Energie bude mez námi lítat, těší se Márdi z Vypsané fiXy

Energie bude mez námi lítat, těší se Márdi z Vypsané fiXy
Foto: archiv Lážo Plážo
Otrokovice Kultura 21 / 06 / 2023

Legendární česká punkrocková kapela vypsaná fiXa se vrací na pódium festivalu Lážo Plážo do Otrokovic se svými hitovkami i songy z nové desky Kusy radosti, kterou vydala jako deváté studiové album.
Na fiXe je skvělé, že si díky rukopisu frontmana Márdiho i přes veškeré úspěchy na nic nehrají a zůstávají nohama na zemi. fiXa je snadno rozpoznatelná, originální, divoká, bláznivá i něžně romantická...

Stali jste se Skupinou roku 2022 a odnesli jste si Anděla - jaký to byl pocit pro pankáče ze San Piega?

Byl to pěknej pocit. V životě je dobrý občas něco vyhrát. Nejlepší to asi bylo, když jsme se vraceli dodávkou z ceremoniálu z Prahy do Pardubic. Anděl ležel vedle heveru a my jsme si připadali jako hrdinové z filmu Velký bazar.

 Harcujete po fesťácích, klubech, jevištích a pódiích už desítky let - jak se za ta léta změnilo publikum? Nemáte už chuť někdy zůstat v klidu na gauči, když před víkendem vidíte, že vás čekají další stovky kilometrů za fanoušky?

Jak se změnilo publikum? Ti, co chodili na začátku, se posunuli víc ke zvukaři a místo nich tam jsou ti o něco mladší. Obecně bych řekl, že se změnilo to, že všichni choděj z klubů po koncertě dřív domů nebo se přesunou do jinejch barů v centru. Skončí koncert a za hodinu už v klubu skoro nikdo není. Existujou samozřejmě výjimky. Jinak cestování v dodávce samozřejmě není úplně největší zábava, ale vzhledem k poloze našeho města jsme ze všech míst naší země za tři hodiny doma, a tak se to dá zvládnout!

Mixle v Pixle jste založili kvůli vašim dětem?

Přesně tak. Je neuvěřitelný, jak se tahle legrace rozjela. Mnohem víc koncertů odmítáme, než odehrajeme, protože se to kreje s fiXou. A je to tak dobře, protože kdyby toho bylo víc, tak by nás to nebavilo. V týhle četnosti je velká zábava jednou za čas zahrát punkově Skákal pes nebo Pec nám spadla  a učit malý děti, co je moshpit nebo pogo nebo co se dělá na koncertech..

Na Lážu Plážu představíte nové album Kusy radosti.

Navázali jsme na to, kde jsme minule skončili, a oslovili jsme producenty předchozí desky Dušana Neuwertha a Ondřeje Ježka, zda by do studia Sono nejeli s námi. Povedlo se to domluvit hned! Všichni byli nadšení, že se něco děje.
Album vzniklo v rozervané době, kdy jsme nemohli ze známých důvodů živě vystupovat a navíc nás definitivně opustil basák Mejn. Zbytek kapely to naopak nevzdal a v průběhu roku 2022 několikrát navštívil studio SONO a tam  v nové sestavě s baskytaristou Kryštofem nahrál dvanáct písní.

Márdi, co tobě osobně Vypsaná fiXa dala a co naopak vzala?

Dala mi to, že jsem v životě našel to, co mi jde, a tím pádem jsem taky našel sám sebe. A já jsem šťastnej, že to můžu dělat.

Vzala mi část sluchu a možná někdy i část toho původního přátelství, které se udržuje tak, že ti, co se skamarádili, se vidí jen občas a ne každej tejden třikrát celej den v dodávce. (smích)

Co přivezete na Lážo Plážo?

Doufám, že přivezeme dobrej koncert, kterej si lidi užijou, a energie bude lítat mezi nima a náma! Přivezeme taky ještě poměrně novou desku a to, co z ní zahrajeme, vybereme až těsně před koncertem, protože my nikdy nemáme předem danej playlist. Už jsme na týhle akci jednou hráli a bylo to moc pěkný hrání, a tak doufáme, že se to bude opakovat v podobném duchu!

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist