Do Klíče od domova autoři vložili lásku, radost, touhu, vášeň, ale i stinné stránky lidské duše
Foto: archiv TS Hradišťan
Klíč od domova autorů Ladislavy Košíkové a Tomáše Krejčího nabízí podmanivý hudebně taneční koncert, ve kterém spolupracují Mladí brněnští symfonikové s Tanečním souborem Hradišťan.
V pořadu se snoubí dvě různé, ale navzájem velmi blízké podoby českého hudebního a tanečního světa - spojení hudby klasické a lidové, živé návraty k tradicím. Pořad věnovaný Roku české hudby se koná 25. října v 19.00 v Klubu kultury.
V čem bude představení Klíč od domova odlišné od pořadu Z duše země zrozená…?, který získal nejedno ocenění MFF ve Strážnici?
V něčem bude jiný a v něčem se bude prolínat se strážnickým pořadem, pro který se hudebně taneční motivy Klíče od domova staly základem libreta. I když nebudou přítomny lidové kapely, tak jak tomu bylo ve Strážnici, diváci nepřijdou o fragmenty původních lidových písní a tanců, které byly inspirací hudebních skladatelů. Pořad bude více komorní, a to i díky užšímu kontaktu diváka s orchestrem Mladých brněnských symfoniků. Na rozdíl od Strážnice je pojat spíše nadregionálně. Otevíráme v něm různé obrazy životních situací člověka, tak jak nás k tomu inspirovala hudba skladatelů, kteří jejím prostřednictvím vyjadřovali klíčové niterné prožitky člověka, jež vložil do svých písní a tanců - lásku, radost, touhu, vášeň, ale i nejednu stinnou stránku lidské duše… a především obrovskou pokoru před silami přírody a vším, co nás přesahuje.
Máš trému, když představuješ své dílo na domácí půdě?
Tréma je zdravá. A předstartovní napětí je příležitost k dobrému výkonu. A v Hradišti „před svými“ bude zdravá tréma sehrávat důležitou roli. Hradišťské obecenstvo je náročné, obzvlášť zkušené a máme před ním respekt.
V Taneční skupině Hradišťan tančí parta dlouholetých tanečníků - přijímáte i nové členy?
V Tanečním souboru Hradišťan máme velké generační rozpětí - od tanečníků, kteří tančí 20 i více let, až po ty, kteří jsou s námi teprve 2 roky. Většina z nich prošla dětským souborem Hradišťánek, ale přicházejí i tanečníci z jiných souborů, mnozí jsou také absolventi tanečního oboru ZUŠ. Všichni jsou srostlí s tradicí, vyrostli na lidové písni a tanci. Značná věková i zkušenostní rozdílnost skýtá širší jevištní i dramaturgické možnosti uchopení tématu… a navíc - ti nejmladší mají stále „vzory“.
Jsme parta velmi otevřená. Tanečníci k nám přicházejí, sžívají se a zůstávají, někteří se jen podívají a odcházejí… a mnohdy se po nějaké době vracejí natrvalo. Přivítáme každého, přijďte mezi nás.