Divadlo představí velkolepou premiéru Cyrana z Bergeracu

Divadlo představí velkolepou premiéru Cyrana z Bergeracu
Foto: Terezie Fojtová
Uherské Hradiště Kultura 25 / 10 / 2022

Už v sobotu se ve Slováckém divadle uskuteční velká premiéra. Bude jí jeden z nejslavnějších titulů všech dob, Cyrano z Bergeracu. Ten napsal už na sklonku 19. století slavný francouzský dramatik Edmond Rostand. Slovácké divadlo se však rozhodlo sáhnout po přepisu současného britského dramatika Martina Crimpa, který je pro dnešního diváka mnohem srozumitelnější a přístupnější.

Dodo Gombár: „Cyrano je chlap středních let, který v sobě ukrývá hlubokou bolest

Dodo Gombár před více než rokem uvedl ve Slováckém divadle do života kultovní rockovou operu Jesus Christ Superstar, která se dočkala obrovského úspěchu včetně nejužší nominace na Cenu Thálie pro Tomáše Šulaje za ztvárnění Jidáše. Nyní spolu se svým týmem stojí před dalším velkým úkolem.

 „S Cyranem se v roli tvůrce potkávám poprvé, ale jako divák jsem ho viděl několikrát. Nikdy jsem moc nevěděl, jakou cestu si k tomuto ctnostnému hrdinovi hledat. Přišlo mi trochu podezřelé, že by hlavní postava byla tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá,“ říká. I to byl jeden z důvodů, proč spolu s týmem zvolil novou verzi z pera Martina Crimpa.

 

„Cyrano z 21. století není postavou zcela kladnou. Vidíme před sebou chlapa středních let, ve kterém je skryta hluboká bolest. Postupně ve mně uzrává jedno z hlavních témat Cyrana - život v pravdě,“ dodává režisér.

 „Práce ve Slováckém divadle mě naplňuje radostí“

 Dodo Gombár ve Slováckém divadle režíruje už potřetí. Poprvé to byla inscenace Válka s mloky, poté jedinečný Jesus a nyní Cyrano. „Jsme opravdu nadšení, že se můžeme znovu potkávat s panem režisérem Gombárem i s choreografkou Lindou Fernandez Saez. Je to nádherné, obrovská radost a práce za odměnu,“ říká Pavlína Hejcmanová, která v Cyranovi ztvární výraznou roli Lejly Ragueneau. A radost ze společné práce je vzájemná.

 „Mně je tady dobře. Zdá se mi, že jsme se zdejším souborem nalezli vzájemnou chemii, bázi, na které jsme schopní se otevřeně vnímat a inspirovat,“ potvrzuje režisér. „Baví mě, že soubor Slováckého divadla je náročný a sebevědomý, vrhá se na neprobádané stezky a umí vést hodnotnou diskusi. Práce s ním mě naplňuje radostí a tvořivou vibrací. Lidé zde jsou mi hodně blízko nejen proto, jací jsou umělci či jaké vytváří zázemí divadla, ale díky těmto vazbám si k sobě nacházíme cesty i jako lidské bytosti. A to, že se v obsazení objevují nedávní studenti JAMU nebo jsme přizvali kolegy odjinud, dává zkoušení novou dynamiku. Život divadelního domu to přirozeně okysličuje a nedovoluje mu ustrnout,“ uzavírá Dodo Gombár.

 Jiří Hejcman: „Zkoumáme, otáčíme, ohledáváme...

Před 18 lety si Jiří Hejcman zahrál v Cyranovi pod režijním vedením Igora Stránského mladého a lehkovážného Kristiána, dnes postoupil k titulní roli. Jaké to je?

„Náš Cyrano není klasický hrdina bez bázně a hany. Spíš antihrdina, snažíme se v něm hledat i ty záporné nebo rozporuplné vlastnosti. Je to především člověk, který má velké běsy, vnitřní neklidy, boly i záporné stránky jako každý z nás. Vše zkoumáme, ošetřujeme, díváme se a otáčíme, ohledáváme. Ale nelámeme,“ říká s tím, že adaptace Martina Crimpa nabízí spoustu možností, jak celý příběh uchopit a pochopit.

„I když nemám vůbec nic proti krásnému košatému jazyku Edmonda Rostanda, ten Crimpův mi připadá srozumitelnější a přístupnější. Stále je ve verších, ovšem je civilnější a snáze uchopitelný v dnešní době,“ dodává.

Pavel Šupina: „Text je mladý, svěží, moderní“

Cyranova přítele a zároveň soka v lásce Kristiana ztvární v nové inscenaci Pavel Šupina. „Je to kluk z dědiny, voják, který se jako nováček dostává do pluku, ve kterém působí i Cyrano. Je to tak nějak bezprostřední a přímočařejší týpek, kterého ale nakonec překvapí, co se v něm může odehrávat a kam ho nová setkání zavedou,“ přibližuje charakteristiku své postavy. I Pavel je nadšený z textu, který divadelníci z Uherského Hradiště už za pár dnů oživí na jevišti.

„Crimpův text je současnější dobou, ve které se odehrává, i stylem řeči. Je mladší, svěží, modernější a tím více spojitostí v něm dnes člověk může nacházet. Rozhodně je mi bližší,“ dodává Pavel Šupina.

„Můžete ho potkat na ulici,“ říká dramaturgyně Hana Hložková o Crimpově Cyranovi

 Dramaturgyně Hana Hložková je dalším článkem týmu, který v těchto dnech finišuje práci na nové inscenaci Slováckého divadla. Na rovinu přiznává, že k postavě Cyrana si dlouho hledala cestu. Nakonec jej však vzala na milost právě díky moderní adaptaci Martina Crimpa.

 „Rostandův Cyrano je romantická hrdinská postava, víceméně literární. Zatímco Crimpův Cyrano je chytrý, schopný, ale protivný chlap s vnitřními běsy, kterým se snaží vzdorovat. Rostand vytvořil postavu zosobňující ideály francouzského občana 19. století, Crimp naopak ukazuje člověka, kterého můžete potkat na ulici dnes,“ vysvětluje, proč je pro diváka 21. století mnohem snadnější ztotožnit se s hrou, kterou stvořil Martin Crimp, i s hlavní postavou a celým pojetím inscenace.

 „Crimpův Cyrano je rafinovanější postava, která s sebou nese mnoho otázek. Je to hrdina, nebo cynický manipulátor? Je jeho nos skutečně tak velký a ohyzdný, nebo je to jen jeho pocit a vnímání sebe sama? Proč má tak velký problém se ženami? Zkrátka jde o člověka, který je komplikovaný tak, jako je komplikovaný svět, ve kterém dnes žijeme, snažíme se v něm obstát a někdy se nám to vůbec nedaří. Crimpova adaptace má hloubku, a přestože je stále ve verši, tak nepracuje s líbezným veršováním, jak to známe z Rostanda, je to naopak dynamické a živočišné,“ dodává dramaturgyně.

 Premiéra Cyrana je naplánovaná na tuto sobotu 29. října od 19 hodin. Objeví se v ní i Kateřina Michejdová, Zdeněk Trčálek, David Vaculík, Jitka Hlaváčová, Pavel Hromádka, Pavel Majkus a téměř celý soubor Slováckého divadla. Choreografii vytvořila Linda Fernandez Saez, kostýmy a scénu Eva Jiřikovská, hudbu Robin Schenk. Divadelníci využili překlad Ester Žantovské. Vstupenky na další reprízy jsou už nyní k dispozici v pokladně a na webu Slováckého divadla.

Tagy článku

TOPlist