Herečky se vracejí z mateřských dovolených

Herečky se vracejí z mateřských dovolených
Foto: rodinný archiv  /  Herečka Jitka Hlaváčová se synem Mikulášem.
Uherské Hradiště Kultura 05 / 05 / 2018

Slovácké divadlo zažívalo v uplynulých letech skutečný babyboom. „Můžu potvrdit, že posledních pár let bylo v tomto ohledu náročné období a kvůli mateřským dovoleným se děly v divadle velké věci, od zrušení muzikálu Chicago až po změny v obsazení již nazkoušených inscenací. Teď se ovšem situace pozvolna mění k lepšímu, takže budeme zase brzy kompletní,“ říká s úsměvem mluvčí divadla a herec Josef Kubáník. Herečky Klára Vojtková, Pavlína Hejcmanová, Jitka Hlaváčová a pomalu už i Alžběta Kynclová se vracejí. Jak to tedy teď vypadá v zákulisí?

Alžběta Kynclová má zpátky Autistu
Pozorní diváci si všimli, že úspěšná inscenace Autista, která má za sebou už přes osmdesát repríz a je na programu divadla téměř tři roky, změnila obsazení. Roli Matky po Alžbětě Kynclové, která se skutečnou matkou stala a odešla na mateřskou dovolenou, převzala Barbora Nesvadbová. O Autistu je pořád velký zájem a abychom jej mohli stále hrát, a to i tenkrát, když jsou na programu nové inscenace, poprosili jsme Ažku Kynclovou, aby se do Autisty vrátila. Jsme moc rádi, že souhlasila, a diváci, kteří si ji oblíbili, se na ni mohou zase těšit,” říká režisér inscenace a ředitel divadla Michal Zetel a připomíná, že herečku mohou vidět i ti, kteří si nenechají ujít některou z posledních repríz dojemného Deníku Anne Frankové. Za ni Alžběta získala cenu Největší z pierotů. A co na návrat říká samotná herečka? „Těším se moc, ale zároveň se bojím. To víte, paměť už taky není nejmladší a nejpružnější. Ale hlavně mám obavu z organizace času mého a syna Damiána,“ říká.
Autistu ve staronovém obsazení mohou diváci poprvé vidět už tuto sobotu. V pokladně je ještě přes dvacet lístků volných.

Mikuláš poslouchá Jožina z bažin a randí s Matyldou
To Jitka Hlaváčová se už na jevišti zabydlela naplno. „Já návrat nijak zvlášť neprožívám. V divadle jsem hrála už během mateřské dovolené, takže se zase až tak moc nemění. Mikulášek si už zvykl na to, že pár večerů nebývám doma, tak teď jich k tomu ještě troška přibude. Ale do prázdnin, kdy spolu budeme celé dny, už je to kousek, tak to pro něj nebude zase tak těžké,“ říká hvězda uherskohradišťské scény a prozrazuje, jestli se divadelní děti navzájem kamarádí a zda zdědily po rodičích herecké geny. „Mikulášek nejvíc kámoší s Matylkou Kláry Vojtkové, protože bydlí na stejném patře, říkám jim „parťáci ze třetího patra“. Mikeš se zatím projevuje jako divadelní dítě. Zpívá, jeho nejoblíbenější písnička je Jožin z bažin, napodobuje postavy z večerníčků, teď je u nás aktuální postava Krakonoše, a povypráví i to, co neví, a to komukoliv na potkání,“ dodává s úsměvem Jitka Hlaváčová.
Diváci mohou Jitku Hlaváčovou vidět především v komedii Úča musí pryč a od příštího týdne začne připravovat očekávanou Fidlovačku.

Klára v divadle odpočívá
I Kláru Vojtkovou už diváci na prknech Slováckého divadla zaregistrovali, herečka se na jeviště vrátila ve strhující inscenaci Kříž u potoka, kde ztvárnila hlavní roli Evy, a návrat to byl velkolepý. Hned několik hodin po premiéře divadelníci dostali pozvání na festival Divadelní svět, kde se jako jediní z republiky představí hned se dvěma inscenacemi. Dobré zkoušky na Kříž u potoka byly skvělým odpočinkem od domácího frkotu s Matyldou a akční a intenzivní frkot s Matyldou byl boží odpočinek od náročného zkoušení,” říká s nadhledem sympatická rusovláska. Ten můj návrat z mateřské byl poměrně intenzivní, tak jsem se těšila zase na chvíli domů, v nejbližší době mě totiž čeká od zkoušení volno. Tak si užívám jaro a zahrádku a kafíčko do ruky, s dalšími maminkami a ratolestmi z divadla se potkáme někde na pískovišti. Prostě pohoda.”

Herečky jsou zpátky, bude Chicago?
Před třemi lety to byla zpráva jako hrom. Slováčtí divadelníci nastudují slavný muzikál Chicago. Diváci se nemohli dočkat, herci se už začínali připravovat, režisér se scházel s nejbližšími spolupracovníky - a pak přišla jako blesk z čistého nebe zpráva, že muzikál nebude. Herečky, jedna po druhé, přišly do jiného stavu. Takovou situaci už bych nechtěl nikdy zažít,” vzpomíná ředitel Michal Zetel. Ze dne na den jsme museli měnit program, neměli jsme herečky, chyběly nám už ohlášené tituly. Naštěstí jsme to ale zvládli a teď už se všechno uklidnilo,” dodává.
Jak to ale bude se slavným muzikálem? Dočkají se jej diváci v Hradišti? Nezlobte se, ale nemůžu ani naznačovat. Prozradit vám ale můžu, že už máme hotový dramaturgický plán na příští rok, a troufám si říct, že díky tomu, že se nám podařilo sehnat autorská práva na tituly, po kterých jsme leta toužili, půjde o jednu z nejatraktivnějších nabídek poslední doby.” V divadle se proslýchá, že mezi nimi bude i velmi slavný muzikál a také snímek oceněný Oscarem, který v Hradišti přivedou na jeviště. Slibuji, že vaši čtenáři se to dozvědí jako první a bude to ještě před prázdninami,” uzavírá ředitel.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace