Do třetice všeho dobrého? Šuránkovi čekali dva roky!

Do třetice všeho dobrého? Šuránkovi čekali dva roky!
Foto: archiv královské rodiny  /  Rodina Šuránkova
Hluk Kultura 14 / 06 / 2022

Mamince se splnilo přání, které mu vložila do kolébky

Už když se Marek Šuránek narodil, do kolébky mu vložili přání, aby se posadil jako „hucký“ král do čela krojového průvodu. Snad ještě v porodnici maminka Michaela počítala, kdy by to bylo možné. A jak si naplánovala, tak se i stalo. Aniž by očarovala hlavní organizátory Miroslava Šuránka a Petra Pospíška, podařilo se splnit její sen a přání rodin Habartovy a Šuránkovy. Nikdo však netušil, že na svoji jízdu si král bude muset kvůli koronavirové pandemii čekat dva roky! „Předloni to bylo jasné, ale loni jsme všichni věřili, že už to vyjde. Jenže v době, kdy se to muselo rozhodnout, nebyly ještě povoleny žádné akce, a tak jsme se dohodli, že nepůjdeme do rizika," povzdechl si královský otec Marek Šuránek.   

„Jsme nadšeni, že Marka vybrali, a moc se všichni těšíme, až se celá rodina sjede a oslavíme historicky prvního krále v rodině,“ shodují se rodiče Michaela a Marek, kteří obdivují folklor a s dětmi pokaždé vyrazí do krojového průvodu. Rodina a cukrárna, kterou u tvrze provozují, jsou pro ně smyslem života. Mladého Marka i jeho sestry Terezii a Nikolku se snaží aktivně podporovat ve všem, co dělají. „Odpoledne i víkendy trávíme buď na fotbale, nebo mažoretkách,“ říká maminka Michaela, která šestým rokem peče skvělé dorty a módní zákusky.

Marka okouzlila fotbalová mičuda

Pro dvanáctiletého šesťáka Marka byl slavnostní ceremoniál zatěžkávací zkouškou před jízdou králů, která se v Hluku jede jednou za tři roky. Kvůli pandemii byl posunutý o dva roky, takže se pojede až po pěti letech…

Marek chodíval na housle, do souborů Košuláček i Žarůžek, než naplno propadl fotbalové mičudě a začal veškerý čas trávit na hřišti. Vybrali jej do 1.FC Slovácko, tudíž přestal stíhat ostatní kroužky. Přešel na  Základní školu Sportovní v Uherském Hradišti a začal naplno trénovat. „Loučení bylo těžké, ale nelituji toho. Mám kamarády v nové škole i doma a fotbal mě moc baví,“ usmívá se budoucí král, který byl už třikrát oceněn jako hráč roku ve své kategorii. Obdivuje Erlinga Haalanda z Manchestru City, který je jeho vzorem.

Už dvakrát se připravoval na jízdu

Na fotbale se cítí jako ryba ve vodě, ale ani jízda na koni mu nebyla cizí. „Na zkušební jízdy na koni chodím k Terezce Říhové, ale jednou jsem byl i s klukama z královské družiny, tak se těším, až pojedu,“ říká budoucí král, který působí velmi klidně a rozumně. „Je hodný a svědomitý kluk, tak se nebojíme, že by ten mumraj nezvládl. Před měsícem se oblékl do kroje při setkání všech králů u Sv. Antonínka, kde se konala mše svatá, a u této příležitosti všichni čtyři králové podepsali pamětní listinu. Měsíc červen bude pro Marka hodně náročný, konec školního roku a s tím spojené uzavírání známek, vyvrcholení fotbalové sezóny včetně dvou velkých turnajů a samozřejmě finišující přípravy na samotnou jízdu," popisují Markův program pro nadcházející dny rodiče, které v přípravách podporuje rodina a také spousta kamarádů. Maminka svůj kroj už jako dívka dostala od babičky ke svatému přijímání. Poté jej nechala přešít na ženský, než zase bude plnit svůj účel při přijímání dcery Terezky, které se mimo jiné koná víkend před dolňáckými slavnostmi. Oběma Markům kroj ušil lidový tvůrce, krojař Josef Míšek. „Moc se mu do toho nechtělo, ale díky tomu, že Marek chodil s jeho vnukem  Lukášem do ZŠ v Hluku a byli velcí kamarádi, přivřel oko a ušil kroj jak pro budoucího krále, tak pro tátu Marka," dodává královská maminka.

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist