Dva úplně nazí muži už v sobotu

Dva úplně nazí muži už v sobotu
Foto: Marek Malůšek  /  Šulaj - Šupina.
Uherské Hradiště Kultura 10 / 01 / 2019

Dva úplně nazí muži je název bláznivé komedie, kterou odstartuje rok 2019 ve Slováckém divadle. Režie se ujal Lukáš Kopecký a premiéra se uskuteční už tuto sobotu.
„Je to v podstatě situační, nebo chcete-li absurdní komedie. Čím víc jsem text četl, nacházel jsem si k němu vnitřní klíč,“ uvedl režisér Lukáš Kopecký, který přichází letos do Slováckého divadla poprvé. „Ve Slováckém divadle se mi zkouší báječně. Herci jsou hraví, chytlaví, na každou zkoušku připravení a nad to v dobrém rozpoložení. Dobrý pocit a dojem dostředivosti však mám ze všech, kdo se na vznikající inscenaci podílejí,“ doplnil.
Dva úplně nahé muže uvede Slovácké divadlo jako druhé divadlo v republice, doposud ji uvedlo pouze ostravské divadlo Mír. Diváci se mohou těšit na herecký koncert Tomáše Šulaje a nováčka souboru Pavla Šupiny, Kláru Vojtkovou a Petru Staňkovou.

O čem jsou Dva úplně nazí muži?
Úspěšný pařížský právník a věrný manžel se jednoho dne probudí nahý vedle svého podřízeného z advokátní kanceláře. A ten je rovněž nahý. Ani jeden z nich situaci nechápe. Co se mohlo stát? K tomu všemu se vzápětí domů vrací i právníkova žena Catherine. Podaří se za této konstelace ubránit jejich pětadvacet let trvající manželství? A může se to povést, když Catherine objeví svého manžela a jeho kolegu nahé podruhé?
Autor hry, Francouz Sébastien Thiéry, byl původně hercem bez práce. Aby se jako herec uplatnil, začal psát - a stal se jedním z nejuváděnějších francouzských dramatiků.

Otázka pro režiséra Lukáše Kopeckého

Co podle vás dobrá komedie musí mít, aby uspěla u diváků?

Bezesporu začátek, střed a konec. Pak nějaký ten gag. Ping pong v dialogu. A především herce, kteří umí hrát lehce, svižně a s vnitřním radostným pocitem. Úspěch u diváků je ale i při naplnění uvedených předpokladů nadále vrtkavý a nevyzpytatelný.

Otázka pro dramaturgyni Markétu Špetíkovou

Co nám můžete prozradit o avizované nahotě na jevišti?

Obvyklý komediální kolotoč tentokrát koření okolnost zřejmá už z názvu hry: dvě mužské postavy vystupují na jevišti nahé. Zprvu herci samozřejmě zkouší oblečení. Společně s režisérem hledají rafinované způsoby, jak zakrývat choulostivější tělesné partie. Ve vyhrocené chvíli se hodí všechno, co dala autorka výpravy Veronika Watzková k dispozici. A to skutečně všechno. Ať už je to polštář, časopis, závěs, autíčko na ovládání, láhev na sifon nebo třeba puška. Během čtvrtého týdne zkoušení se hlavní protagonisté Tomáš Šulaj a Pavel Šupina „hecnou“ a začínají zkoušet jen v prádle. Samozřejmě se ukazuje, že ne všechno kryje tak, jak by bylo potřeba. Když Pavol Seriš, který pomáhá s pohybovou složkou inscenace, předvádí Pavlu Šupinovi, jak se pohybuje po jevišti - a co by bylo případně vidět, přestává Pavel Šupina chtít v inscenaci hrát. „Fáze nahoty“ nás čeká tento týden. Co přesně tedy na jevišti Slováckého divadla uvidíme, zatím není jisté.

Otázka pro herce Pavla Šupinu

Jaký jste měl pocit po prvním přečtení textu?

Musím se přiznat, že jsem byl poněkud nedočkavý a text si opatřil už před první čtenou. Sice jsem ho nestihl celý dočíst, ale i tak jsem se mohl potrhat smíchy. Četl jsem si ho ve volných chvilkách v autobusech, vlacích, na zastávkách a královsky jsem se bavil. Lidi na mě zírali a já měl chuť to číst nahlas, abych se o tu tryskající radost z absurdních situací podělil. Všechno jsem měl živě před sebou a říkal jsem si, že bych to přesně takhle svobodně vybarvené přál každému. Napadlo mě, že bychom divákům prostě jen rozdali scénáře. Rád bych se pokochal tím pohledem na hlediště, kde se každý baví na stejné věci, ale vidí ji naprosto jinak než jeho soused. Ale to by bylo až moc jednoduché a my se musíme snažit to vybarvit pro oko a srdce každého zvlášť. Myslím si, že je to skvělý text, který má dynamiku, a i když může znít jednoduše, tak pod jeho povrchem se nalézá hodně. A já se těším na ten proces objevování.


Otázka pro herce Tomáše Šulaje

Jaký je váš vztah k humoru?

Miluju humor, patří k životu, nedovedu si bez legrace život představit. A je skvělé, že díky svému povolání tu legraci mohu předávat dál. V dnešní hektické době je třeba se odvázat, udělat si legraci z okolí, a hlavně sám ze sebe. A tak nějak doufám, že když s Pavlem (Šupinou, pozn. red.) dokážeme vlézt nazí do postele, a ještě před lidmi, tak tím dokazujeme, že tu správnou „čurinu“ umíme udělat a třeba ji i předat dál.

Jak vznikala nová komedie? Divadlo dovolí nahlédnout pod pokličku
Přijďte na kus - to je heslo letošního roku Slováckého divadla. Je v něm obsažena nejenom pozvánka do divadla, ale také novinka: Přijďte na kus řeči, která odstartuje už tento pátek v uherskohradišťském Kafe Uprostřed. O co jde?
Herec Pavel Šupina bude po celý rok zpovídat své kolegy herce, režiséry, hudební skladatele i výtvarníky a bude se jich ptát, jak vznikala inscenace, která bude mít následující den premiéru. Jsem nervózní, nešlo by to napoprvé udělat bez diváků?” ptal se herec při jedné ze schůzek, na kterých projekt vznikal. Ředitel divadla je ovšem přesvědčený, že je to ta správná volba. Záměrně jsme sáhli po mladé, neokoukané tváři. Chtěli jsme někoho, kde se nebude ptát jako zkušený moderátor, ale naopak jako ten, který u divadla teprve začíná a sám věci objevuje,” říká Michal Zetel.
První setkání Na kus řeči proběhne už tento pátek v Kafe Uprostřed a bude nahlížet pod pokličku příprav komedie Dva úplně nazí muži. Vedle samotného Pavla Šupiny, který představuje jednu z titulních rolí, se diváci mohou těšit i na Tomáše Šulaje, Petru Staňkovou, Kláru Vojtkovou i režiséra Lukáše Kopeckého. Pořad začíná v 19.00 a vstup je zdarma.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace