Fotbalista Marek Šuránek novým hluckým králem

Fotbalista Marek Šuránek novým hluckým králem
Foto: DDK  /  Královská rodina - rodiče Michaela a Marek a děti Terezie s králem Markem.
Hluk Kultura 17 / 02 / 2020

Mamince se splnilo přání, které mu vložila do kolébky

Už když se Marek Šuránek narodil, do kolébky mu vložili přání, aby se posadil jako „hucký“ král do čela krojového průvodu. Snad ještě v porodnici maminka Michaela počítala, kdy by to bylo možné. A jak si naplánovala, tak se i stalo. Aniž by očarovala hlavní organizátory Miroslava Šuránka a Petra Pospíška, podařilo se splnit její sen a přání rodin Habartovy a Šuránkovy.
„Jsme nadšeni, že Marka vybrali, a moc se všichni těšíme, až se celá rodina sjede a oslavíme historicky prvního krále v rodině,“ shodují se rodiče Michaela a Marek, kteří obdivují folklor a s dětmi pokaždé vyrazí do krojového průvodu.  Rodina a cukrárna, kterou u tvrze provozují, je pro ně smyslem života. Marka i jeho sestry Terezii a Nikolku se snaží aktivně podporovat ve všem, co dělají. „Odpoledne i víkendy trávíme buď na fotbale, nebo mažoretkách,“ říká maminka Michaela, která šestým rokem peče skvělé dorty a módní zákusky.

Marka okouzlila fotbalová mičuda

Pro desetiletého čtvrťáka Marka bude slavnostní ceremoniál zatěžkávací zkouškou před jízdou králů, která se v Hluku jezdí jednou za tři roky. Krojový ples s představením krále a královské družiny se koná v sobotu 22. února v 19.00 ve sportovní hale. Večer zpříjemní kromě královské rodiny folklorní soubory Okluky a Dolňácko, cimbálová muzika Babica a dechová hudba Šarovec.
Marek chodíval na housle, do souborů Košuláček i Žarůžek, než naplno propadl fotbalové mičudě a začal veškerý čas trávit na hřišti. Vybrali jej do 1.FC Slovácko, tudíž přestal stíhat ostatní kroužky. Přešel na Sportovní základní školu v Uherském Hradišti a začal naplno trénovat. „Loučení bylo těžké, ale nelituji toho. Mám kamarády v nové škole i doma a fotbal mě moc baví,“ usmívá se budoucí král, který byl už třikrát oceněn jako hráč roku ve své kategorii. Obdivuje argentinského útočníka Paula Dybala, který je jeho vzorem.

Před Krojovým plesem je v jednom kole

Na fotbale se cítí jako ryba ve vodě, ale ani jízda na koni mu nebyla cizí. „Už jsem byl jízdu vyzkoušet na koni kamarádky Terezky, tak se těším, až pojedu,“ říká budoucí král, který působí velmi klidně a rozumně. „Je hodný a svědomitý kluk, tak se nebojíme, že by ten mumraj nezvládl. Před plesem prožívá náročné období - v 7.00 odjíždí do školy, odpoledne trénuje, v podvečer nacvičuje sobotní program, pak sprcha, večeře a spát,“ popisují Markův den rodiče, které v přípravách podporuje rodina a také spousta kamarádů. Někteří v sobotu stejně jako oni vyrazí v kroji. Maminka svůj kroj už jako dívka dostala od babičky ke svatému přijímání. Poté jej nechala přešít na ženský, než zase bude plnit svůj účel při přijímání dcery Terezky. Oběma Markům kroj ušil lidový tvůrce, krojař Josef Míšek. „Moc se mu do toho nechtělo, ale díky tomu, že byl Marek nejlepším kamarádem jeho vnuka Lukáše, přivřel oko a ušil kroj jak pro budoucího krále, tak pro tátu Marka. Premiérově v nich vyrazí už v sobotu na Krojový ples, kam zvou všechny zájemce o lidovou zábavu.

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace