Honza Grebík zabodoval v The Voice Česko Slovenska

Honza Grebík zabodoval v The Voice Česko Slovenska
Foto: archiv JG  /  Honza Grebík jde za kariérou už od dětství.
Uherský Brod Kultura 14 / 12 / 2018

Záleží na tom, jaká múza mě zrovna navštíví...

O Honzovi Grebíkovi je slyšet čím dál častěji z nejrůznějších muzikantských koutů republiky. Znáte jej jako basáka Street69, kytaristu Showbandu Pavla Březiny, ze sólových vystoupení, ale už málokdo ví, že píše písničky a skládá muziku nejen pro své domovské kapely, ale i na klíč kámošům z branže. V současnosti se připravuje na účast v předfinále soutěže The Voice Česko Slovenska (bývalý Hlas Československa), ve kterém před šesti lety před Pepou Vojtkem, Darou Rolins, Rytmusem a Michalem Davidem excelovala Kristýna Daňhelová (v současnosti v Janáčkově divadle Brno). Je zvláštní, že oba mladé umělce DOBRÝ DEN S KURÝREM sleduje od dětství, kdy krůček po krůčku šli za svou kariérou.

Vzpomínáš, jak jsi ještě jako malý kluk chodíval do redakce na rozhovory o dětských kapelách M.A.S. a Praetorian?
Jasně. Partička, které nešel fotbal, tak jsme tehdy založili kapelu M.A.S. Byly to krásné časy na Strání, kdy jsme za podpory pana učitele Bánovce ze zušky v Moravském Lieskovém a Petra Imra Popelky, otce našeho bubeníka a klávesáka, který hrál v kapele P.A.C. na klávesy, skládali a hráli na veřejnosti první pecky.

Z Praetoriánu jsi šel do Sad Harmony z Velké nad Veličkou?
Po odchodu Skunyho jsem rok a půl hrál se Sad Harmony a poté se Scarlet Rose, než mi hodili lano do Street69, kde jsem doposud. Občas hostuji v různých kapelách a kromě toho skládám písničky, produkuji a aranžuji i pro ostatní (Argema, Vojta D., Kumpáni, 3day, David Smetana, ...).

Občas hraješ a sólově zpíváš sám za Honzu Grebíka.
(smích) No právě - pár úspěšných vystoupení odstartovalo myšlenku na sólovou dráhu, které bych se chtěl v příštím roce opravdově a plně věnovat.

S tím souvisí i účast v The Voice Česko Slovenska?

Přihlásila mě moje přítelkyně, a i když jsem byl překvapený, beru to jako výzvu a odrazový můstek - z basáka je najednou zpěvák s kytarou. Na konci září jsem zazpíval na prvním castingu v Olomouci, za týden mi přišel e-mail s pozvánkou do Prahy, kde jsem zpíval před režisérem a produkčním týmem. Odtud jsem už odjel s tím, že jsem postoupil do poslední stovky soutěžících, která bude zpívat před kouči v televizním studiu. V listopadu o mně natáčeli medailonek, tak se uvidí, jestli se mi podaří dostat se až na televizní obrazovky.

Od dvanácti vystupuješ na veřejnosti. Měj jsi na castingu
velkou trému?
Nebyla to taková ta klasická, ryzí tréma, ale spíš nervozita a chvění v žaludku... Laťka je hodně vysoko. Při točení medailonků jsem viděl tu svou dvacítku souputníků a byl to opravdu mazec. Konkurence obrovská... Hodně mi chybí to, že neumím dobře anglicky.

Už ses zapsal do kurzu?

Uvažoval jsem snad stokrát, ale nevím, kde brát čas. Když má člověk s muzikou dvě zaměstnání a tři děti, není to vůbec jednoduché. A primárně chci stejně zpívat česky, aby lidi rozuměli mým textům.

Před měsícem byl zveřejněn i tvůj historicky první videoklip

Začal jsem sólově zpívat, proto je přirozené, že bych se chtěl prezentovat široké veřejnosti, a v dnešní době internetu je klip povinnost. Tak mi to nadhodil Ivo Ledabyl z Argemy u oběda. Odpoledne ze mě vypadla během deseti minut písnička Ve vzpomínkách, kterou jsme ještě večer nahráli v Ivově studiu. Za pár dnů na ni natočil bubeník Dominik Kopečný videoklip a za deset dnů od nápadu už visel na YouTube klip! No a když už je jeden, chystáme i druhý, aby si o mně mohli případní fanoušci udělat obrázek. (smích)
Chtěl bych moc poděkovat Ivovi a Dominikovi, kteří odvedli skvělou práci a ohromně mi tím pomohli. Scénář jsem vymyslel asi hodinu před natáčením a za 4 hodiny jsme měli hotovo.
Scénář by ovšem byl k ničemu, kdyby s ním nesouhlasila moje expartnerka Lucka, jenž nejenom dovolila, aby se točilo u ní v bytě, ale navíc v něm perfektně debutovala jako herečka. (smích)

Jak skládáš písničky

Jak kdy. Někdy mám hudbu a svahilsky nazpívám melodickou linku, jindy opačně a občas vznikne celá skladba najednou. Záleží na tom, jaká ta múza mě zrovna navštíví.

Na kolik nástrojů vlastně hraješ?

Úplně nejvíc jsem baskytarista a kytarista. Zušku jsem absolvoval s kytarou, poté jsem chodil na soukromé hodiny na baskytaru. Když si potřebuji zaranžovat klávesy, tak je hraju, stejné je to s bicími.

Po kom jsi zdědil hudební geny?
Po babičce, která krásně zpívala, folklor i dechovku. V sedmnácti však čekala první dítě, tak poté zpívala jen u kolébky... Brácha mamky hraje v kapele a od mala jsem se po něm opičil, takže ten první kontakt a očarování bigbítem bylo díky němu. Doma jsme měli bicí a klávesy, tak jsem se učil jako samouk od dětství.

Blíží se Vánoce, co sis napsal Ježíškovi?

Abychom byli všichni zdraví. No a pak, aby se mi moje sólová dráha rozjela tak, abych si mohl říct: Stálo to za tu dřinu.

QR:https://www.youtube.com/watch?v=d0ufdFFvq28


autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace