Dvanáct let v repertoáru? Komedie 1+2=6 to dokázala a stále žije!

Dvanáct let v repertoáru? Komedie 1+2=6 to dokázala a stále žije!
Foto: Marek MALŮŠEK
Uherské Hradiště Kultura 31 / 12 / 2019

Dvanáct let na scéně? Komedie 1+2=6 Slováckého divadla v Uherském Hradišti to dokázala. Hra proslulého komediografa Raye Cooneyho patří spolu s Rychlými šípy a muzikálem Donaha! ke třem nejúspěšnějším titulům v historii a uherskohradišťské divadlo je jediné, které ji se svolením autora uvádí.
„Pořád nás to baví a věříme, že stále bude. Za tu dobu, co inscenaci hrajeme, jsme se i docela rozrostli, protože aktérům se narodilo v průběhu více než dvanácti let třináct dětí,” prozradil herec a představitel Stanleyho Gardnera Josef Kubáník.
„Vzpomínám si na první čtenou zkoušku, bylo to u režiséra Bellana na zahradě pod pergolou, byl začátek dubna 2007, byla zima, seděli jsme v bundách u krbu, v kouři a rýpali jsme se v textu a mně to ne a nešlo číst a těšil jsem se, až se prokoktám k závěru hry. Ještě půl roku po té slavné zahajovací zkoušce mně text smrděl jak čerstvě vyuzené prasečí rypáčky,“ zavzpomínal představitel taxikáře Johna Browna Zdeněk Trčálek.
Komedie 1+2=6 je geniálním spojením dvou her, které překladatel Břetislav Hodek nazval 1+1=3 a 3+3=5. Protože obě komedie na sebe volně navazují, vytvořilo z nich se svolením autora Slovácké divadlo komedii jednu. Divím se, že to na světě ještě nikoho nenapadlo,” vzkázal do Hradiště světoznámý autor Ray Cooney.

„Proč by se měl jít člověk na 1+2=6 podívat? Protože je to unikum,“ říkají herci
Herci Slováckého divadla nám před silvestrovským představením odpověděli na otázku, proč by se měl jít na 1+2=6 člověk podívat.
Josef Kubáník: Komedie 1+2=6 je unikum. Jsou to dvě komedie v jedné a obě jsou napsané naprosto brilantním způsobem. A my je obě zahrajeme během jediného večera. Navíc kolegové jsou tak vtipní, že se na některé pasáže i po deseti letech těším a nejraději bych byl divákem, abych se na ně mohl dívat. Takže je to dvě a půl hodiny nepřetržitého smíchu.
Jitka Hlaváčová: Proč? Protože už se hraje více než dvanáct let a jestli na ní někdo ještě nebyl, tak jako by nežil. (úsměv)
Tereza Novotná: Aby to viděl!
Zdeněk Trčálek: Myslím, že je to největší majstrštyk Roberta Bellana, samozřejmě nepočítám Rychlé šípy - ty už patří do síně slávy a legend. Rychlé šípy jsou fenomén a poklad Slováckého divadla a komedie 1+2=6 jim trošku šlape na paty. Tak snad možná právě proto by se na to člověk mohl jít podívat!

Střípky ze zákulisí
… zkoušelo se 7 týdnů
… herci se museli naučit 130 stran textu
… komedie byla vyhlášena jako nejlepší inscenace roku 2007
… Zdeněk Trčálek a Jitka Josková obdrželi cenu popularity Slovácký Oskar
… inscenaci vidělo více diváků, než má Uherské Hradiště obyvatel
… několikrát se měnily dámské kostýmy
… Josef Kubáník musel vyměnit prošoupané tenisky
… Kamilu Mitáčkovou vystřídal v roli reportérky Štěpán Goiš a herci si museli zvyknout na oslovování postavy v mužském rodě
… musel se vyměnit prošoupaný koberec a přetírala se scéna
… v průběhu deseti let se hercům narodilo 13 dětí
…. Slovácké divadlo hru uvádí jako jediné na světě
… první zkouška se odehrála na zahradě u manželů Bellanových při opékání špekáčků

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace