Chicago má v sobotu premiéru

Chicago má v sobotu premiéru
Foto: Marek MALŮŠEK
Uherské Hradiště Kultura 17 / 06 / 2019

Americký satirický jazzový krimi muzikál Chicago v režii Lindy Keprtové vstoupí na jeviště Slováckého divadla už tuto sobotu, kdy proběhne dlouho očekávaná a velkolepá premiéra. Jak se na ni herci těší? Co je pro ně nejobtížnější a měli vůbec nějakou vysněnou roli?

Tereza Hrabalová o Chicagu:  Roxie jsem si spojovala s Marilyn Monroe

Jednu z hlavních rolí, půvabnou vražedkyni Roxie Hartovou, ztvární v připravovaném muzikálu Chicago herečka Tereza Hrabalová.

„Musím přiznat, že Roxie mi byla vždy sympatická. Spojovala jsem si ji po svém s Marylin Monroe, s dívkou, co vypadala velice naivně, ale uvnitř to byla žena uvažující do hloubky, a tak vždy měla, co chtěla. To mají Marylin a Roxie společné. Do premiéry zbývá týden, a tak stále piluji písničky a tanec. Není to pro mě každodenní chleba, tak na tom musím víc pracovat,“ říká Tereza Hrabalová a prozrazuje, že ji na jevišti svazuje tréma. Jsem velký trémista. Dokonce jsem se musela naučit pár dechových cvičení na uvolnění. Ale nejvíc jsem nervózní před svými blízkými. Když sedí v hledišti maminka, nechci to pokazit. I když vím, že ona mě vždycky na jevišti přijme. A taky to nechci zkazit ostatním kolegům,“ uzavírá.

Udělám vše pro to, aby to byla pecka, říká Tomáš Šulaj

„Chicago cítím jako velký závazek, byl bych nerad, kdyby náš muzikál měl nějak zaostávat proti všem těm slavným uvedením, a udělám vše pro to, aby to byla pecka,“ říká herec Tomáš Šulaj, který si v Chicagu zahraje právníka Billyho Flynna.

Tomáš Šulaj patří k nejzkušenějším členům uherskohradišťského souboru. I přesto, že v oboru muzikál získal před lety prestižní Cenu Thálie za muzikál Donaha!, stále má před žánrem, který „hraje, zpívá a tančí“, respekt.

„Mám pocit, že nejtěžší je pro mě asi tanec. Bojím se, že ty složité choreografie nezatancuju, ale pak se tak nějak vnitřně uklidním a řeknu si, že to dám, a většinou to dám. Takže to dám i teď,“ hecuje se herec a prozrazuje, co pro něj znamená živá kapela na jevišti. „Je to určitá svoboda, protože kapela reaguje na to, jak zpívám, a já reaguju na to, jak ona hraje. Nahrávka je pořád stejná a hlavně nikdy nepočká a nezareaguje na případné nuance. Čímž nechci říct, že by kapela hrála, jak my budeme pískat, ale dokážeme se navzájem vnímat a reagovat na drobné detaily,“ dodává herec.

Herečka Pavlína Hejcmanová o Chicagu: Zkoušení mě opravdu baví

„Myslím, že je hlavně potřeba být v kondici. A k tomu mi výrazně pomohlo běhání, které mi poslední dobou dělá velkou radost, je to úžasný relax. Jinak samozřejmě pilně trénujeme choreografie a každý den si zpívám,“ říká herečka Pavlína Hejcmanová, která v Chicagu ztvární jednu z hlavních rolí, vražedkyni Velmu Kellyovou.

Pavlína Hejcmanová vystudovala muzikálové herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a k tomuto žánru má blízko. Na jevišti Slováckého divadla si zahrála třeba v muzikálech Carmen nebo Cikáni jdou do nebe, kde její výkony v anketách Slovácký Oskar a Největší z pierotů ocenili diváci i odborná porota. Přesto ale herečka o roli v Chicagu nikdy nesnila.

„Já jsem nikdy žádnou vysněnou roli neměla. Asi je to proto, aby mi pak nebylo líto, že ji nedostanu,“ říká Pavlína a prozrazuje, co ji nejvíc baví na její postavě vražedkyně Velmy Kellyové. „Její rafinovanost, která je vlastně někdy docela naivní. Je sobecká a pyšná, ale zároveň je živočišná a nikdy se nevzdává.“

Otázka pro režisérku Lindu Keprtovou: Jaký je váš oblíbený muzikál a proč?

V pubertálním věku to byl rozhodně muzikál Hair! Rozevlátá touha měnit svět, se starostmi momentálního okamžiku. Poté jsem se bezesporu zamilovala do Jesus Christ Superstar (a nechala se pokřtít), dnes občas při práci poslouchám Les Misérables v podání Royal Philharmonic Orchestra.

Otázka pro choreografku Hanu Achilles: Kde jste k Chicagu čerpala inspiraci?

Pár muzikálů už za sebou mám, ale je pravda, že žádný z nich nebyl tak notoricky známý jako Chicago. Neznám snad nikoho, kdo by neviděl podle mne po všech stránkách dokonalou filmovou verzi. Bohužel divadelní scéna se nikdy efektům filmu, který může stavět na detailech a střihu, nevyrovná. Naopak velkou devizou živého umění na jevišti je osobní kontakt diváka a herce či muzikanta, přičemž emoce proudí bez jakéhokoliv média.


Co možná nevíte
• Tomáš Šulaj je jediným hercem v regionu, který se může pochlubit muzikálovou Thálií. Získal ji za postavu Jerryho v muzikálu Donaha!, který se stal nejúspěšnějším hudebním projektem v celé historii Slováckého divadla.
• Chicago mělo být na jevišti Slováckého divadla uvedeno už před pěti lety, ale nečekaná vlna těhotenství v hereckém souboru už rozjeté přípravy zastavila.
Muzikál Chicago připravuje téměř padesát lidí, od herců, tanečníků přes muzikanty až po osvětlovače, rekvizitářky a garderobiérky.
• Chicago je nejdražším a nejnáročnějším projektem za celých téměř 75 let historie uherskohradišťské scény.
• V prodeji je momentálně 11 repríz až do konce září a z pěti tisíc vstupenek je volných už jen 650.
• Premiéra proběhne tuto sobotu od 19.00.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace