Co se děje v zákulisí divadla?

Co se děje v zákulisí divadla?
Foto: archiv divadla  /  Jitka Josková.
Uherské Hradiště Kultura 27 / 09 / 2009

Večer co večer hrají na divadelních prknech a jejich obliba je v poslední době pozoruhodná. Lidé je zastavují na ulici a žádají podpisy, sami jezdí na filmové premiéry a sbírají vavříny. Řeč je o hercích Slováckého divadla. Málokdo ale ví, co se děje v zákulisí. Pokusili jsme se to zjistit.

Přijel Arnošt Goldflam
Kdo by neznal brněnského dramatika, režiséra a herce Arnošta Goldflama? Natočil celou řádku filmů, má vlastní pořady v televizi a je zván do mnoha divadel. Minulý čtvrtek přijal uherskohradišťské pozvání, aby zhlédl inscenaci vlastní hry Agatománie. „Když jsem viděl, jak v Brně zkazili jednu z mých her, tak jsem divákům při děkovačce oznámil, že s tím zásadně nesouhlasím a že se od toho všeho distancuji. Tady jsem se ale jen radoval,“ prohlásil po skončení na Malé scéně a všem se ulevilo. Agatománie totiž opravdu stojí zato.

Vašková se belhala na jihočeské návsi
O tom, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, se už mohl přesvědčit každý. Něco takového se přihodilo herečce Pavlíně Vaškové. Během reprízy komedie Tenor na roztrhání si poranila palec na noze tak nešťastně, že jen stěží a se slzami v očích odehrála hru do konce. Následující reprízy muzikálů Adéla ještě nevečeřela a Carmen, kde Pavlína hraje zásadní role, musely být zrušeny. Reprízy Našich furiantů ale s kulháním odehrála. „Nechtěli jsme zklamat diváky a posílat je domů. Snad nikomu příliš nevadilo, že jindy hbitá Markytka tentokrát trochu napadala na levou nohu,“ říkají jedním hlasem herci. Všichni se jen modlí, aby si Pavlína při páteční repríze komedie Tenor na roztrhání neukopla druhý palec.

Josková celá od krve
„Tady by se mi líbilo, kdybyste si v zoufalství rozkousala žíly.“ I tak vypadá jedna z připomínek směrem k herečce Jitce Joskové od největší žijící divadelní osobnosti českého divadla J. A. Pitínského, který v těchto dnech s herci připravuje mimořádně očekávanou inscenaci Cikáni. Jak takový požadavek vyřešit? „Používají se kapsle, které herec v puse rozkousne a z nich vyteče krev,“ vysvětluje herečka. Pak je hrůzostrašná scéna tak věrohodná, že diváky v hledišti mrazí. Má to ale jednu vadu. Umělá krev nejde z těla dobře smýt. „Když to zkoušíme několikrát po sobě, mám ruce, jako bych se v krvi koupala, a vydrží mi to na těle několik dnů. Ale co bych neudělala pro naše divadlo?“ dodává s úsměvem Jitka Josková. Cikáni budou mít premiéru 17. října. Jak bude do té doby vypadat?

Odskočila si od kojení

Pozorní diváci muzikálu Donaha! si jistě všimli, že postavu Georgie už opět hraje Anna Pospíchalová, dřívě Michlíčková. „Odskočila jsem si na jeviště od kojení malého Matyáše a přiznám se, že jsem se moc těšila,“ říká herečka ověnčená několika cenami odborné kritiky. Nejpozoruhodnější ale je, že zmiňovanou postavu v Donaha! už hrály tři jiné kolegyně - jde tak o nejčastěji změněnou představitelku. Další Donaha! - nejúspěšnější muzikál v historii Slováckého divadla - bude mít reprízu v pátek 23. října. Dočkáme se dalšího překvapení?

Předplatné na rok 2010 vyvolává vášně

Divadelníci vyrukovali s předplatným na rok 2010. Nabízejí opravdu atraktivní tituly - hru Harold a Maude s Květou Fialovou v hlavní roli, novinky Očištění a Bambiland uvedené jako první u nás, komedii Penzion pro svobodné pány, ale také muzikál Cikáni jdou do nebe. Právě poslední titul vyvolává mezi herci napětí. „Doslechl jsem se, že na muzikálu má spolupracovat i zpěvačka Ida Kelarová. Jestli je to tak, tak je to moje smrt,“ říká pod příslibem anonymity jeden z herců. Známá zpěvačka sice z herců pokaždé dostane mimořádné výkony a diváci bouří nadšením, ale umělci jsou často na pokraji sil. Mají laťku vysoko? Tak ať skáčí!

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace