Holešovská Regata připlouvá na vlně muziky!

Holešovská Regata připlouvá na vlně muziky!
Foto: archiv Velryba  /  Michal Žáček se snaží rodinný festival udržet v pohodové atmosféře
Holešov Kultura 12 / 06 / 2019

Fesťák, který rodinný rozpočet nezruinuje!

Richard Krajčo, Tublatanka, Vašo Patejdl, Desmod, Tata Bojs, Wohnout, Jelen, Ondřej Havelka i s Melody Makers, Lucie Redlová a další exkluzivní hudební uskupení připlují na devátý ročník Holešovské regaty. Brány největšího rodinného festivalu se otevřou 21. a 22. června v zámeckých zahradách. Na devátý ročník vás zve festivalový ředitel - Michal Žáček...

Holešovská Regata pomalu vplouvá před startovní čáru - co tobě dodává sílu pokračovat v pořadatelské tradici?

Zrovna nedávno jsem nad tím intenzivně přemýšlel. Asi jako každý, i já si občas prodělám pracovně-osobní krizi, kdy jsem už z toho všeho unavený a říkám si, jestli není čas na radikální krok ke změně... Ale tak, jak rychle takové myšlenky přijdou, tak rychle zase zmizí, většinou je vytěsní okamžik nějaké dílčí radosti z něčeho, co se povede.
No a u Regaty mě občas přepadne strach, aby mně a mým kolegům nedošla inspirace. Aby se nedostavila rutina, protože to lidi velice rychle poznají a přestanou chodit. Snažíme se tomu předcházet tím, že plánovitě „neusínáme na vavřínech“, ale snažíme se stále přicházet s něčím novým. V dramaturgii i v samotném areálu festivalu. I tady mě občas napadne kacířská myšlenka: „Nepřestat v nejlepším?“ ... ale pak si představím ty stovky dotazů na téma, proč není Regata, a následně můj pocit profesního i osobního selhání, a kacířskou myšlenku velmi rychle zapudím. (úměv)

S čím jsi se letos při přípravě festivalu musel poprat nejvíc?

Rok od roku je těžší dát dohromady lákavou sbírku jmen hlavních hvězd festivalu. Honorářové nároky rostou raketovým tempem, navíc těch letních akcí - festivalů, slavností, firemních dnů atd. - je tolik, že poptávka převyšuje nabídku. Takže musíme přemýšlet a rezervovat více než rok a půl předem, už teď máme například rezervovaný hlavní line-up příštího jubilejního ročníku 2020. Máme obrovské štěstí, že Regata má i mezi umělci velmi dobré jméno, takže ještě stále platí, že pokud si musí volit mezi dvěma nabídkami na stejný termín, mnohdy právě Regata zvítězí díky jedinečné atmosféře, prostředí i osobním vztahům.
Vloni nám skončila také smlouva s dlouholetým titulárním partnerem festivalu. Obával jsem se, že to bude běh na dlouhou trať zajistit nového, ale s tím jsem se naštěstí prát nemusel, protože hned na prvním jednání s prvním zájemcem - koupelnovým studiem elements - jsme si plácli. Jejich vlajka bude vlát na stožáru Regaty minimálně následující tři roky.

S drobnými problémy, jako například, že poslední týdny před datem Regaty jsme všichni v agentuře ve velkém časovém presu, se už umíme vyrovnat bez hysterie. (smích)

Mám obrovské štěstí na tým klíčových lidí v pořadatelském štábu. Jsou to šikulové, absolutní profíci ve svých oborech, a já si čím dál víc uvědomuju, že i když jsem „hlavou“ toho všeho, bez ostatních kolegů bych nebyl nic. Takže tady je na místě určitě říct: Honzo, Pítře, Alčo, Leni, Renčo, Deni a všichni ostatní z naší velrybí party, DĚKUJU!

Jsou lidi vděční, že se zuby nehty snažíte s Velrybou udržet skvělou dramaturgii i cenovou laťku?

Vděk u diváků se měří jediným spravedlivým měřítkem: buď jsou vděční, koupí si vstupenku a přijdou, anebo vděční nejsou a nepřijdou. U nás zatím chodí, takže se naše snaha s vděkem setkává.

Pořádáte už devátý závod netradičních plavidel - stupňuje se rukodělná propracovanost a kreativita, anebo je to jako u karnevalů, že si mazané doplňky lidi raději zakoupí?  
Kdepak zakoupí! Každý rok jsem fascinovaný kreativitou a propracováním všech plavidel! V dnešní době, kdy lidi nemají na nic čas a děti neumí ani zatlouct hřebík, je to malý zázrak. Vždycky je mi až trapně, když vidím ty hodiny práce na všech plavidlech, jimž v programu festivalu věnujeme pár hodin „slávy“ a pak je konec. Ale lidi to baví - jak diváky, tak i všechny strůjce těch překrásných plavících se výtvorů. A to je dobře.

Podvědomě se snažíme v té podpoře ruční práce i v mnoha jiných věcech na našem festivalu jít proti módnímu trendu dnešní doby, kdy se rukama maká pouze na displeji chytrého telefonu. Regata je právě o lidech, o osobním setkání, o atmosféře a prostředí, které nedokáže imitovat žádná chytrá aplikace. I proto za jednu z největších vychytávek letošního ročníku považuju heslo, které sice jde proti proudu doby, ale naopak pluje svorně s proudem naší Regaty: „Wifi nemáme, raději si povídejte...“

Máš dva syny - radíš se s nimi, co se týče programové skladby?  
Ano, používám je jako první cenzuru mnoha nápadů. „Nahodím udičku“, povykládám jim nenápadně, co by jak mohlo být, kdo by mohl na Regatě vystoupit, a sleduju jejich reakce. Už jsou to parťáci, je jim dvanáct a čtrnáct roků, takže názor už mají.
Mnohdy je to ale těžké, teď třeba naposledy jsem doma nahrával jejich hlasy do reklamního spotu na letošní Regatu. A starší Ondra měl mimo jiné zavolat podle scénáře: „A přijede taky Tublatanka!“ A když to četl poprvé, začal se hrozně smát. Jméno této kapely vůbec neznal (ano, pravda, je to na čtrnáctiletého chlapíka pořádné retro), navíc mu to jméno kapely přišlo tak zábavné, že ho s chechotem opakoval ještě několik dnů.

Ale jinak svůj názor řeknou a mnohdy k němu i přihlédnu. Už i sami třeba po Regatě vypráví své zážitky a sdělují své nápady, co by šlo v areálu vylepšit, nebo přidat do aktuální dramaturgie. A já jsem spokojený, že si o tom spolu povídáme, že se i vyptávají, co a jak funguje, že je zajímá, co táta dělá...


Předpokládáš, že půjdou jednou ve tvých stopách a Velrybí ploutev převezmou?

Uch. O tom jsem zatím moc nepřemýšlel. Vždyť jsem ještě v mladém středním věku, ne? (úsměv) Toto je ve hvězdách, mnoho věcí v jejich životě se snažíme s manželkou jim nediktovat, spíše nabízet možnosti, aby si sami vybírali, co je zaujme. A u budoucí profese to platí taky. Starší Ondra je rozvážnější, spořivý. Mladší Matěj je živější, pohybově i umělecky nadaný, ale zase nemá problém utratit i tu desetikorunu, kterou zatím nevlastní. (úsměv) Tak nevím, komu tu ploutev jednou předat. Naučil jsem se v životě, že nejlíp vychází to, co úporně neplánuji. Takže i proto nechávám Regatu volně plout a ve správný okamžik se uvidí. Na moři se přece počasí mění každou hodinu, ne? (smích)

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace