Dárek do domácí regionální knihovničky

Dárek do domácí regionální knihovničky
Buchlovice Kultura 18 / 12 / 2019

Poprvé v historii jsou zmapovány skály a lomy v Chřibech

Říká se, že každý správný patriot by měl mít doma regionální knihovničku. Proto by mohla být pěkným vánočním dárkem nová kniha Chřiby - po skalách a lomech I z dílny autorského tria Jiří Blaha, Jaroslav Hrabec a Bořek Žižlavský. Kniha je zařazena jako 14. titul do souboru publikací Chřiby záhadné a mytické.
Kniha je unikátem v tom, že historicky poprvé podrobně mapuje skály, lomy a významné kameny v severní a východní polovině chřibského pohoří. „Sám jsem byl překvapen množstvím lomů a skal, do kterých je vytesána hlava, indián, ale také že leckdy sloužily jako hraniční kameny,“ popisuje autor Bořek Žižlavský.    
Geologické zajímavosti jsou obohaceny o příběhy lidí, kteří s kameny pracovali, a nechybí ani pověsti z dávných časů. Vše je psáno velmi čtivou a poutavou formou, proto je kniha zajímavým dárkem pro milovníky přírody a Chřibů obzvlášť.
Autoři, členové Expedice Chřiby, se systematicky začali zabývat chřibskými skalami a lomy v roce 2015. „Díky expedicím máme všude spoustu známých. Poradí a nasměrují nás na skály, prozradí zajímavosti. Zbytek dohledáváme ve starých historických mapách,“ vysvětluje publikační postup Bořek Žižlavský, který zpracoval skály a lomy v oblasti části Buchlovicka, Břestecka, Starohuťska a Salašska. Další kapitoly z Jankovicka a Košicka, Kudlovicka, Halenkovicka, Kvasicka a Kostelanska jsou z pera Jiřího Blahy. Odborný úvod, týkající se geologické stavby a přírodních zajímavostí Chřibů, napsal Jaroslav Hrabec. Poetické verše věnovala Ester Vratislavská.
Knihu o chřibských skalách a lomech je možné zakoupit v uherskohradišťských knihkupectvích a v informačních centrech.

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace