David Vaculík: Lucerna bude krásná

David Vaculík: Lucerna bude krásná
Uherské Hradiště Kultura 04 / 11 / 2013

Paní kněžna, vodníci, Hanička, Klásková, muzikanti a další a další postavy. Ti všichni se vybaví při vyslovení názvu jedné z nejznámějších českých divadelních her. Jde o slavnou Lucernu Aloise Jiráska. V sobotu bude mít po téměř sedmadvaceti letech premiéru ve Slováckém divadle. Režíruje ji Igor Stránský a diváci se v ní potkají s téměř celým souborem divadla. Jednu z muzikantských rolí vytvoří i oblíbený David Vaculík.

Jakmile Slovácké divadlo loni oznámilo, že vrcholem letošního roku bude Lucerna Aloise Jiráska, diváci zajásali. Proč myslíte?
Protože je to pěkná pohádka s dobrým koncem. Neskýtá žádné záludnosti, děj je srozumitelný, charaktery jasně čitelné. Jednoduše mlynář je mlynář a vrchní je vrchní. Všem je od začátku jasné, kdo je kdo a jak se bude chovat. No a pak taky vodníci, kouzelná lípa jako národní symbol. Zápletka vystavěná na, dnes znovu velmi aktuálních, třídních a sociálních rozdílech.
Jsou ještě nějaká lákadla?
Těch lákadel je hodně, ale tím nejdůležitějším je jméno Alois Jirásek. Národ, který by do divadla přestal chodit na své velké autory, je odsouzen ke kulturní záhubě.
Vzpomínáte si, kdy jste Lucernu vlastně viděl poprvé?
Neviděl jsem ji, ale hrál jsem v jednom provedení. Stejně jako kolegové Jirka Hejcman nebo Andrea Nakládalová jsem hrál v Lucerně v Mahenově činohře v Brně. Alternoval jsem se právě s Jirkou Hejcmanem v roli hejkala.
Jak mu to šlo?
On tenkrát hlavně velmi bedlivě pozoroval kolegu, který hrál mlynáře, a pak v šatně říkal: „Nedá se na něho koukat. To až já budu jednou hrát mlynáře…“ Jeho chvíle přišla teď, tak uvidíme, uvidíme.
Někteří režiséři za každou cenu přicházejí s moderním pojetím. Co byste říkal, kdyby se o to pokusili i u Lucerny?
Mlynář jako android a kněžna jako humanoid? Oba teleportováni virtuální lípou na meziplanetární zámeček, kde mlynář posvítí kněžně na cestu lucernou s jaderným pohonem? Tak takový výklad by asi u diváků neprošel. Jinak řečeno: stará dobrá klasika zůstává starou dobrou klasikou, dnes stejně jako v příštím století.
Jak tomu bude u Lucerny uherskohradišťské?
Naše Lucerna bude krásná, malebná, vtipná a výsostně klasická.
Kdybyste mohl Lucernu obsadit podle vás, kdo by hrál jakou roli?
No, co se mýho rozumu dotejče, já bych čet a četu, že bych neměnil. (smích)

banner

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace