Harold a Maude v pátek skončí

Harold a Maude v pátek skončí
Uherské Hradiště Kultura 03 / 04 / 2013

Černá komedie Harold a Maude, kterou více jak tři roky s úspěchem uvádělo Slovácké divadlo, v pátek skončí. Silný příběh osmdesátileté hraběnky a jejího mladého přítele se rozhodně zapíše do kronik jako jedna z nejpozoruhodnějších inscenací posledních let.
Všechno odstartovalo při nenápadné návštěvě Uherského Hradiště, kdy Květa Fialová přijela na jednu z repríz muzikálu Adéla ještě nevečeřela. Doslova se zamilovala do herce Josefa Kubáníka a řediteli Stránskému pak oznámila, že by si s ním chtěla zahrát Harolda a Maude. „Bylo to nejlepší rozhodnutí mého profesního života,“ nechal se slyšet Igor Stránský, jenž několik měsíců poté inscenaci režíroval. Premiéru měla v lednu 2010 a vyvolala nadšení napříč republikou. „Sjížděli se k nám na ni diváci ze všech koutů Česka,“ potvrzuje Marie Svozilová z programového oddělení divadla. Každý chtěl totiž vidět naživo Květu Fialovou v její životní roli.
Netrvalo to dlouho a jmenovaná divadelní a filmová legenda byla za Maude nominovaná na Thálii, brzy poté inscenaci natočila do zlatého fondu i Česká televize. Když ji na ČT2 vysílala, dívalo se na ni nejvíc diváků toho večera. „Po všech těch úspěších už nešlo jít dál,“ je přesvědčený ředitel Igor Stránský a připomíná ještě jednu symboliku. „Maude je osmdesát let, Květa Fialová si roli přála hrát v osmdesáti a nás v pátek čeká poslední, osmdesátá repríza,“ vypočítává. „Věřím, že rozloučení bude velkolepé. Už je téměř vyprodáno, zbývá posledních pár lístků,“ dodává.
Květa Fialová se ale s jevištěm Slováckého divadla loučit nebude. Kromě toho, že bude stále vystupovat v dojemném příběhu Oskar a růžová paní, se už příští sobotu představí v hlavní roli bláznivé komedie s názvem Popel a pálenka. „Ukáže všem, že i ve třiaosmdesáti může být ve výtečné kondici,“ těší se na premiéru její režisér Igor Stránský.

Co pro vás Harold a Maude znamenali?
Květa Fialová, Maude: V té roli je všechno. Celý můj život. Hned jak jsem ji uviděla poprvé, to ji hrála Merinka Rosůlková, byla jsem okouzlená. A řekla jsem jí, že bych si ji jednou chtěla zkusit zahrát taky. Mery mi tenkrát odpověděla: „Až tobě bude tolik co mně, já už budu tam nahoře a já ti ji pošlu.“ A splnila to. Víte, nikdy jsem nevěřila, že můžu na jevišti zažít takové chvíle, jaké jsem poznala při hraní Harolda ve Slováckém divadle. Je to díky divákům, Igorovi Stránskému, kolegům a díky milovanému Pepíčkovi. Stát s ním na jevišti je můj velký dar života.

Josef Kubáník, Harold: Díky Haroldovi a hlavně díky setkání s Květou Fialovou se mi úplně změnil život. Otevřelo se mi tolik možností, o jakých jsem neměl tušení, poznal jsem tolik lidí. A taky už vidím spoustu věcí jinak. Všechny ty boxovačky a malé, hloupé přetahování kdo s koho jsou mi úplně jedno. Díky Květě i Haroldovi mám zdravou víru v sebe sama a nadhled, který si už nenechám vzít.

Kdo viděl Harolda a Maude
Přesně osmdesátkrát odehráli herci Slováckého divadla v čele s Květou Fialovou a Josefem Kubáníkem slavného Harolda a Maude. Kdo také usedl do hlediště a co na černou komedii režiséra Igora Stránského říkal?

Arnošt Lustig: Harolda a Maude viděl dvakrát. Jednou po návratu z USA, když Maude hrála Květa Fialová s Filipem Blažkem, podruhé krátce po premiéře v Praze. „Hele, ty bejku,“ plácal po ramenou představitele Harolda. „Když jsem to viděl poprvé, tak jsem usnul. Teď jsem to vydržel. Seš dobrej. A dej si chlebíček, ten je taky dobrej,“ a ukázal se smíchem na tác plný obložených chlebíčků.

Josef Somr: Nenechal si ujít reprízu v pražském divadle ABC. „Když herci hráli poslední scénu, ve které Maude umírá, uslyšel jsem, jak někdo pláče. Byl to Pepík. Prožíval v té době těžké chvíle z odchodu jeho životní partnerky a všechno se mu tím vybavilo. Bylo to dojemné,“ vzpomíná režisér Igor Stránský.

Dana Batulková: Nechyběla u pražského představení. Když skončilo, přišla za herci do šatny a jen je tiše pohladila. „Květa nic nedělá náhodou. A i když jsou cesty do Hradiště náročné a namáhavé, už chápu, co ji tam pořád tak táhne. Na jevišti to bylo poznat a hned tak se to nevidí,“ usmívala se.

Naďa Konvalinková: Přijela na premiéru do Slováckého divadla a byla tak nadšená, že si představení zopakovala ještě jednou, když je herci hráli v Praze. „Nečekala jsem, že mě dostanete i podruhé,“ objímala v pláči po představení kolegy a přiznala se, že s ní v hledišti sedělo několik jejích kamarádek. „Doslova mě uprosily, abych je vzala,“ prozradila.

Filip Blažek: Sám hrál Harolda s Květou Fialovou při prvním porevolučním uvedení v pražském divadle ABC. „Je to opravdu silný text. Dodnes se mi vybavují všechny repliky a situace. Ale vidět to všechno jako divák je ještě silnější,“ děkoval po představení uherskohradišťským kolegům.

Tagy článku

TOPlist