Harafica zahraje pod buchlovickými hvězdami

Harafica zahraje pod buchlovickými hvězdami
Foto: archiv CM Harafica  /  CM Harafica historicky poprvé zahraje v Buchlovicích.
Buchlovice Kultura 23 / 08 / 2016

Letní jízda historicky poprvé mimo Slovácké divadlo

Věčně vyprodaná Letní jízda CM Harafica s herci Slováckého divadla se stěhuje do amfíku v Buchlovicích, kde historicky poprvé uvede nové představení v neděli 28. srpna v 19.00. Spojením CM Harafica s herci Slováckého divadla vznikl jedinečný projekt plný překvapení. Jedna z nejoblíbenějších cimbálových muzik dokáže publikum vždy strhnout zajímavým programem a netradičními hosty. Letošní Letní jízda se ponese v uvolněném prázdninovém duchu. Chybět nebude ani speciální překvapení a unikátní host. Soutěž o vstupenky najdete v některém z příštích čísel.

Letní Jízda s Haraficou historicky poprvé opouští Slovácké divadlo. Co vás k tomu vedlo?

Vedla nás k tomu hlavně rekonstrukce divadla, která byla naplánovaná na prázdniny. Ještě do poslední chvíle jsme řešili s ředitelem možnosti termínů, ale nakonec to technicky nebylo možné. Nabídku na provedení letní jízdy v Buchlovicích jsme už dostali daleko dříve. My jsme se ale raději drželi toho divadla, protože herci jsou tam doma, my to tam taky už dobře známe. Navíc tam máme spolehlivé technické zázemí. Nicméně jsme si společně s Jožkou Kubáníkem řekli, že letos je jubilejní, 10. koncert, a mohli bychom to teda zkusit venku (byla ještě varianta, že letos bychom Jízdu nedělali). Je to v tomto případě pro nás všechny první zkušenost, a tak se moc těšíme.

Poupravila se nějak dramaturgie vzhledem k venkovním prostorám?
Spíše je to daleko náročnější na organizaci. Zmiňoval jsem, že v divadle máme technické zázemí a hlavně lidi, kteří to dělají (a moc dobře). Tady je to jinak, všechno se musí zařídit, domluvit atd. Takže už nějakou dobu řešíme, telefonujeme, vymyšlíme a v neposlední řadě zkoušíme.

Na co se mohou diváci těšit? Kdo se v programu objeví?
Za těch pár let už jsme dali dohromady spoustu programů a písniček. Udělali jsme výběr z toho nej, ale přiznám se, že se to velmi těžko vybíralo, protože víte, že ten program nemůže mít tři hodiny jenom hudby.

Nedávno jste po kouscích představili klip Cigánova smola. Jak byl přijat fanoušky a jak se na něj dívala odborná část publika? Budete ve videoklipovém trendu pokračovat?

Videoklip byl pro nás rovněž nová zkušenost. Jsme velmi rádi, že mezi lidmi byl přijat pozitivně, máme velmi slušnou sledovanost. U odborné části publika jsem to ani nijak moc nevnímal. Konkrétně tento projekt jsem nechtěl rozdělovat a nechat hodnotit u odborné” časti. Zkrátka, buď se to líbí, nebo ne. Měli jsme i negativní reakce. Já jsem za ně taky rád, protože se snažím vnímat všechny názory a něco si z toho vzít.

Text k písni vám složil Jožka Kubáník. Rýsuje se nějaká další „autorská“?
Mohlo by časem něco vyjít. Bohužel se to nedá naplánovat. Někdy ta písnička je napsaná za 2 minuty. Podruhé zase nad tím strávím 2 měsíce. Když jsme dělali šnůru na jaro po klubech, Jožka nám napsal text na písničku Ne na na na. Myslím si, že se chytla, a od té doby ji hrajeme. Takže vlastně pořád něco vymýšlíme...

Není už čas na nové album?
To asi možná je. Chtěl bych se pustit do dalšího alba, ale momentálně o tom rozhodne časový plán na příští rok. Chtěli bychom udělat nový projekt. Kdyby to klaplo, vidím reálně CD až na rok 2018. Ale všechno může být jinak. (smích)

Nejste typická cimbálovka. Snažíte se koncertně přizpůsobovat době (možná jste první cimbálovka s vlastním videoklipem k autorské písni - samozřejmě kromě Hradišťanu), nezpracováváte jen lidové písně, zařazujete moderní prvky, ... Neuvažovali jste někdy o profesionální kariéře kapely? Dalo by se to skloubit s pracovními povinnostmi jednotlivých členů?

U nás v muzice jsme jenom dva, co vystudovali hudbu a věnují se jí profesionálně. Zbytek kluků má už každý své zaměstnání a vedou si v něm velmi dobře. Celkové fungování Harafice se hodně změnilo, ale hlavně muselo. Už ty věci nešly řešit nějak tak, jak to vyjde. Program se musí časově ladit někdy už rok a půl předem. Zatím nám toto fungování vyhovuje a daří se nám to skloubit s ostatními aktivitami. Harafica je pořád ve fázi, že všechno děláme ve svém volném čase, chceme to dělat a baví nás to. Pro nás je hlavním motorem taky zpětná vazba od diváků, že to, co děláme, má smysl. (že to není velký propadák, smích)

Koncertujete i mimo hranice regionu. Jak vás přijalo obecenstvo v Čechách?

Bylo to super. Počítali jsme se tím, že taky nemusí přijít mnoho lidí, ale že si musíme sami tu cestičku prošlapat a najít si své posluchače. Zjistili jsme, že jak v Brně, tak Praze je spoustu lidí, co naší muziku znají a přišli. To bylo příjemné překvapení. Druhá věc je taky ta, že v obou případech jsme hráli poprvé v prostorách, kde snad vůbec muzika tohoto typu a stylu nehrála. Chtěli bychom to zase zopakovat…

Po roce se vám z Kanady vrátil Štula - jaké bylo přivítání? Nezapomněl hrát na housle?

(smích) No, jasné, že musel trochu pocvičit. Ale Štula je velký srdcař a je na něm vidět, že tou muzikou žije. Po návratu pro něj nebyl problém se zpátky adaptovat. Když přiletěl, kluci byli za ním na letišti a dali si s ním štamprlu. Já jsem bohužel nemohl, protože jsem měl v tu dobu koncert, ale dohnali jsme to.

Nesete se na vlně legrace, vtipu, recese, ale i preciznosti. Pořád musíš mít nad „rozevlátými“ kolegy pevný metr? Nebo díky dospělosti už mají v sobě nastavenou zodpovědnost?

Některé věci se hodně těžko mění a chování některých muzikantů obzvlášť. Když máme zkoušku, tak se snad nikdy nestalo, že by se vážně celou dobu pracovalo. Je nás osm, všichni se tváříme dospěle, ale v duchu máme pořád patnáct. Výborně si sedíme lidsky, jsme skvělá parta. To si myslím, že se odráží i v projevu a muzice. Jinak z té vlny legrace musí být někdo ten zlý (jenom občas). Nemůžu za to, že to vyšlo na mě. (smích)

Část muziky miluje hory a trekovou turistiku. Kdo byl strůjcem zdolávání vrcholků?
Nevím přesně, ale od nás s tím začal první asi Vojta. Pak se to různě střídalo a kluci teď v různých formacích obráží evropské vrcholky. Je na nich vidět, že je to začalo hrozně bavit.

Jak vlastně tráví Harafica léto?
Teď jsem si ale uvědomil, že jsme vlastně ještě letos neměli žádnou grilovačku. Tak to musíme napravit. Jinak u nás je léto hodně volné. Spousta dovolených, jenom par akcí, které musí být hodně dopředu nasmlouvané. Druhá půlka prázdnin je už spíše přípravná na Jízdu. Tímto bych chtěl všechny čtenáře za nás všechny pozvat! Budeme se na vás všichni těšit.

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace