Hercům se stýská po divácích

Hercům se stýská po divácích
Foto: rodinný archiv  /  Tomáš Šulaj se věnuje domácím pracem.
Uherské Hradiště Kultura 01 / 04 / 2020

Nehrají a nezkouší. Takovou situaci zažívají herci Slováckého divadla poprvé. Stejně jako téměř celý zbytek světa se snaží sžívat s novou situací a najít si rozptýlení. Jak ale přiznávají - po divadle se jim pořád stýská.

Jitka Hlaváčová se těší na nový domov i ze synova „ř“

Místo generálek šicí stroj a roušky, místo premiéry příprava na akci kulový blesk. Před dvěma dny se měla Jitka Hlaváčová klanět premiérovému publiku Slováckého divadla po prvním uvedení situační komedie Woodyho Allena Prokletí nefritového škorpiona. V té jí režisér Zdeněk Dušek svěřil hlavní ženskou roli Bett Ann Fitzgeraldové.

Koronavirová epidemie ale zasáhla do provozu divadla, a tak musela změnit plány i oblíbená herečka. S manželem Drahomírem a synem Mikulášem se tak naplno připravují na stěhování z hereckého bytu na Mariánském náměstí do svého vysněného domu.

„Snažíme se s tím co nejvíc pohnout, tak hodně jezdíme na stavbu. Paradoxně nám teď karanténa pomůže k tomu, abychom měli hotovo dřív. Tak si říkám, že všechno zlé je pro něco dobré,“ těší se herečka na nový domov.

„Řřřřřřízek!“ zní teď u Hlaváčů každý den

Syn Mikuláš zatím chodí do školky, a tak Hlaváčům domácí učení odpadá. I tak ale v průběhu nucené karantény dosáhli velkého úspěchu - Mikuláš zvládl naučit se vyslovovat r a ř.

„Měla jsem nějaká cvičení ze školky. Ale pak to najednou z ničeho nic naskočilo samo. Teď říká s oblibou všechna možná slova, ve kterých je r a ř. Například řřřřízek. Dokonce i slova, ve kterých r a ř není, vyslovuje s takovou vervou, jako by tam byly,“ směje se hrdá maminka. Po úspěšné logopedii čeká malého Mikyho další výzva. „Osmého března měl narozeniny a dostal nové kolo. Tak plánujeme, že ho vezmeme aspoň na naši velkou terasu na Malé scéně a tam ho budeme učit jezdit,“ prozrazuje Jitka Hlaváčová.

Každý večer se dívá na opuštěné divadlo

Okna bytu, ve kterém žije Jitka Hlaváčová na Malé scéně, jsou otočená přímo k divadlu. A přiznává, že je jí po něm hrozně smutno.

„Každý den se na něj dívám a hrozně se mi stýská. A Mikulášek mi teď tady napovídá, že když jsem já v divadle, tak se zase jemu stýská po mně.“

Tomáš Šulaj si texty neopakuje
I Tomáš Šulaj měl mít právě teď za sebou premiérové uvedení komedie Prokletí nefritového škorpiona. Několik týdnů zkoušel roli Chrise Magrudera, milence Bett Ann v podání Jitky Hlaváčové. Čím nahradil potlesk diváků po premiéře?

Pracuje na domě a čas se mu vleče

„Snažím se najít si práci doma, na domě i na zahradě, kde je co potřeba. Občas čtu. Ale přiznávám, že se to strašně vleče. Už teď mám pocit, jako by ta pauza od divadla trvala dva měsíce,“ zoufá si osminásobný držitel ceny popularity Slovácký Oskar.

Doufá v lepší zítřky

Tomáš Šulaj je herec a jeho manželka Iva dramaturgyně, oba jsou zaměstnanci Slováckého divadla už řadu let. Jak vnímají současnou situaci, kdy Slovácké divadlo nemůže hrát ani zkoušet nové inscenace?

„Samozřejmě si přejeme, aby to brzy skončilo a byli jsme všichni zdraví. A abychom se znovu mohli vrátit k hraní i zkoušení. Texty Škorpiona si ale neopakuju, tak nějak doufám, že to v té hlavě pořád někde je. Upřímně, já jsem si texty moc neopakoval nikdy,“ směje se herec.  

Petra Staňková dospala pět let a doporučuje seriál s princeznou

Naposledy zazářila jako Jenůfa v Její pastorkyni Gabriely Preissové v režii Michala Zetela. Od lednové premiéry si ale Petra Staňková užila sotva pár repríz a nařízená karanténa ji uvěznila doma.

Chybí jí jeviště, ale cítí podporu

„Aktuálně jsem uklidila každé smítko v bytě, přečetla dvě knížky, dospala jsem tak pět let a nachystala se na další dny plné práce! A teď koukám do stropu, čekám a chybí mi jeviště. A chtěla bych poděkovat divákům za podporu, kterou vnímám ze sociálních sítí, a popřát nám všem tuhé kořínky a ohleduplnost k okolí!“ říká Petra Staňková

Seriálový tip od Petry S.

Energická herečka taky přidává na dobu karantény tip na svůj oblíbený seriál.

„Měla jsem ho rozkoukaný ještě od JAMU a až teď byl čas se dodívat. Jmenuje se Suits, v češtině Kravaťáci, a je to o právnících. Já se totiž hlásila na právničku, tak jsem potřebovala vědět, jestli jsem neudělala chybu, když na mě denně naše učitelka křičela, že nerozumí mým hereckým etudám,“ směje se Petra.
A přidává ještě další lákadla ke sledování seriálu pro dámy i pány. „Jsou tam krásní chlapi v padnoucích oblecích a hraje v něm Meghan, nynější britská princezna!“

banner

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace