Dokud se zpívá, ještě se neumřelo. Divadlo spouští originální novinku

Dokud se zpívá, ještě se neumřelo. Divadlo spouští originální novinku
Foto: Marek Malůšek
Uherské Hradiště Kultura 20 / 01 / 2021

Novoroční přání pro diváky slovácké scény, která divadelníci zveřejňovali na svém facebooku, pojal každý herec po svém. Velmi originální byl Petr Čagánek, který složil, nazpíval a zahrál na kytaru píseň s názvem Bude líp. Tu si prozatím pustilo více než deset tisíc lidí a od toho byl krůček k originánímu nápadu - skládat pravidelně, a to podle přání diváků.

Jak to začalo?

„Chystal jsem se na silvestra s rodinou na chalupu a vzpomněl jsem si až ten den, že mám připravit novoroční přání pro naše diváky. A protože jsem to slíbil, musel jsem to splnit. Takže jsem nakonec odjížděl až o dvě hodiny později a jelikož mě tlačil čas, vzniklo to celé strašně rychle,“ popisuje Petr.

Vzal tři akordy, jednoduchou melodii, napsal text na téma roušky, karanténa, Vánoce a silvestr, přidal roušku na obličej a začal improvizovat. „Pak jsem už jen nahrál druhý hlas, pustil kameru a písničku natočil. Za dvacet minut bylo hotovo,“ prozrazuje písničkář.

„Kdyby po mně ale někdo chtěl, abych to teď zahrál znovu, tak tu melodii už neznám a rozhodně to nedám,“ směje se Čagi, jak mu přezdívají kolegové a kamarádi.

 Písničku napíše každé dva týdny. O čem bude, rozhodnou diváci

 „Peťo, nezklamal jsi, parádní,“ napsal pod video na divadelním facebooku Vít Ondráš. „Tento humor už mi vážně moc chybí! Petr Čagánek, naše star,“ dodala Martina Gabajová.

Takové a další komentáře se začaly hromadit pod písničkou a skákaly i počty zhlédnutí. „Video zatím vidělo přes deset tisíc diváků, na což bychom v reálu v divadle potřebovali téměř třicet vyprodaných repríz. To jsme samozřejmě nemohli nechat bez povšimnutí,“ usmíval se mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník, který spravuje i sociální sítě. „Petrovi jsem zavolal a potěšilo mě, že souhlasil s tím, že písničky bude skládat pravidelně,” dodal.

„Mám velkou radost, opravdu velkou. A protože to baví mě a zdá se, že to baví i vás, rozhodl jsem se, že se takto na facebooku budeme potkávat každých 14 dní. Mám na vás ale prosbu. Pište mi do komentářů, o čem by ta písnička měla být. A téma, které získá nejvíc lajků, se pokusím uchopit a vás překvapit. Mějte se krásně a zůstaňte věrní Slováckému divadlu,“ vzkázal Petr publiku a včera večer představil píseň, jejíž téma navrhla Petra Sucháčková. „Mně by se líbila písnička na téma zabijačka a k tomu patří i uzení,” napsala divačka. Jak se novinka Petrovi podařila, to si diváci mohou poslechnout na facebooku divadla.

 Být jako Pokáč nebo Švandrlík? Je to výzva

S podobným způsobem skládání písniček na aktuální témata, takzvaných rychlovek, se proslavil oblíbený písničkář Pokáč, a Petr Čagánek inspiraci nezastírá.

„O Pokáčových rychlovkách moc dobře vím. A taky mi to připomnělo Miroslava Švandrlíka, který vždycky na začátku představení dostal deset slov a na jeho konci odevzdal hotovou báseň. Takže tyhle moje jednohubky by měly být něco podobného. Vždycky se s diváky domluvíme, o čem to bude, a pak ji zase za dvacet minut napíšu,“ směje se nový písničkářský objev.

 „Čagi mě potěšil,“ říká Petra Staňková

Jaký skrytý hudební poklad si mezi sebou ve Slováckém divadle hýčkají, dobře ví herečka Petra Staňková.

„Už jsem od Čagiho slyšela jednu nebo dvě písničky v podobném duchu, jako byla ta novoroční. Mám radost, že v tom pokračuje, a je fajn, že dostane takový prostor. Snad ho to bude motivovat k tvoření a k tomu, aby divákům dělal radost,“ přeje kolegovi úspěch Petra Staňková.

 Bude líp

 Celý nápad odstartovala optimistická píseň Bude líp. Tady je její text.

 Kamarádi nezdraví mě, jen se zvláštně tváří

navzájem se nepoznáme dík překážce v tváři.

 

Spousta lidí má to stejně, strach se vznáší nad městy,

pracovat mi zakázali, musím zase na testy.

 

Na Vánoce přežírám se, tlustý jsem jak medvěd,

nový rok chci oslavit, musím však už v devět.

 

S alkoholem na silvestra žiju ve svém doupěti,

ovšem díky karanténám ho nakupuju už potřetí.

 

Neboj se, bude líp, bude lépe, za záclonou na okno lepší rok už klepe,

neboj se, bude líp, vše bude ok, s nepřízní si poradíme, porazíme soka.

Neboj se, bude líp, bude to dobrý, jako David Goliáše porazíme obry,

neboj se, bude líp, všechno bude lepší, my to zvládnem, je to pravda a proto hepčí.

Neboj se, bude líp, bude to v pořádku, všechny trable hoď za hlavu a kopni je…

 

V jakých rolích znají diváci Petra Čagánka

Nejčastěji se herec, který je v angažmá uherskohradišťské scény od roku 2005, objevil v postavě Jarky Metelky v legendárních Rychlých šípech. Více než stokrát odehrál úspěšnou komedii Úča musí pryč! a jeho zpěv oceňují i diváci muzikálu Chicago. Naposledy se představil v Deskovém statku a momentálně připravuje dvě novinky. Jako Annáš vystoupí v muzikálu Jesus Christ Superstar a nejmenší publikum si jej užije v pohádkových Lichožroutech.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace