Halogen se vrací s dvěma novými tvářemi

Halogen se vrací s dvěma novými tvářemi
Foto: pas  /  Halogen v nové sestavě uvidíte poprvé v Jalubí.
Jalubí Kultura 08 / 03 / 2024

Půl roku po smrti kytaristy Radka Zetíka se kudlovická legenda Halogen vrací na bigbítová pódia. V sobotu 9. března vystoupí v kulturní domě v Jalubí na koštu slivovice v nové sestavě.

Pilíř kapely - zpěváka Honzu Grebeníčka, kytaristu Frantu Škrabala a basáka Stalina - doplní zkušený rocker, kytarista Rosťa Meisl a za bicími benjamínek Daniel Čevela z Babic. Společně zkoušeli od začátku prosince a výsledek vám naservírují o tomto víkendu.

Premiéra bude pikantní také pro kytaristu Rosťu Meisla z Napajedel. Vystoupá na pódium po šestnácti letech! Předtím prošel řadou známý kapel, kde zanechal nesmazatelnou stopu.

Chci hrát muziku, kterou mám rád, a děkuji Halogenu, že mi to umožnil

Rosťo, hraješ na kytaru, tví dva bratrové Pavel a Martin jsou basáci. Jste pokračovateli nějakého muzikantského rodu?

To bych ani neřekl. Maminka sice hraje na harmoniku, ale jinak o muzikantstvi našich předků toho moc nevím. Já jsem samouk, učil mě bigbít.

Stál jsi u zrodu slavičínské kapely Salieri, která ti jistě změnila život. V čem byla tato kapela výjimečnou?

Přestože jsem hrál už před vojnou v kapele Ohnutý hřebík, kde byl můj nástroj baskytara, tak až počátkem devadesátých let jsem přesedlal na elektrickou kytaru do Salieri se zpěvákem a bubeníkem Luďkem Struhařem. Bylo tam hodně potu, srdce, nadšení, myslím, že nám to hrálo celkem solidně.

Rockový život ve Slavičíně byl, je a bude pestrý, tímto samozřejmě zdravím všechny bigbíťáky ze Slavičína a širokého okolí.

A co další tvé kapely, které měly neskutečnou kvalitu.

Účinkování v kapelách Vivian, Premiér i Babylon pro mne bylo obdobím velkých zkušeností, obrovské školy, super muzikantů, zážitků z vystoupení po vlastech českých a moravských. To platí samozřejmě i o ExBandu, který se původně jmenoval Sára.

Stěžejní a také posledním byl projekt Flashback, kde jsi se mimo jiné poznal s bývalým bubeníkem Halogenu.

Flashback Accept revival vznikl z touhy a chuti hrát muziku ikonického, obdivovaného Acceptu, kterýžto v té době prakticky nehrál, a krom toho Luďkův a Udův zpěv si byly podobné jako vejce vejci. No a Robert Jarský, bubeník Halogenů, svou kvalitou přispěl k tomu, že jsme byli velmi solidní revival a cosi jsme odehráli.

Co se stalo, že jsi v roce 2008 pověsil kytaru na hřebík?

V létě jsme s milovanou ženou Marcelkou očekávali příchod synka Rostička, a tak jsem svoji hudební činnost úplně ukončil. Chtěl jsem věnovat rodině pokud možno co nejvíce času. Bigbít a kytara chce hodně času, takže asi tak...

Rodina je sice základ státu, ale když žiješ se zpěvačkou, nejde hudbu postavit na slepou kolej. Neměl jsi chuť si s ní zahrát nebo třeba zaskočit v její kapele Warning Vision?

Nějakých dvanáct let jsem kytaru nedržel v ruce a když Marcela začala zase po mnoha letech laškovat s múzou - fakt pěkně zpívá, začal jsem zase trochu brnkat. Nutno dodat, že po té pauze se veškerý hrací um ztratil kamsi do řiti, ale člověk to nesmí vzdávat. No a když se Marcela stala dračicí ve Warning Vision, věděl jsem, že když to půjde, tak si s nějakou kapelou budu chtít zahrát. Nějaké plány a pokusy byly tady v Napajedlích, ale nějak to nevyšlo.

Odkud přišel impuls, že zase začneš hrát, a šel jsi do konkurzu do kapely Halogen?

Koncem minulého roku jsem dostal echo, že Halogen hledá kytaristu, místo Radka, který nás bohužel opustil. Tak jsem to zkusil a ono to vyšlo.

Máš za sebou už několik zkoušek, tak jak to vypadá? Které písničky z repertoáru tě nejvíce oslovují?

Chlapi z Halogenu jsou borci, že mají se mnou trpělivost. Pomalu si to sedá už i proto, že repertoár, kde jsou skladby od například Iron Maiden, Accept, Kiss, Stormwitch ... až po Kabáty, Harlej, je mi blízký.

Takže nebereš Halogen jako přestupní stanici zpět do šoubyznysu?

Na to nějak nevím jak odpovědět. Na šoubyznys jsem nikdy nepomyslel, chci si prostě zahrát muziku, kterou mám rád, a děkuji Halogenu, že mi umožnil do tohoto vlaku nastoupit. Takže nepřestupovat!

Jak moc se těšíš na premiéru v Halogenu na koštu v Jalubí?

V Jalubí bude můj comeback po šestnácti letech. Očekávám trému, litry potu a nevím, co ještě asi bude, ale věřím, že s Halogenem zahrajeme tak, jak fanoušci očekávají, a že to bude super akce. Moc se těším!

autor: Pavel Paška

Tagy článku

TOPlist