„Euforii jsem zažil už při první čtené zkoušce,“ přiznává autor Monumentu pro Hradiště

„Euforii jsem zažil už při první čtené zkoušce,“ přiznává autor Monumentu pro Hradiště
Foto: Kuba Jíra
Uherské Hradiště Kultura 02 / 03 / 2024

Nekorektní komedie z české historie Monument pro Hradiště měla světovou premiéru první únorovou sobotu a zájem o ni předčil všechna očekávání. Zásluhu na tom má autor a také soudce Nejvyššího správního soudu Pavel Molek. Ten právě teď sklízí ovoce své vytrvalé práce na hře.

Kdyby v Brně pršelo…

Na začátku ale byla vlastně náhoda. „S režisérem Lukášem Kopeckým a dramaturgyní Hanou Hložkovou jsme už asi půl roku debatovali o vhodném námětu pro Slovácké divadlo. A v květnu 2022 jsme byli s Hanou domluveni, že zajdeme na kávu,“ popisuje Pavel Molek. „Úplně si pamatuju, jak jsem v den schůzky, bylo to 11. května, šel ráno do práce, a protože bylo hezky, šel jsem pěšky, v uších sluchátka a v nich pořad Mozaika Českého rozhlasu Vltava, ve kterém zrovna vysílali recenzi na knihu Mnichovský komplex. A já to poslouchám a říkám si: ‚Proč my se v tom Mnichově pořád nimráme? To je pořád dokola: Měli jsme se bránit, neměli jsme se bránit... Stejně už na tom nikdo nic nevyřeší, historici nemají rádi žádná kdyby, o tom by se dala napsat tak leda... no... komedie.' A než jsem se odpoledne s Hanou potkal, už jsem měl námět poskládaný v hlavě, vysypal jsem ho na ni hned mezi dveřmi a ona jen řekla: ‚To je ono!' Tak vidíte, kdyby 11. května 2022 pršelo a já jel šalinou, asi bychom teď hráli nějakou úplně jinou hru. Nebo taky nic,“ prozradil se smíchem Pavel Molek v pořadu Mozaika, kam byl sám jako host pozvaný těsně před premiérou.

Slyšet herce byla úleva…

A jak si autor pak první uvedení své hry na Slovácku užil? „Při premiéře jsem neměl až tak euforický pocit. Měl jsem ho už při první čtené zkoušce s herci Slováckého divadla,“ prozradil zase v pořadu Apetýt Českého rozhlasu Zlín, kde byl pár dnů po úspěšné premiéře hostem také. „Herci scénář dostali až v den čtené zkoušky. A protože Monument pro Hradiště je komedie, největší napětí pro mě bylo, jestli budou fungovat vtipy, jestli se nezdají vtipné jenom mně. A byla ohromná úleva, když jsem viděl a slyšel, jak moc to herce při první čtené zkoušce bavilo. Navíc se ke mně chovali velmi mile,“ dodal Pavel Molek.

Připadám si jako duch

Kromě zmiňovaných pořadů se Pavel Molek objevil před kamerami České televize, byl hostem diskusního pořadu televize TVS Ticho ve studiu, velký prostor věnoval pozoruhodné inscenaci i DOBRÝ DEN. „Je fakt, že stejně, jako jsou v rozhlase oceňováni neviditelní herci, tak i my jsme takoví neviditelní autoři. Takže při tom nynějším mediálním zájmu si připadám trochu jako duch, který dlouho strašil někde v éteru a najednou se zjevil. Ale všichni jsou na mě milí, takže i když mám spíš plachou povahu, určitě mi to nevadí,“ usmívá se autor před další reprízou komedie Monument pro Hradiště.

Tagy článku

TOPlist