemž se přesvědčíte i v rámci Buchlovského hudebního léta v pátek 14. června v zámeckém amfiteátru. Přiveze pohodu, oblíbené songy, ale i novinky z posledního alba spOlu.

Album i turné spOlu jsi věnoval lásce ve všech podobách a hlavně ženě, dětem a svému týmu.
Na turné je nás v naší „cru“ jednadvacet. Jsme opravdoví přátelé, což je jedna z našich tajných zbraní, proč za námi lidi na koncerty chodí. Máme se rádi, škádlíme se a baví nás být spolu. Každý koncert je pro nás jiný.

Otevřeně ses vymezil proti vlivu premiéra Babiše. Nelitoval jsi někdy? Co na to kapela?
V kapele spolu neustále mluvíme a vzájemně sdílíme postoje. Pokud tomu tak není, jsme schopni si je vysvětlit a tím i obohatit náš vztah. Záležitost s premiérem kapela přijala beze zbytku. Celému našemu týmu už přišlo až směšné, že všichni, se kterými se potkáváme v backstage na festivalech, mají stejný názor, jen to nikdo neřekl nahlas. Mě už to unavovalo a udusil bych se, kdybych to neudělal. Nelitoval jsem, ba naopak jsem stále radši, že jsem to udělal včas. Vymezil a ochránil sebe a své nejbližší proti zlořádu.

Kapelo, sdílíte opravdu všechno, co Tomáš říká?
Tomáš nám otevřel oči, inspiruje nás a ve svých životech a postojích ho následujeme.

A co osobní odhalení? Nezpůsobilo poprask?

Nee. Zlostné komentáře měly vzbudit přesně to, co vzbudit měly. Zasloužím si je. Člověk občas dělá hovadiny a musí si následky vypít do dna. To je prostě karma.
Celé to moje vyjádření bylo spíž rozpravou o tom, co je pravda. Společnost je ovlivněna politickou reprezentací naší země, která veřejně lže a není za to potrestána. Lež zakotvila i v našich osobních životech a je přijímána jako něco, co je normální. Lžeme, abychom neublížili, lžeme ze zištných důvodů, spekulujeme,... pak žijeme neustále ve stresu, že na nás někdo něco vybalí. Nejsme to však my. Neustále hrajeme nějaké role vůči lžím a prostor pro svobodné dýchání úplně mizí. Zabírá nám spoustu času řešení osobních problémů v rámci našich rolí a pak nám nezbývá čas zajímat se o to, co se děje kolem nás. Tím, že se člověk odhalí, stane se sám sebou a najednou má čas řešit věci, které jej přesahují. Když přestaneme lhát sami sobě a lidem kolem sebe, nebudeme mít důvod se něčeho bát. Budeme silní a pak bude silná i naše společnost.

Mám pocit, že se ve vztahu k tobě lidé rozdělili na dvě poloviny. Jedni tě podporují a hltají každé slovo, ti druzí se vysmívají a mají tě za magora...
Lásku chceme a potřebujeme úplně všichni na tomto světě. A je potřeba o tom mluvit a nenechat se zastrašovat lidmi, kteří tvrdí, že je to legrační a sluníčkářské, protože je to jedna z nejdůležitějších hodnot, které máme. Lásku tvoří soucit a sounáležitost, které z lidí a společnosti bohužel vyprchávají, ale když se budeme všichni snažit, bude se blýskat na lepší časy v každém z nás.

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace