Hradišťan s Pavlem Helanem na Velkomoravském koncertu
Foto: iDobryDen.cz
Po mnoha festivalech, zábavách a letním veselení přichází tradiční noblesní koncert s duchovním a historickým přesahem. Velkomoravský koncert se koná v neděli 3. září v 17.00 na náměstí Velké Moravy.
Na 13. ročník Jiří Pavlica přizval kromě svého Hradišťanu také Pavla Helana, ukrajinský sbor Sonjašnyk, scholy ze Starého Města, Velehradu a Uherského Hradiště a Dětský soubor Dolinečka ze Starého Města.
„S Pavlem Helanem spolupracujeme už řadu let, je to výborný a originální autor písní, zpěvák a hráč na různé hudební nástroje. Na naše společná hraní se vždycky těšíme a na letošním Velkomoravském koncertu se představíme navíc společně s česko-ukrajinským sborem Sonjašnyk z Litomyšle, se kterým Pavel spolupracuje. Zazní mnohé novinky a také neobvyklá hudební spojení. A co se z toho ujme do budoucna, to uvidíme, protože plánů je vždycky víc,“ uvádí Jiří Pavlica.
Sonjašnyk je česko-ukrajinský sbor, který působí v Litomyšli a je zajímavý v několika rovinách. „Kromě hudební kvality a propojení českých a ukrajinských hlasů tam jde o symboliku toho, že když se lidé chtějí domluvit a hledají cestu k porozumnění a přičiní se, tak to prostě jde,“ doplňuje Jiří Pavlica.
Letošní rok Jiří Pavlica v dramaturgii koncertu vzpomene na dvě výročí výrazně se vztahující k oblasti Starého Města (Veligradu) a Velehradu, která patří k obecným dějinám, a přitom jejich obsah neopominutelně formoval kulturní a duchovní vývoj regionu.
Před 1150 lety, v roce 873, se vrátil na Moravu Metoděj, ovšem už jako arcibiskup panonsko-moravské arcidiecéze. Letos také uplyne 100 let od úmrtí dalšího arcibiskupa - Antonína Cyrila Stojana (1851-1923). „Tato významná postava politického života se dotkla odkazu sv. Cyrila a Metoděje zcela zásadně. Arcibiskup Stojan navázal na tradici šíření cyrilometodějského kultu, jehož počátek lze vztáhnout k roku 1863 a k oslavám tisícího výročí příchodu věrozvěstů na Moravu (tehdy byla také pouť na Velehradě přeložena z března na červenec a její význam postupně vzrůstal). Především však rozvíjel Velehrad v duchu dnešního ekumenismu a porozumění mezi lidmi,“ uvádí Jiří Pavlica, který koncert také provede slovem.
Na oslavu obou výročí zazní nejen ukázky staroslověnských textů sv. Cyrila a Metoděje v literární i hudební podobě, ale také písně na texty a citáty A. C. Stojana, jehož mimořádný odkaz a význam pro náš národ na své plnohodnotné uznání ještě čeká.
Vedle těchto dvou hlavních výročí bude vzpomenut také odkaz válečného veterána generála Emila Bočka, který byl v roce 2021 vzácným hostem cyrilometodějských slavností na Velehradě a v letošním roce (25. března 2023) nás ve věku 100 let opustil.
Velkomoravský koncert nabízí duchovní i historický přesah