Chceš fotku s Lukem Fry, Portym nebo Creepem? Přijď na Grand Show Time

Chceš fotku s Lukem Fry, Portym nebo Creepem? Přijď na Grand Show Time
Uherský Brod Kultura 21 / 06 / 2019

Rozhovor s Lukem Fry o tom, že youtuberství má pro mladou generaci svůj smysl

Porty, Attack, Ati, Dejvit, Katezee, Creep, Luke Fry, Natyla, Tom Snow, Natálka, ... Znáte tato jména? Ano, jsou to nejpopulárnější youtuberské a online celebrity současnosti, které můžete spatřit v Grand Show Time v sobotu 22. června od 15.00 v kině Máj. Chybět nebude ani autogramiáda, focení ve foyer kina a spousta dalších překvapení. „Snažíme se o něco, co v naší republice není moc běžné - přinést smysluplný program s youtubery a musery. Máme secvičenou spoustu čísel, bude se zpívat, tančit, improvizovat - a současně soutěžit a návštěvníci se aktivně zapojí do programu, slibuje Lukáš Fritscher alias Luke Fry zážitek, který nikde jinde nezískáte. „Do programu vybíráme ty, kteří mají svědomí čisté a nemají na děti špatný vliv, spíš naopak,“ zve Luke Fry, který v programu upozorní i na to, jak je důležitá internetová bezpečnost.

Jaká náhoda vás přivedla k youtuberství?
Když mi bylo odhadem 12 až 13, neskutečně mě bavilo vystupovat před lidmi, kreativně vymýšlet různé krátké textíky (slohovky ve škole pro mě byly vrchol zábavy) a současně jsem začal našim brát foťák a začal fotit, případně točit, a učit se základy práce s audiovizuální technikou. V odhadem šestnácti jsem se rozhodl tyto tři aspekty spojit v jeden směr, čímž se pro mě stala produkce videí na YouTube.
 
V čem se snažíte být originální?
Ve výběru témat a jejich zpracování. Nebaví mě nesmyslná produkce bez přesahu, mám rád, když věci mají začátek, prostředek a konec. Když se divák pobaví, ale současně si z videa i něco odnese. Rád se pouštím do rozboru témat, která mezi mladou generací nejsou tak populární.
 
Youtuberství je záležitostí hlavně dětí a „náctiletých“ - podařilo se vám oslovit i starší odběratele?
Nejsilnější diváckou základnou naprosté většiny youtuberů jsou děti 13 až 16 let, z tohoto pravidla se vymanily řádově jednotky tvůrců. Mně se naštěstí povedlo vykročit z této bubliny alespoň částečně - sice mě též nejvíc sledují děti, ale má tvorba díky svému zpracování a tematům běžně zasahuje i dospělé, mám silnou základnu i mezi vysokoškoláky a leckdy se mi stává, že za mnou chodí i rodiče, že se jim má produkce líbí a že ji sledují společně se svými dětmi. To je skvělé, dodává mi to tu motivaci, že to, co dělám, není jen tupé tlachání” do kamery.
 
Dnešní společnost upozorňuje na negativní dopady života ve virtualitě - jak tento vzrůstající problém vnímáte vy?
Toto je hodně složité téma, které by vydalo na několikahodinovou diskuzi… Internet, nové technologie a virtualita obecně jsou skvělí sluhové, ale špatní páni. Mohou nám hodně dát, hodně nám pomoci ve všemožných ohledech, ale současně je to potenciální závislost, stejně jako cokoliv jiného. Je třeba s těmito službami tedy nakládat opatrně, ať z nich více bereme, než nám berou ony.
 
Kolik hodin denně trávíte „na síti“?
Záleží. Vzhledem k tomu, že je to můj pracovní nástroj a činností spojenou se sítí” se živím, tak je těžké to eliminovat a na telefonu mi těch několik hodin svítí - ale když je příležitost, rád telefon vypnu a zmizím na den do přírody. Naopak si takovýchto čistých momentů asi o to víc vážím.
 
Zůstává vám čas i na jiné koníčky?
Já jsem nikdy neměl moc jiných koníčků, tak je to těžké. Rád čtu, vyrazím někde s přáteli do přírody - ale jinak jsem spíš workoholik pracující 16 hodin denně bez ohledu na víkendy a státní svátky. Ale má práce není jen sezení u počítače nebo telefonu, často přednáším na školách či firemních seminářích, v poslední době čím dál víc moderuji, dělám marketingové konzultace a i natáčení samotné leckdy vyžaduje složitější organizaci a pohyb - nicméně všechno je to vlastně svým způsobem práce.
 
Co byste poradil rodičům, jejichž děti bez mobilu či tabletu nedokáží udělat krok?
Zákaz není cesta. Ano, není to v pořádku, v tom s většinou rodičů naprosto souhlasím, ale to dítě to musí pochopit samo. Zkuste mu ukázat jiné zdroje zábavy, přenést jeho zájem i někam jinam a uvidíte, že když se zhlédne třeba v nějakém sportu, na telefon si ani nevzpomene.
 
Co byste naopak poradil začínajícím youtuberům?
Netočte kvůli slávě a tomu, že až budete velcí, budete youtubeři”. Jestli začínáte tvořit, tvořte to, co chcete, a tak, jak vy to chcete a jak vy byste to chtěli sledovat. A snažte se každým svým videem vždy posunout alespoň o kousíček dál.

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace