Chinaski na Regatu připlují v nové sestavě

Chinaski na Regatu připlují v nové sestavě
Foto: archiv Chinaski  /  Chinaski se publiku představí v rockovějším kabátě.
Holešov Kultura 20 / 06 / 2018

To hodně velké a důležité rozhodnutí ve mně zrálo asi dva roky

EXKLUZIVNĚ
Už o víkendu se rozjede velký rodinný mejdan Holešovská regata, která už poosmé přiveze spousta kvalitní hudby, bohatý doprovodný program pro celou rodinu, soutěž v přejezdu vodní lávky, soutěžní přehlídku netradičních plavidel a mnoho dalšího.
Hvězdami letošního ročníku budou Chinaski, Mirai, BSP - Pavlíček, Baláž a Střihavka, Lenny, David Koller, Mig 21, Polemic, Milan Peroutka a Perutě. Ti všichni vás budou bavit na dvou pódiích v kulisách zámku Holešov a jeho přilehlých zahradách. Hudbě bude patřit také zámecké nádvoří, kde bude druhé pódium pro menší kapely. „Chceme dávat šanci také místním kapelám, které zpestří hudební nabídku. Letos budou na nádvoří hrát například zlínské Tokyo, holešovský Elko Band, Circus Brothers a další kapely,“ uvedl dramaturg pódia na nádvoří Jan Holcman.
K největším festivalovým hvězdám bude patřit kapela Chinaski, která se na Moravě poprvé představí v nové sestavě. Michal Malátný se čtenářům DOBRÉHO DNE snaží změny v kapele osvětlit.

Michale, v rámci Holešovské regaty i Buchlovského hudebního léta se představíte v nové sestavě. Co můžete prozradit o novém obsazení (bubeník Lukáš Pavlík, baskytarista Tomi Okres, klávesista Jan Steinsdörfer)?

Nejdéle se znám s Tomi Okresem, asi 15 let, vždycky se mi líbilo, jak hrál, ať na basu nebo kytaru, a vždycky jsem si s ním chtěl zahrát. S Lukášem se známe z festivalů, když hrál s Ewou Farnou nebo s Čechomorem.

Honzu jsem neznal, ale o to byl pro mne větším překvapením. První zkouška proběhla 22. ledna, pak jsme odjeli jarní klubové turné. Jsme spolu chvíli, stále se sehráváme, ale je to nové a vzrušující.

Fakt se zbavujete dechové sekce? Kdy uzrálo toto rozhodnutí?  
Ano, ale netvrdím, že jednou provždy! Teď se chci vrátit k syrovější kytarové hudbě a místo dechů více využívat klávesy.

Jaké to bylo, hrát turné a vědět, že je poslední? Měl jste jasno, koho do kapely chcete? Měl jste nováčky vyhlédnuté už na turné?

Tak veselo moc nebylo, ale všichni to zvládli se ctí, jako profesionálové. Nakonec to paradoxně bylo nejlepší turné v historii této sestavy. Případné nové členy jsme oslovili někdy na přelomu jara a léta.

Po „vyhození“ části kapely jste musel čelit hodně nepříjemným emotivním situacím - jak jste se vnitřně bránil, abyste nezačal pochybovat? Co vám dodávalo sílu to ustát? 

To hodně velké a důležité rozhodnutí ve mně zrálo asi 2 roky, takže když to přišlo, byl jsem tak připravený a jistý, že se mnou nemohlo nic hnout. Navíc nesleduji žádné sociální sítě. Pro mne je rozhodující reakce živých lidí pod pódiem. Poslední záchvěvy mých pochybností pak rozmetal první koncert 2. února.

Největší bouřka už se přehnala a teď půjdete s kůží na trh... Co mají fanoušci čekat od nových Chinaski? Chcete opravdu přitvrdit?

Jsem z nového zvuku nadšený a reakce na klubovém turné byly skvělé. Nejlépe to ale posoudíte sami, přijďte si nás poslechnout.

Vaše texty jsou ze života - potkala vás nějaká inspirace přímým zásahem?

V našich textech je spousta věcí odposlechnutých z ulice. Asi je to neslušné, ale rád poslouchám cizí lidi v metru nebo tramvaji. Poslední dobou mě ale nejvíc inspiruje Jiří Suchý, ten mě okouzlil.

Všechny příběhy, co zpíváte, se někomu staly, nebo je to spíš jen snění a fikce?

Většina z nich má reálný základ, ale někdy vás napadne něco jen tak. Mám rád hru se slovy a moc jiných věcí se mi v hlavě celý den nehoní.

Kam se budou ubírat kroky nových Chinaski?

Rád se nechám překvapit! Jsme na novém začátku a doufám, že to lidi bude bavit stejně jako nás. Rozhodně se těšíme na léto.

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace