Film Vlny by měli vidět všichni studenti
Foto: ČSFD / Film Vlny.
V mnoha z vás ještě doznívá Letní filmová škola. Pokud jste smutní, že jste se nedostali na premiéry filmů Vlny a Mord, smutnit nemusíte. Projekce snímku Mord pomalu doznívá, ale stihnete ji. Vlny jsou zásadním filmem tohoto týdne.
Film Mord mladého talentovaného režiséra Adama Martince se točí kolem tradiční vesnické zabijačky a podle prvních ohlasů zdařile navazuje na kvalitní humor takových perel, jako jsou Slavnosti sněženek nebo Hoří, má panenko.
Dobový film Vlny režiséra Jiřího Mádla ukáže napínavé a doposud utajené příběhy novinářů Československého rozhlasu v přelomovém období let 1967-1968.
Jiří Mádl svůj film připravoval deset let a právem patří k nejambicióznějším filmovým počinům. Odtajňuje skutečné dobové události v uhrančivém špionážním thrilleru o důležitosti rodiny, o boji za svobodu a o jedné nahrávce, která může změnit běh dějin. Hlavní roli režisér svěřil Vojtěchu Vodochodskému, dále se ve snímku představí Stanislav Majer, Martin Hofmann, Vojtěch Kotek, Táňa Pauhofová nebo Marika Šoposká.
Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. „Hlavním tématem filmu je ochrana svých blízkých v těžkých podmínkách,“ říká režisér.
Film bych doporučovala všem studentům i lidem středního věku, kteří tak mohou pochopit, co se s naší společností a republikou stalo v roce 1968. Načerpat atmosféru a ducha té doby. Co tomu předcházelo, jaká byla mezi lidmi nálada a co pak následovalo. Možná nebudou tak jednoznačně odsuzovat lidi, kteří podlehli metodám příslušníků StB. Starší ročníky, které vpád „spřátelených vojsk“ na vlastní kůži prožily, si mohou tyto nešťastné události připomenout. Věty typu „za komunistů bylo lépe“ snad už nikdy nevysloví.